Tanık ifadeleri işkenceyi doğruluyor

Yunus Güzel'le yan hücreleri paylaşan tanıklar, onu sorguya götürülüp getirilirken gördüklerini, ayakta durmakta zorluk çektiğini, çok halsiz olduğunu gözlemlediklerini ve Güzel'in işkenceyi protesto eden sloganlar attığını söylediler.

Tanık ifadeleri işkenceyi doğruluyorJülide Kalıç"DHKP/C adına intihar saldırısı gerçekleştirmek hazırlığında olduğu" iddiasıyla gözaltına alınan ve 7 günlük sorgusunun ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün nezaretinde ölü bulunan Yunus Güzel'in, işkence gördüğü bu kez de tanık ifadeleriyle doğrulandı. "Canlı bomba" oldukları iddiasıyla gözaltına alınan ve Güzel'in nezarette ölü bulunduğu gün, tutuklanarak cezaevine gönderilen Mahmut Polat, Esra Üçgüzel ve Perihan Demirkıran, sık sık sorguya götürülüp getirilen Yunus Güzel'in, ifade vermeye zorlandığını, ancak ifade vermemekte direndiğini belirttiler. Tutuklanmalarının ardından Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne gönderilen Esra Üçgüzel, Perihan Demirkıran ile Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderilen Mahmut Polat, avukatları Behiç Aşçı'ya verdikleri bilgilerde, Güzel'in sorguya götürülüp getirilirken, işkenceyi protesto eden sloganlar attığına dikkat çektiler. Polat, Üçgüzel ve Demirkıran, Yunus Güzel'in ayakta durmakta zorluk çektiğini ve sorguya polislerin kolları arasında götürülüp getirildiğini söylediler. Güzel'in durumunun gördüğü işkenceler nedeniyle ağırlaştığı bilgisini veren ve Güzel'in oldukça halsiz olduğunu gözlemlediklerini aktaran tanıklar, Güzel'in "canlı bomba" olduğunu kabul etmeye zorlandığını, Güzel'in ise tüm iddiaları reddettiğini ifade ettiler.

Sorguya götürülürken gördükTanıklar, Yunus Güzel'in açlık grevinde olduğunu da belirterek, Güzel'i nezarette ölü bulunmasından bir gün önce sorguya götürülerken gördüklerini bir daha da sesini duymadıklarını anlattılar. Hücrelede tek katlı tahta ranza olduğunu ve bu ranzaların yere sabitlendiğini vurgulayan tanıklar, ranzaların kol gücüyle sökülmesinin olanaksız olduğu üzerinde durarak, ranza sökülecek olsa meydana gelecek sesi mutlaka duyabileceklerini belirttiler.

Fotoğraflarla da belgelenmiştiPolisler, 33 yaşındaki Yunus Güzel'in, "ranzasını sökerek duvara dayadığını ve kendisini ranzanın ayağına çarşafla astığını" iddia etmiş, ancak Yunus Güzel'in sorgusu boyunca işkence gördüğü ailesi tarafından çekilen fotoğraflarla da belgelenmişti. Geçtiğimiz perşembe günü memleketi olan Hatay'da toprağa verilen Yunus Güzel'in abisi Vahit Güzel, defin öncesi çektikleri fotoğraflarda işkence izlerinin görüldüğüne ve kardeşinin vücudunda darp izleri, morluklar ve kesikler bulunduğuna işaret etmişti.

Yetkililer sessizYunus Güzel'in işkence gördüğüne dair kanıtlar çoğalırken, sadece "intihar etti" açıklamalarıyla yetinen yetkililer, bu konudaki sessizliğini sürdürüyor. Konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmayan yetkililer, "Soruşturma başlatıldı" açıklamalarıyla yetiniyor. Öte yandan Yunus Güzel'in işkence ile öldürüldüğüne ilişkin belgeleri ve tanık ifadelerini bir araya getiren Çağdaş Hukukçular Derneği, Güzel'in ölümünden sorumlu olanlar hakkında perşembe günü İstanbul Adliyesi'ne suç duyurusunda bulunacak.

İşkence baskını hazırlığı!Bu arada TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, 10 ayrı ekip halinde, Türkiye'nin 10 ilinde, cezaevi ve karakollara, aynı gün ve aynı saatte ani baskınlar düzenleyerek, işkence ve kötü muamele iddialarını araştıracak. Gidilecek cezaevi ve karakollarda, tutanaklar başta olmak üzere, bütün kayıtlar ile binaların fiziki şartları incelenerek, yetkililer, mahkûmlar ve gözaltındakiler dinlenecek. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun MHP'li Başkanı Hüseyin Akgül, cezaevlerine ve karakollara düzenledikleri bu operasyonun "şova dönük" olmayacağını söyledi. Akgül, her şeyin gizlilik içinde yürütüleceğini de belirtti.
www.evrensel.net