01 Kasım 2001 22:00

Afgan halkı ağır bombardıman altında

ABD ülke içinde ilan ettiği seferberliği genişletirken, 'uçan kale' denilen dev B-52 bombardıman uçakları Afganistan topraklarını halı bombardımanıyla vuruyor.

Paylaş
Afgan halkı ağır bombardıman altındaABD ülke içinde ilan ettiği seferberliği genişletirken, 'uçan kale' denilen dev B-52 bombardıman uçakları Afganistan topraklarını halı bombardımanıyla vuruyor.ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan'a karşı girişilen askeri saldırıda, yedekleri göreve çağırma sınırı olan 50 bin personelin üzerine çıkılabileceğini bildirdi. Savunma Bakanlığı Pentagon'un Sözcüsü Victoria Clarke'ın verdiği bilgiye göre, 41 bin 392 yedek, silah altına alınmış bulunuyor. Buna ek olarak Başkan George Bush'un talimatıyla yasama organı Kongre'den, ek yedek kuvvet için izin alınması yolunda Pentagon karar aldı.

B-52'ler devredeAfganistan'ın kuzeydoğusundaki Taliban mevzileri, dün sabaha karşı Amerikan savaş uçakları tarafından yeniden bombalanmaya başladı. Bu saldırı dalgasının şimdiye kadarki en sert bombardıman olabileceği belirtildi. ABD jetlerinin Kâbil'in kuzeyindeki iki köyü de bombaladığı öğrenildi. Taliban yönetimi, Helmand bölgesindeki Kacaki elektrik santralinin isabet aldığını, Kandahar ve Leşkergâh kentlerinin elektriksiz kaldığını bildirdi. Amerikalı tuğamiral John Stufflebeem, sivil-asker ayrımı gözetmeyen B-52'lerin kullanılmasının, harekâtın parçası olduğunu söyledi.

Halk sıtma kurbanıBu arada Taliban, Afganistan'ın güneyinde tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle yüzden fazla kişinin sıtmadan öldüğünü bildirdi. Taliban'ın güneydeki Celalabad kenti sağlık yetkilisi Ali Hanefi, son bir ayda 106 kişinin sıtmadan öldüğünü söyledi. Hanefi, "103 yetişkin ve 33 çocuk da hastaneye kaldırıldı, ancak onları tedavi edecek ilacımız yok" dedi.Afganistan'daki hastaneler, ilaç yardımı yapılamaması nedeniyle ilaç ve diğer malzemeden yoksun bulunuyor.

'Taliban köyü'ymüş!Amerikan yönetiminin Batı medyasına "sansür" emretmesi de ilk etkilerini gösteriyor. ABD jetlerinin dün sabah Kabil'in kuzeyinde bombalayarak yok ettiği üç köy, uluslararası ajanslar tarafından "Taliban köyü" olarak nitelendi. Bu tanımın ne anlama geldiğini belirtmeyen ajansların verdiği bilgiye göre, Amerikan uçakları önce Kaleyi Nasru ile Kaleyi Gulayi köylerini, ardından Stargeç köyünü bombaladılar. Bombardımanda ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi edinilemedi.

Uçak düşürme iddiasıÖte yandan Taliban yönetimi, ülkenin kuzeyinde bir Amerikan uçağının düşürüldüğünü ileri sürdü. Taliban'ın açıklamasında, tipi belirlenemeyen uçağın, Mezar-ı Şerif'in batısında düşürüldüğü belirtildi. Pentagon, iddiayı yalanladı.

Taliban'a 'mücahit' desteğiPakistan'daki aşiretlerden bin kadar kişinin, ABD'ye karşı Taliban'ın yanında savaşmak içinAfganistan'a girdiği bildirildi. Görgü tanıkları, bu kişilerin 50 araçla kuzeybatıdaki Bacur bölgesinden ülkeye girdiklerini söylediler.
ÖNCEKİ HABER

'Koalisyon da mühim değil, Ladin de'

SONRAKİ HABER

Mali'de Birleşmiş Milletler adına arabuluculuk yapan 8 kişi öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa