31 Ekim 2001 22:00

Ecevit: Henüz karar vermedik

Başbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Afganistan'a asker gönderilmesi konusunda henüz bir karara varılmadığını söyledi.

Paylaş
Ecevit: Henüz karar vermedikBaşbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Afganistan'a asker gönderilmesi konusunda henüz bir karara varılmadığını söyledi. Ecevit, güvenlik toplantılarının diğer ayağını oluşturan "teröre karşı önlemler" bahanesiyle demokratik hakları sınırlayan mesajlar da vererek "AB ve NATO ülkeleri, artık Türkiye'ye yönelik terör eylemlerine fırsat vermesin" dedi. Ecevit, DSP Grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin, "Afganistan'a asker göndermek konusunda bir karara varıldı mı?" sorusuna, "Hayır, henüz varılmadı" yanıtını verdi.Başbakan Ecevit, Almanya'daki Türkiye Araştırmalar Merkezi Başkanı Faruk Şen'i kabulü sırasında da, "Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkelerin, kendi topraklarında artık Türkiye'ye yönelik terör eylemlerine fırsat vermemeleri gerektiğini" söyledi. Ecevit, üst düzey toplantıların bir-iki gün daha süreceğini bildirdi. Bu arada Ecevit, partisinin grup toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, hükümete yönelik bazı oyunların sahnelendiği bir dönemden geçildiğini söyledi. "Bu oyunları bozacağız" diyen Ecevit, Türkiye'nin işbaşında bulunan koalisyon hükümeti ile esenliğe çıkacağını öne sürdü.

Sezer: Bilgim yokCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Finlandiya Meclis Başkanı Riita Uosukainen ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Sezer, görüşme öncesinde bir gazetecinin, "Dün uzun bir gece oldu, bugünde ABD'nin Afganistan operasyonu çerçevesinde Türkiye'den asker konusunda resmi bir talebi olduğu söyleniyor" sözleri üzerine "Bana intikal etmiş öyle bir bilgi yok" karşılığını verdi.

Genelkurmay yalanladıGenelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye'den özel birlik istenmesinin "kesinlikle gündemde olmadığını" bildirdi. Orgeneral Büyükanıt, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, teknik düzeyde çalışmalar yaptıklarını belirtti ve "Biz sık sık biraraya geliriz" dedi. Büyükanıt, bir gazetecinin "Türkiye'den asker istendi mi?" sorusuna, "Kesinlikle böyle bir konu gündemde değil" yanıtını verdi.Dışişleri Bakanı Cem de, Büyükanıt ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nı (AGSP) ele aldıklarını bildirdi. Cem, ABD'nin Türkiye'den asker isteyip istemediğine ilişkin soru üzerine, "Başbakanın açıklamasına ekleyecek bir şey olmadığını" belirtti.Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da, "ABD'nin Türkiye'den Afganistan'a asker göndermesini istediği" yönündeki haberlerle ilgili olarak, "Asker gönderme konusu gündemimizde yok" dedi. (Evrensel)
ÖNCEKİ HABER

"Hür dünya" medyası ölümü kutsuyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa