29 Ağustos 2011 03:15

Toplu mezar gerçeğiyle yüzleşilmeli

Dersim’in Çemişgezek ilçesinde yapılan  toplu mezar kazılarının  ön raporu geçtiğimiz hafta açıklandı. Hazırlanan raporda, Türkiye’nin toplu mezar gerçeğiyle yüzleşmesinin gerektiğine dikkat çekildi.Türk  Tabipleri Birliği, Çağdaş Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Derne

Toplu mezar gerçeğiyle yüzleşilmeli

Paylaş
Selçuk Arslan

Türk  Tabipleri Birliği, Çağdaş Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve  Adli Tıp Uzmanları Derneği tarafından hazırlanan raporda gerçekleştirilen toplu ölümlere ve kazılara ilişkin dikkat çekici bilgilere yer verildi.  

ADLİ SORUŞTURMA YOK

Raporda dikkat çekici bir nokta ise 11 Nisan 1997’de Dersim’ in Çemişgezek ilçesi Gözlü köyü yakınlarında gerçekleştiren toplu öldürme olayına ilişkin herhangi bir  adli soruşturmanın yürütülmediği ortaya çıkarıldı. Savcılığın olayın yaşandığı tarihte soruşturma yürüttüğü ve sonlandırıldığı belirtilen raporda, savcılığın soruşturmasına ilişkin yapılan bütün itirazların ise Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği ifade ediliyor. En son 29 Haziranda yapılan itiraz kararının da aynı mahkeme tarafından kabul edilmediği raporda belirtildi. Çemişgezek’te yapılan kazılara ilişkin savcılığın bulunacak cesetlerin DNA analizi ve kimlik tespiti için doku alınacağı ve cenazelerin gömülü olduğu yerden çıkartılmayacağı yönündeki kararına yapılan itiraz sonucu bu karardan vazgeçildiği de raporda yer aldı. Alınan bu kararın önemli olduğu ifade edilen raporda, “Sadece kimliklendirme veya ölünün yakınlarına teslimi ile yetinen bir çalışmanın, toplu mezarların açılması ve toplu ölümlerdeki  devlet sorunluluğunun kamuoyu önünde tartışılıp yargısal makamlar önünde soruşturulması ve kovuşturulması, bu gerçekle yüzleşilmesi gibi temel amaçlarımıza hizmet etmeyeceği”ne dikkat çekildi.

TEK BOMBA KULLANILMIŞ

Hazırlanan raporda ön adli tıp inceleme neticesinde 13 Nisan 1997’de yapılan otopsi tutanağından yaşanan ölümlerin tek bir bombayla  gerçekleşmiş ve bombanın örgüt üyelerinin ortasına düştüğü değerlendirilmesi yapıldı. Raporda, Çemişgezek’te yapılan kazılarda yaşananların diğer toplu mezar kazılarıyla kıyasla bir çok ilke sahip olduğu belirtildi.
Yapılan kazıların en başında adil retler olmasına karşın, sürece mağdur ailelerin talebi doğrultusunda uzman bilirkişilerin kazı da yer alması, demokratik kurum ve meslek odalarının ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon üyeleri, İnsan Hakları Derneğinin sürece dahil olmaları ailelerin kazıyı izlemeyebilmeleri, kazıların ağırlıkta olarak insan gücüyle yapılmasının önemli olduğu, raporda belirtildi.

Toplu öldürme olayına ilişkin sürecin  hukuka aykırı bir şekilde hazırlık soruşturmasının kapatılmış olması ve yeniden açılmamasının  önemli bir eksiklik olduğuna dikkat çekilen raporda, Çemişgezek’teki kazıların devam etmesi gerektiği belirtildi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gündelikçinin bugünü var yarını yok

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa