30 Ekim 2001 22:00

SP'nin referandum resti

Kutan, Erbakan'ın siyasi yasağının kaldırılmaması durumunda, tek başına 86. madde değişikliğine evet demeyeceklerini, referandumu tercih edeceklerini belirtti.

Paylaş
SP'nin referandum restiSP Genel Başkanı Recai Kutan, referandumu engellemek üzere 86. maddenin tek başına değiştirilmesi girişimlerine destek vermeyeceklerini açık bir şekilde ortaya koydu. Kutan, Anayasa'nın siyasi yasaklarla ilgili 69. maddesinin değiştirilmesini ve uluslararası sözleşmelerle ilgili 90. maddesinin de yeniden ele alınmasını istediklerini bildirdi. Kutan, "Aksi takdirde referandum olsun; referandum erken seçim sandığını da getirir" dedi.Kutan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 78. yılında 57. Cumhuriyet Hükümeti'nin demokrasiyi tahrip ettiğini, siyaseti, siyasi partileri bitirdiğini kaydetti. 57. Hükümet'in siyaset kurumuna da şimdi son darbeyi indirdiğini söyleyen Kutan, "Milletvekiline rüşvet" amacıyla milletvekili maaşını gündeme getirdiklerini ifade etti. Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hükümetin günahlarına ortak olmayacağız, işlerini kolaylaştırmayacağız... Çünkü iyi işler yapmıyorlar. Bize 'pazarlıkçı' mı diyecekler? Çok dediler.... Biz millet için görüşme yaparız, uzlaşma ararız. Yanlışlarını düzeltirlerse doğru işler yaparlarsa yardımcı oluruz. Hiçbir kompleksimiz yok... Evet, siyasi yasakların kalkmasını istiyoruz. Anayasa'nın 90. maddesinin tekrar ele alınmasını istiyoruz. Gelsinler hiç olmazsa AİHM ve evrensel insan hakları ile ilgili uluslararası sözleşmeleri iç hukuk haline getirelim. Aksi takdirde referandum olsun, referandum erken seçim sandığını da getirir."

BağımsızlıkSP Genel Başkanı Kutan, Bülent Ecevit başkanlığındaki 57. hükümeti eleştirerek, "Siz bağımsızlıktan söz edemezsiniz. Sizin ne cumhuriyetin kurucularının manevi huzuruna çıkma hakkınız var ne de cumhurun huzuruna çıkmaya yüzünüz var?" dedi.Kutan, Türkiye'de yaşayan insanların ekmek ve geçim sorunu bulunduğunu, bunun temel sebebinin de demokrasi eksikliği olduğunu söyledi. "78. yılında cumhuriyetin demokratikleşemediğini" kaydeden Kutan, yaşanan gelişmeler karşısında sivil inisiyatifin biraraya gelmesini takdirle karşıladıklarını bildirdi. Kutan, "Geç kaldılar. Bu hükümetin yanlışlarına çok uzun süre ses çıkarmadılar. Ama şimdi konuşuyor olmalarını anlamlı buluyoruz. Umarım demokrasi ve ekmeğin ayrılmazlığını bu sefer görürler" dedi.SP Genel Başkanı Kutan, ABD'nin Afganistan'a yaptığı müdahaleye de değinerek, bu savaşın terörle mücadele için yapılmadığını söyledi. Bu savaşın daha öncekiler gibi "hegemonya mücadelesi" olduğunu ifade eden Kutan, "Amerika, kırılan gururunu yoksul Afganlıları öldürerek onaracağını sanıyorsa yanılıyor" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Güvenliğin garantisi adalettir

SONRAKİ HABER

Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı Sakarya’da miting yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa