30 Ekim 2001 22:00

Türkiye kuşatma altında

IMF Başkanı Hörst Köhler, bir istek listesi daha sunacak. Amerikan şirketlerinin lobisi hükümete bir paket sunmak için geliyor.

Paylaş
Türkiye kuşatma altındaHükümet IMF'den gelecek 3 milyar dolarlık kredi için bütün dayatmalara boyun eğiyor. Memur ve KİT'lerde çalışan işçilerin sayısının azaltılmasını isteyen IMF, yeni bir istek listesi daha sunacak. Öte yandan Türkiye'de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinin lobisi olarak bilinen Türk-Amerikan Konseyi (ATC) de Türkiye'ye gelerek hükümete bir paket sunacak. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Hörst Köhler, Türkiye'nin onuncu gözden geçirme döneminin sonuçlandırılması için kısa süre içinde Ankara'ya IMF heyetinin gönderileceğini ve bu heyetin Türkiye'nin bundan sonra nasıl destekleneceğine ilişkin kendilerine tavsiyede bulunacağını bildirdi.

Köhler'den yeni isteklerIMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, Türkiye'ye ilişkin gayrıresmi toplantının ardından açıklama yapan Hörst Köhler, şöyle dedi:"IMF heyeti, Türkiye'nin IMF tarafından desteklenen ekonomik programını ve onuncu gözden geçirme dönemini ele almak üzere kısa süre içinde Ankara'ya gidecek. Onuncu gözden geçirme döneminin önümüzdeki haftalarda IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda ele alınması bekleniyor. Türkiye'nin ekonomik programı yolunda gidiyor, ancak 11 Eylül'deki trajik olaylar, konumundan dolayı özellikle ağır şekilde etkiledi ve Türkiye'nin turizm gelirleri ve ağır borç durumu kötü etkilendi. IMF heyeti, Türk yetkilileriyle birlikte ekonomik politikaların nasıl güçlendirilebileceği üzerinde çalışacak ve bu esasa göre Türkiye'nin en iyi şekilde nasıl desteklenmeye devam edeceği konusunda tavsiyelerde bulunacak."

ATC geliyorÖte yandan ABD'nin eski başkanlarından George Bush'un ulusal güvenlik danışmanı ve Türk-Amerikan Konseyi (ATC) yöneticisi emekli General Brent Scowcroft başkanlığındaki ATC heyeti, 5-10 Kasım'da Türkiye'de üst düzey temaslarda bulunacak. Pek çok Amerikan şirketinin temsilcileriyle birlikte Türkiye'ye hareket edecek heyet, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Genelkurmay yetkilileriyle biraraya gelecek. Bu temaslar öncesinde ATC'nin Washington'daki merkezinde Türk gazetecilerle biraraya gelen Brent Scowcroft, 11 Eylül olaylarının, Türk-Amerikan ilişkilerinin öneminin altını çizdiğini bildirdi. ATC heyetinin en üst düzeyde Türk yetkililerle görüşeceği ziyaretinde ağırlıklı olarak Amerikan şirketlerinin Türkiye'de yaşadığı sıkıntılar ele alınacak. ATC Başkanı Lincoln McCurdy, bu sıkıntıların ağırlıklı olarak enerji sektöründe yaşandığını kaydetti. McCurdy, bazı Amerikan şirketlerinin, Türkiye'den tahsil edemediği alacakları olduğunu, bazı şirketlerin de mevcut enerji santralleri projelerinden Hazine garantilerinin kaldırılmasından dolayı zor duruma düştüğünü söyledi.McCurdy, bu önemli konunun çözümü için Türk hükümetine öneri paketi götüreceklerini belirtirken, konunun ayrıntılarına girmekten kaçındı. Scowcroft ve McCurdy, Amerikan şirketlerinin Türkiye'de yaşadıkları sıkıntıların çözüme kavuşturulmasının, Türkiye'nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğunun gösterilmesi açısından önem taşıdığını söylediler.
ÖNCEKİ HABER

Askerlikten tüccarlığa

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa