30 Ekim 2001 22:00

Blair desteğini kaybediyor

ABD'nin baş müttefiki İngiltere'de halkın savaşa karşı tutumu giderek netleşiyor. Kamuoyu yoklamaları Blair'e yönelik desteğin her geçen gün azaldığını ortaya koydu.

Paylaş
Blair desteğini kaybediyorİngiltere'de kamuoyunun Afganistan operasyonuna karşı tepkilerinin her geçen gün artışına paralel olarak Tony Blair hükümetinin endişleri de çoğalıyor.Kitlesel savaş karşıtı eylemlerin düzenlendiği ülkede saldırıya yönelik halk desteği büyük bir hızla geriledi. Son kamuoyu yoklamaları, harekâta verilen desteğin son 15 günde yüzde 12 oranında azaldığını ve halkın yüzde 54'ünün saldırıların hemen durdurulması ve yardım konvoylarının ülkeye girmesine izin verilmesini istediğini ortaya koyuyor. ICM Kamuoyu Araştırma grubunun Guardian gazetesi için yaptığı araştırma, harekâtın ilk günlerinde yüzde 74 olan halk desteğinin yüzde 62'ye gerilemesinde en önemli nedenlerden birinin, saldırılarda sivillerin de ölmesi olduğuna işaret ediyor. ICM araştırmasına göre İngiltere halkının yüzde 29'si ise başından bu yana saldırıya karşı çıkıyor.Halkın yüzde 29'luk bir kesimi ise Afganistan'a asker gönderilmesine kesinlikle karşı olduğunu ifade etti. Yugoslavya'ya yönelik saldırı sırasında tepkilerin bu kadar yükselmediğine dikkat çeken yetkililer, bunu operasyonun NATO tarafından yütürülmüş olmasına bağladılar.

Halkı ikna çabası Başbakan Tony Blair'in "halk desteğinin azalacağına dair korkularının" haklı çıktığını belirten gazete, sonuçların Blair ve bakanlarının 3 gündür İngiliz kamuoyuna mesaj vermek için neden bir yarışa girdiklerini ortaya koymaya yettiğini yazdı. Halkın tepkilerini yatıştırabilmek için kabinesiyle toplantılar düzenleyen İşçi Partisi lideri Tony Blair bir kez daha kamuoyuna seslenme kararı aldı.

İngiltere daima haklıdırİngilizlerin operasyonun gerekçelerini asla unutmamaları gerektiğini söyleyen Blair'in kamuoyuna yönelik yapacağı konuşmanın metninde, "Hatalarımız ne olursa olsun, Britanya doğru ve yanlışın çok iyi ayırdında olan ahlaklı bir ulustur" ifadesinin geçtiği öğrenildi.İngiliz halkı Blair'in Afganistan'da giderek artan sivil kayıplar konusunda nasıl bir savunmada bulunacağını beklerken Blair kabinesi ile İngiliz basını arasında yaşanan gerginlik de sürüyorGazetelerin savaş haberlerini eleştiren Dışişleri Bakanı Jack Straw, medyanın savaş haberlerini yaparken 'bocalağıdını' söyleyerek hükümetin isteği doğrultusundan yayın yapılmamasından şikayetçi oldu. kabinedeği bazı bakanlar da basının gerektiğinden fazla 'şevkle ' çalıştığını söylemişlerdi.
ÖNCEKİ HABER

Rumsfeld'den Ramazan sözü!

SONRAKİ HABER

MHP'li Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tufan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa