01 Kasım 2001 03:00

KESK ve DİSK'ten

   ÖDP ve EMEP'e ziyaret

Paylaş
KESK ve DİSK'ten ÖDP ve EMEP'e ziyaretDİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren, ÖDP ve EMEP genel başkanlarını ziyaret ederek, 5 Kasım'da başlatacakları yürüyüş ve sonrasında Emek Platformu tarafından yapılacak eylem ve etkinliklere destek istediler. Her iki partinin genel başkanları da eylemlere gereken desteği vereceklerini bildirdiler. Çelebi, ziyaretler sırasında yaptığı konuşmalarda hükümetin halkın taleplerine kulaklarını tıkadığını belirterek, bireysel tepkilerin örgütlü olarak sürece müdahale eder bir niteliğe kavuşması gerektiğini ifade etti. 5 Kasım'da 5 ayrı bölgeden başlatacakları yürüyüşle toplumun tepkisini dile getireceklerini ve her yürüyüş bölgesini eylem alanına çevirmek istediklerini kaydeden Çelebi, partilerin ve kitle örgütlerinin bu eylemlere destek vermesini istediklerini söyledi. Çelebi özellikle EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel'e, Emek Platformu'nun aldığı kararlarının duyurulmasında, hayata geçmesinde ve eylemlere katılımda EMEP'in katkılarını bildiklerini belirterek, teşekkür etti. Yürüyüşlerinin amaçlarından birinin savaşa karşı çıkmak olduğunu dile getiren Çelebi, "Çünkü savaşın sonuçlarını yine emekçiler çekecek" dedi. Çelebi, yürüyüş ve 9 Kasım'da Ankara'da yapılacak mitinge rağmen kazanılmış haklara saldırılar durdurulmazsa, sürecin genel greve doğru gideceğini söyledi. KESK Genel Başkanı Sami Evren ise 2002 bütçesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Seçim ve siyasi partiler yasalarının demokratikleşmesini de istediklerini kaydeden Evren, erken seçimin Emek Platformu'nda ilk defa gündeme getirildiğine dikkat çekti. Evren, 9 Kasım'da ICTFU üyesi sendika ve konfederasyonların tüm dünyada aynı anda eylem yapacaklarını hatırtarak, önümüzdeki günlerde emekçiler arasındaki uluslararası dayanışmanın daha da artacağını söyledi. Süleyman Çelebi ve Sami Evren'in dün ilk ziyareti gerçekleştirdiği ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da sözlerine "Gün, dayanışma günüdür" diyerek başladı. Sendikaların başlattığı hak arama talebinin çok önemli olduğunu söyleyen Uras, ABD Başkanı Bush'la her konuda dayanışan hükümetin toplumun taleplerine duyarsız kaldığını belirtti. Uras, sosyal patlamanın önlenmesi için insanca bir yaşam hakkının tanınması gerektiğini kaydetti.

Sivil inisiyatif yanlışıEMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, eylem kararlarının Emek Platformu tarafından sahiplenilmesinin önemli olduğunu söyleyerek, platform içindeki bazı örgütlerin 'sivil inisiyatif' adı altında IMF politikalarının uygulanmasından sorumlu olan patron örgütleriyle bir araya geldiklerine ve aynı çözüm önerilerini dile getirdiğine dikkat çekti. Tüzel, bu bir araya gelişlerin maksadı aşan bir anlayışı ifade ettiğini ve parti olarak buna karşı olduklarını söyledi. ABD'nin isteği üzerine Afganistan'a asker yollanmasının gündeme geldiğini hatırlatan Tüzel, savaşın kriz ortamını daha da derinleştireceğini ifade ederek, artık şikayet etmekten çok "Ben ne yapabilirim?" deme zamanı olduğunu vurguladı. Emekçilerin ülkenin kaderine el koyması, bunun için de siyaset yapmaları gerektiğini kaydeden Levent Tüzel, halkın alternatifin konması halinde mücadeleye hazır olduğunu söyledi. Alınan kararlar doğrultusunda parti örgütlerine çağrı yaptıklarını, afiş ve bildirilerinin de olacağını bildiren Tüzel, yürüyüşlerin çiftçi, memur, işçi, esnaf gibi toplumun her kesiminden insanlar tarafından sahiplenilmesinin ve yürüyüş bölgelerinin eylem alanlarına çevrilmesinin önemine dikkat çekti. Tüzel, eylemlerin sonuç verici olması için çalışılması gerektiğini vurgulayarak, bu süreçte aynı zamanda Emek Programı'nın güncelleştirilerek yeniden gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Yine baskın yine infazAğrı'nın Doğubayazıt ilçesinde polis ve özel timlerin yaptığı ev aramasında Burhan Koçak (25) öldürüldü. Doğubayazıt Belediyesi'nde zabıta memurluğu yaptığı belirlenen Koçak'ın HADEP üyesi olduğu öğrenildi. Özel tim ve polisin bir ihbar üzerine Ahmedi Hani Mahallesi'ndeki evlere arama yapmak için düzenledikleri baskın ölümle sonuçlandı. İHD'nin verdiği bilgiye göre, özel tim ev araması yaptığı sırada Burhan Koçak'ı vurdu. Koçak, başına ve göğsüne aldığı üç kurşun yarasıyla yaşamını yitirdi. Ancak, görgü tanıkları Koçak'ın vurulmasından sonra oluşturulan abluka nedeniyle hastaneye götürülmediği ve muhtemelen kan kaybından öldüğünü söylediler.

Panzer taşlandıİHD verdiği bilgide, Özel Tim'in yaptığı aramalarda belediye meclis üyesinin evinin tarandığı ve birçok kişinin gözaltına alındığını belirtti. Aramalar sırasında özel timin "terör" estirdiği ve halkın büyük bir korkuya kapıldığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri ise şöyle: Ahmet Turan (Belediye meclis üyesi), Ahmet Bolilik (HADEP Gençlik üyesi), Atilla Taş (HADEP Gençlik üyesi), Mehmet Kebude (HADEP üyesi), Hasan Elçi (HADEP üyesi), Nedim Koçkara (HADEP yöneticisi), Mustafa Tunç (HADEP üyesi), Mehmet Tunç (HADEP üyesi) ve ismi öğrenilemeyen beş kişi. Doğubayazıt'ta yaşanan gerginlik daha sonra Burhan Koçak'ın cesedinin devlet hastanesine götürülmesiyle de sürdü. Burhan Koçak'ın cenazesinin yaklaşık 3 saat sonra Doğubayazıt Devlet Hastanesi'ne götürüldüğü ve cenazenin hastanede tutulduğu sırada halkla polis arasında çatışma çıktığı ve bir panzerin taşlandığı bildirildi. Hastane önünde toplanan kalabalığın "Şehit Namırın", "Susma Sustukça Sıra Gelecek" ve "Katil Devlet" sloganları attığı öğrenildi.

HADEP heyet gönderiyorHADEP Genel Sekreter Yardımcısı Veli Büyükşahin, partililerinin evlerinin kurşunlanmasına ve Koçkar'ın öldürülmesine tepki göstererek, polisin evleri tarama ve insanları öldürme yetkisini kimden aldığını sordu. Büyükşahin, Van, Erzurum, Kars, Iğdır il başkanları ile kendisinin katılacağı bir heyetin incelemelerde bulunmak üzere Doğubeyazıt'a gideceğini söyledi. Doğubeyazıt'ta Koçkar'ın evi dışında Belediye Meclis üyelerinin evinin de tarandığını vurgulayan Büyükşahin, Koçkar'ın kapıyı açar açmaz vurulduğunu, evinin de tarandığını kaydetti. Koçkar'ın yaralandıktan ancak üç saat sonra hastaneye kaldırıldığını ifade eden Büyükşahin, Koçkar'ın otopsi için Trabzon'a götürüldüğünü dile getirdi. Polislerin açıktan evleri taramasının söz konusu olduğunu vurgulayan Büyükşahin, polislerin pervasızca davrandıklarını dile getirdi. Büyükşahin, ev araması kararını alanlar ve ev aramasını yapan polisler hakkında bir an önce soruşturma açılarak yasal işlemlerin yapılmasını isteyerek, "Polisler o saatlerde ev basıp tarama yetkisini kimden alıyor, bu yetkinin tarıtışılması gerekiyor" diye konuştu. Doğubeyazıt halkının rahatlaması için sorumluların bir an önce yargılanmasının gerektiğini belirten Büyükşahin, HADEP'in ve avukatlarının da girişimlerde bulunacağını kaydetti.

Valinin açıklamasıBu arada Ağrı Valisi Cumhur Ersoy, yaptığı açıklamada, polis ve özel timin bir duyum üzerine Ahmedi Hani Mahallesi'nde bir eve baskın düzenlediğini, ancak evin bir üst katındaki daireden silah sesleri duyulmasıyla özel timin, silah sesleri gelen evin kapısını açmaya çalıştıklarını söyledi. Vali, kapının açılmaması üzerine, kapıyı zorla açan polisin, içeride elinde silah bulunan bir kişiyle karşılaştıklarını ve Koçar'ın bunun üzerine vurulduğunu iddia etti. Burhan Koçak'ın cesedinin, otopsi için Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderileceğini, ancak yakınlarının hemen toprağa vermek istediklerini savunan Ersoy, "Bir grup insan, bu nedenle hastane önünde toplanıp taşkınlık yaptı. Bunun da birkaç provakatörden kaynaklandığını sanıyoruz. İlçede durum sakin" diye konuştu. Vali Ersoy, olayın arzu edilen bir durum olmadığını belirterek, soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Esnaf 1 Aralık'a hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa