'Sonsuz Özgürlük' Kolombiya'da

ABD'nin ilan ettiği "terörizmle mücadele" konsepti Latin Amerika halklarına karşı yütürülen kontra şiddetinin artırılmasına da bahane ediliyor.

'Sonsuz Özgürlük' Kolombiya'da"Terörizmle savaş" adı altında çıkarlarına yönelik tehditleri yok etmeyi amaçlayan ABD yönetimi, Kolombiya'daki kontra faaliyetlerini artık daha geniş ve açıktan sürdürecek.Geçtiğimiz hafta sonunda katliamlarına devam eden ABD eğitimli ölüm mangaları, en az 9 köylüyü öldürdü. Başkent Bogota'nın kuzeyindeki Chiriguana kasabasında 5 kişiyi evlerinden çıkararak kurşuna dizen Kolombiya Birleşik Savunma Güçleri (AUC) isimli kontra örgütünün üyeleri, Fresno köyünde de 4 kişiyi katletti. Köye baskın düzenleyen kontra elemanlarının askeri üniforma giydikleri belirtiliyor. Yerel kaynaklar, cuma günü de Tolima eyaletinde düzenlenen bir baskında 9 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. ABD ve Kolombiya hükümetinin desteklediği AUC'nin her yıl katlettiği insanların sayısı binlerle ifade ediliyor. Kolombiya'da diktatörlüğe karşı mücadele eden gerilla örgütlerini de kara listesine alan ABD yönetimi, Kolombiya hükümetine daha çok maddi ve askeri destekte bulunacağını açıkladı.

Ladin'e benzetmişlerdi!ABD'nin Bogota Büyükelçisi Anne Patterson, son açıklamasında Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) Halk Kurtuluş Ordusu (ELN) gibi devrimci örgütleri Usame Bin Ladin'e benzetmiş ve bu örgütlerin liderlerini ABD'de yargılamak istediklerini söylemişti.Kolombiya'daki Andres Pastrana hükümetinin ABD ile yaptığı işbirliği ve kontra örgütleri desteklemesi nedeniyle barış görüşmelerinden bir süre önce çekildiğini açıklayan FARC yönetimi ise, hükümetin görüşme önerilerini artık reddediyor. Pastrana, 11 Kasım tarihinde ABD Başkanı George Bush ile konuyu görüşmek üzere Washington'a uçacak.

Suikastler durmuyorÜlkedeki kontra güçleri tarafından sendikacılara ve muhaliflere yönelik düzenlenen suikastler de devam ediyor. Kolombiya Komünist Partisi'nin verdiği bilgiye göre, 2 Ekim tarihinde Yurtsever Cephe'nin Başkan Yardımcısı Octavio Sarmiento kurşunlanarak öldürüldü. Bundan altı gün sonra da, Kolombiya Komünist Partisi Örgütlenme Komitesi Sekreteri Jairo Antonio Fajardo, dağlık bir bölgede kayboldu. 10 Ekim'de de, Cartagena del Chiara isimli insan hakları örgütünün 5 kişiden oluşan bir komitesi aynı bölgede öldürüldü. 11 Ekim tarihinde ise, komünist liderlerden Jesus Arias, Dolores-Prado otoyolunda katledildi. Aynı yol üzerinde, Tolima Eyaleti Komünist Gençlik lideri Camilo Zuluaga'nın da cesedi bulundu.16 Ekim tarihinde ise, Barrancabermeja kentinde yaşayan bir muhalif daha kontra kurşunlarının hedefi oldu. Bu süre içinde de yüzlerce komünist ve muhalif ölümle tehdit edildi. Ülkenin değişik eyaletlerindeki toplu katliamlarda ölen köylülerin sayısı ise 200'ü geçiyor.
www.evrensel.net