04 Kasım 2001 22:00

'Şok saldırı' iddiası

İngiliz gazeteleri, Afganistan'a geniş çaplı bir kara saldırısı başlatılacağını öne sürdü. Kimi gazetelerde, bu operasyona katılacak asker sayısının 150 bini bulabileceği iddia ediliyor.

Paylaş
'Şok saldırı' iddiasıİngiliz ve ABD kuvvetlerinin, önümüzdeki birkaç hafta içinde Afganistan'ı binlerce askerle işgal edeceği öne sürüldü. İngiliz gazetelerinde geniş yer bulan haberlere göre, kara işgalinin ilk gerekçesi, "yüzbinlerce Afgan mülteciye yardım etmek" olacak. Özbekistan ve muhtemelen Tacikistan'dan başlayacak olan işgale, İngiliz deniz komandoları, İngiliz özel kuvvetleri ve ABD 10. Dağ Bölüğü'nden askerler katılacak. İşgalin bir diğer resmi hedefi, Kuzey İttifakı kuvvetlerine destek vermek. Bu aşamada, ABD'nin Türk birliklerine de cepheye gitme emri verebileceği kaydediliyor.

Yüzbinlerce asker Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre, Pentagon generalleri, ne planladıklarını İngiliz generallere bile açıklamıyorlar. Ancak İngilizler, "Irak işgali boyutlarında", yani belki de yüzbinlerce askerin kullanılacağı bir işgalden şüphelendiklerini açıkça ifade ediyor. Haberlere göre, Kuzey İttifakı'nın Taliban karşısındaki yetersizliği ve Taliban'ı bölme çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması, Batılı orduların işe doğrudan veya Türkiye gibi ülkeleri kullanarak müdahalesini şart kılıyor. Sunday Telegraph, Taliban'ın 55 bin civarında askeri olduğunu ve bu hesapla, herhangi bir işgal için gereken bire üç üstünlüğün sağlanması için en az 150 bin askerin kullanılması gerektiğini yazdı. Bu rakamlar, Türkiye'nin emperyalistlere "katkı"sının "keşif ve eğitim" ile sınırlı kalmayacağının göstergesi.

11 Eylül'den önce masadaydıGazetenin haberinde, şöyle deniliyor: "Amerika ve İngiltere; Avustralya, Fransa ve Türkiye'nin de desteğiyle, saldırıya geçecekler. Dört aydır yapılan planlama uyarınca, bu saldırı, Nazilerin 'Yıldırım Savaşı' ve Kızılordu'nun 'şok saldırı' doktrinlerinin geliştirilmiş bir versiyonu olacak. ABD, bu doktrini en son Körfez Savaşı'nda kullanmıştı." Bu ifadedeki "dört ay" kısmı önemli, çünkü bu, Afganistan saldırısının 11 Eylül'den çok önce masada olduğunu kanıtlıyor.

Türkiye koridor oluşturacakKosova'daki işgalin koordinasyonunda önemli rol oynayan Joshua Spero, saldırının "ciddi savaş koşullarında" yapılacağını söyledikten sonra, Türk ve Rus birliklerinin "insani yardım" operasyonlarında kullanılmasını beklediğini vurguladı. Bu birlikler, ABD ve İngiliz kuvvetleri için bir "kara koridoru" oluşturulmasında da kullanılabilecek. Bu ihtimal, Türk askerlerinin, ABD kuvvetlerinin de önünde, "avcı eri" gibi kullanılmasını akla getiriyor.

'Kayıp vermek kaçınılmaz'Sunday Times gazetesinin haberine göre, bu planlar, iki İngiliz bakan tarafından doğrulandı. İşgalci kuvvetler, ağır bombardıman desteğiyle, Özbekistan sınırında ve Mezar-ı Şerif kentinde yığılmış olan Taliban güçlerini püskürtmeyi hedefliyor. Londra ve Washington'dan yetkililer, "kilometrelerce alanı kapsayacak" olan bu saldırıda "kayıp vermenin kaçınılmaz olabileceğini" belirtiyor. Hangi ülke askerlerinin daha çok kayıp vereceğini, ilgili birliklerin cepheye yakınlığı belirleyecek. Adı belirtilmeyen bir İngiliz bakan, gazeteye, "Kış gerçekten bastırmadan önce, yani üç hafta içinde bu işe başlamamız gerek" diye konuştu.Özbekistan merkezli bu saldırının yanı sıra, Pakistan içindeki askeri üslerin daha etkili bir biçimde kullanılması da gündemde. Diplomatik gözlemciler, İran'ın bile, Afganistan'ın batı sınırından ABD kuvvetlerine geçiş izni verebileceğini öne sürüyorlar.

Kosova modeliObserver gazetesinde yayınlanan habere göre ise, İngiltere Savunma Bakanlığı, işgal sonrasında Afganistan'ı yeni bir Kosova yapmak için çalışmalara başladı. İlk aşamada, ülkenin, İngiltere ve ABD tarafından yönetilecek "sektörlere" bölünmesi gündemde. Gazete, Fransız ve Türk birliklerinin de, bu iki sektörden birinde görev yapacağını yazarak dikkat çekici bir iddia ortaya attı: "Taliban'a, en güçlü olduğu ön cepheden saldırmak yerine, helikopterle cephe gerisine indirme yapılacak."Observer, bu işgal planının, Washington'daki "şahinler"in, Dışişleri Bakanı Colin Powell liderliğindeki sözde "güvercinler"e üstünlük sağlamasının bir sonucu olarak gündeme geldiğini de bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Hozat'ın mahpus arıları

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa