02 Kasım 2001 22:00

Kitapla buluşma günü

İstanbullu okurların merakla bekledikleri kitap fuarı bugün başlıyor. Ekonomik krizin kitap fiyatlarını artırdığı bu yıl,fuarda 200 yazar 84 etkinlik için bir araya gelecek.

Paylaş
Kitapla buluşma günüTÜYAP Tüm Fuarcılık AŞ'nin, okurlar için gelenekselleşen İstanbul Kitap Fuarı, bugün "Karikatür ve Gülmece" ana temasıyla ziyarete açılacak. Resmi açılışı dün akşam gerçekleştirilen 20. İstanbul Kitap Fuarı'nda bu yıl 220 yayınevinin standı yer alıyor.Fuar kapsamında düzenlenecek 84 etkinliğe yaklaşık 200 yazar, sanatçı ve bilim adamı katılacak. Konuk yazarlar arasında Fransızlar'ın ağırlıkta olduğu fuarda, Türk okurunun "Kızıl Nehirler" romanıyla tanıdığı Jean-Christophe Grange, "3.900 TL" ve son olarak yeni piyasaya çıkan "Aşkın Ömrü Üç Yıldır" romanlarının yazarı Frederic Beigbeder ile Alain Quella-Villeger, Timour Muhiddine ve Albert Manguel fuarın Fransız konukları olacak. Öte yandan, "Brandenburg"un yazarı Glen Meade İrlanda'dan, Levon Zekiyan ve Ferdinando Camon İtalya'dan, Rafi Kebapçıyan da Almanya'dan fuara katılarak okurlarıyla buluşacak. Giriş ücretinin 2 milyon olarak belirlendiği ve önceki yıllar gibi öğretmen, öğrenci ile öğretim görevlilerinden ücret alınmayacak fuar, 11 Kasım Pazar akşamı sona erecek.

Saldırılar tartışılacakFuarda, edebiyatın yanı sıra, dünyadaki güncel konuların da ele alındığı pek çok etkinlik olacak. Tüm dünyanın gündeminde yer alan ABD'ye saldırılar ve gelişen olaylar da fuarın gündemine girerek, Coşkun Aral ve Mahfi Eğilmez'in katılacağı 4 Kasım'daki "Savaş Her Zaman Savaş", Soli Özel ile Ahmet Han'ın katılacağı 5 Kasım'daki "Terörist Saldırıdan Sonra Dünya" ve Erdoğan Aydın'ın konuşmacı olarak katılacağı 9 Kasım'daki "New York'tan Sonra Dünya" konulu söyleşilerle ele alınacak. Fuardaki diğer söyleşi ve panellerden bir kısmı ise şöyle; Murathan Mungan'ın konuşmacı olarak katılacağı "Yüksek Topuklar" adlı roman okuması, Selim İleri, Ahmet Karcılılar, Ahmet Oktay, Peride Celal ve Frederic Beigbeder'in katılacağı "Her Roman Bir Otobiyografidir" konulu panel ilk gün gerçekleştirilecek etkinlikler arasında... "Çağdaş Türkiye'de Değişimler, Karikatür ve Semih Balcıoğlu'nun Karikatürü" konulu panel 4 Kasım'da, Gani Müjde ve Metin Üstündağ'ın katılacağı "Mizah ve Siyaset" paneli ile Levon Zekiyan'ın katılacağı "Ermeniler ve Modernite" konulu söyleşi 5 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Serol Teber'in de katılacağı "Melankoli" ve Talat Halman ile Küçük İskender'in katılacağı "Can Yücel ile Anılar ve Şiir Dinletisi 6 Kasım'da, Ruşen Çakır, Rıdvan Akar, Kemal Can ve Ayşe Düzkan'ın katılacağı "Siyasi Biyografilerle Türkiye Tarihi", "Fakir'e Saygı, Özyaşamı Eserleri ve Sanatçı Kişiliği", "Edebiyatımızda Orhan Kemal Gerçeği" panelleri 7 Kasım'da, "Camide ve Okulda Türkçe" ve "Türkiye'de Müzik Nereye Gidiyor" panelleri ile Buket Uzuner'in son kitabı hakkında konuşacağı "Gelibolu'yu Okumak" adlı etkinlik 8 Kasım'da yapılacak.

Korsan kitap 9 Kasım Cuma Günü Mine Kırıkkanat ve Ahmet Ümit'in katılacağı "Aşk ve Cinayet 2" söyleşisi, Umur Bugay, Yalçın Pekşen, Aykut Oray ve Erol Günaydın'ın katılacağı "Hayat Mizahı Kaç Geçiyor" paneli ve Ruşen Çakır'ın katılacağı "İslamcılığın Yenilgisinin Getirdikleri, Götürdükleri" konulu konferans yer alacak. Aynı gün, yayıncılar ve yazarların birkaç yıldır kalıcı gündemi haline gelen korsan kitap sorunu da, "Fikri Hukukta Yeni Açılımlar, Korsan Kitaplar ve Ötesi" paneliyle ele alınacak. Cumartesi günü yapılacak "Edebiyat ve Etik" ile "Kadınlar ve Psikanaliz" panellerinin ardından fuar, 11 Kasım Pazar günü Cezmi Ersöz'ün "Şizofren Aşka Mektup" başlıklı söyleşisi, İlhan Selçuk, Server Tanilli gibi yazarların katılacağı "Sınıftan Hababam Sınıfına-Marko Paşa Gerçeği" ve "Yazarın Manevi Hakları, Dedem Korkut'un Onuru" başlıklı panellerle sona erecek.
ÖNCEKİ HABER

Gençlik mitingi yasaklandı

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa