Açlık ve savaşa karşı

DİSK ve KESK'in birlikte gerçekleştireceği Ankara yürüyüşü yarın başlıyor.

Açlık ve savaşa karşıDİSK ve KESK'in birlikte gerçekleştirdiği ve yarın başlayacak "işsizliğe, yoksulluğa, yolsuzluğa ve savaşa karşı küresel eşitlik, adalet ve barış için Ankara yürüyüşü" hazırlıklarının bitme aşamasına geldiği açıklandı. Edirne, Denizli, Gaziantep, Samsun ve Diyarbakır'dan başlayacak ve 9 Kasım günü Ankara'da sona erecek eylem için DİSK'le birlikte düzenlenen basın toplantısında konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, DİSK'ten 350, KESK'ten 250 kişinin yürüyüşe katılacağını söyledi. Hazırlıklar çerçevesinde 15 bin afiş ve 50 bin basın bülteni hazırlanarak bölgelere dağıtıldığını anlatan Evren, Emek Platformu'nun da yürüyüşe destek vereceğini hatırlattı.

Yoksulluk karabasanıEkonomik ve sosyal krizin faturasının emekçi kesime çıkarıldığını ifade eden Evren, "Açlık ve yoksulluk milyonlarca yurttaşın üzerine bir karabasan gibi çöküyor" dedi. Çözüm adına gündeme getirilen politikaların halkın üzerindeki yükü daha da artırdığına değinen Evren, işsizlik ve yoksulluğun çözümsüz bir noktaya sürüklendiğini belirtti. 2002 bütçesinde ikramiye ve kıdem tazminatına sınırlamaların öngörüldüğünü, zorunlu emekliliğin hedeflendiğini, ücretsiz izin uygulamasının dayatılmak istendiğini belirten Evren, "Ama rantiyeye kaynak aktarılmaya devam edilecek. Vurguncular, karaparacılar, vergi kaçakçıları yine korunacak" diye konuştu. Konuşmasında savaşa da değinen Evren, "Savaş giderek ülkemizin çevresini, dolayısıyla bizleri saracak bir yangına dönüşme tehdidi taşımaktadır" dedi. Savaş ve şiddetin hiçbir sorunu çözemeyecek olduğunu vurgulayan Evren, Türkiye'nin savaştan uzak tutulmasının görevleri olduğunu kaydetti.

Çelebi: Herkese açığızKonuşmasını, "İnsanca yaşam, demokratik, bağımsız özgür bir Türkiye; eşitliğin, adaletin ve barışın egemen olduğu bir dünya ve ülke için herkesi dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz" ifadeleriyle tamamlayan Evren, bir gazetecinin, "TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın eyleme destek vereceği yolundaki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusunu, "Bu bir kandırmacadır" şeklinde yanıtladı.DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de, daha önce yaptıkları uyarılara hükümetin kulak tıkadığını belirterek, "Şimdi bir mücadele başlamıştır. Bu mücadelede hiçbir ayrım yapmadan herkese açığız. Bu sürece destek verecek emekten yana güçlerle hareket etmekten kaçınmayız" dedi.
www.evrensel.net