28 Ekim 2001 22:00

1200 sivil öldürüldü

ABD ve İngiltere tarafından gece-gündüz demeden sürdürülen hava bombardımanı, Batı medyasının iddialarının aksine, sivilleri hedef alıyor.

Paylaş
1200 sivil öldürüldüABD ve İngiltere ordularının Afganistan halkına karşı üç haftadır sürdürdüğü saldırıların bilançosu, korkunç. Afganistan'ın Pakistan Büyükelçi Vekili Suheyl Şahin, üç haftadır süren hava bombardımanında 1200'den fazla sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi. Bu rakam, Batılı emperyalistlerin "sivilleri hedef almadıkları" iddialarını da çürütüyor. Nitekim, sadece önceki gece düzenlenen saldırılarda birçok köy bombalandı, onlarca yoksul köylü katledildi.

Amaçları başkaAfgan büyükelçi, ABD'nin, 11 Eylül saldırıları ile hiçbir ilgileri bulunmadığı halde Afgan halkını cezalandırdığını söyleyerek, bu harekâtın arkasında başka amaçlar bulunduğunu belirtti. Büyükelçi Şahin, "Ülkemiz üzerinde denetim kurmak, bölgeye asker yerleştirmek ve Orta Asya ülkelerinin petrol-doğalgaz kaynaklarını yağmalamak istiyorlar" diye konuştu.

Son katliamlarŞahin'in bu sözleri söylediği sırada, Amerikan bombaları yeni canlar almaktaydı. ABD uçaklarının dün sabah başkent Kâbil'e düzenlediği bombardımanda, 9'u çocuk olmak üzere 15 sivil öldü. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Kâbil'in Şar Kala Mahallesi'ne düşen bomba 3 evin yıkılmasına neden oldu ve içerideki insanlar feci şekilde can verdi.Aynı kaynaklar, yerel saatle 07.00 civarında (Türkiye saati ile 03.30) Şar Kala'ya düştüğü belirtilen bombanın 6 çocuklu bir aileyi yok ettiğini söylediler. Şar Kala'da oturan 45 yaşındaki Ahib Dad, bombardımanda 2 çocuğunu kaybettiğini söyledi ve "Uçak sesi duyup hangi yönden geldiğini anlamak üzere dışarı çıktım. Tam o sırada uçaktan atılan bomba evimizin üzerine düştü, 2 evladımı kaybettim" dedi.Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu, ölen çocuklardan 6'sının cesedinin bir camiye getirildiğini, 3 çocuğun cesedine ise ulaşılamadığını bildirdi.

7 kardeş öldürüldüDiğer yandan Reuters haber ajansı, başkent Kâbil'e düzenlenen hava harekâtında bir aileden 8 kişi olmak üzere toplam 12 sivilin öldüğünü bildirdi. Kaleyi Hatır Mahallesi sakinleri, 7 çocuk ve babalarının, kahvaltı yaparken evlerine füze isabet etmesiyle öldüğünü söylediler. Bombardımanda aynı mahalleden 2 kişinin ve Kâbil'den kaçmaya çalışan bir ailenin içinde olduğu minibüste de 2 kişinin öldüğü belirtildi.Bombardımanda ölen çocukların annesi ağlayarak, "Ne yapacağım şimdi? Yaptıkları vahşete bakın. Onlar bütün çocuklarımı ve kocamı öldürdüler. Bu trajediden bütün dünya sorumlu. Niçin bunu durdurmak için bir karar vermiyorlar?" diye sordu.

Yine 'hedef şaştı'İngiliz SKY Televizyonu Muhabiri Jeff Meade ise, ABD savaş uçaklarından birinin "yanlışlıkla" Kuzey İttifakı bölgesine roket savurduğunu bildirdi. SKY muhabiri, Cebel Saraç yakınında Bağram'dayken F-18 Hornet savaş uçağının, Kuzey İttifakı toprağının 2 km. içindeki Ganihil köyünü vurduğunu aktardı. Muhabir, 500 köylünün, 10 üyeli bir ailenin tümden yok olduğunu aktardıklarını söyledi. Roketin, 19 siville bir ittifak askerini yaraladığı belirtildi.Murat Hoca köyündeki doktorlar ise, Ganihil'deki patlamada 2 çocuğun, Hanaka köyünde de 2 sivilin öldüğünü belirtti. Yerel muhalif komutan İsatullah, önceki gün Taliban yönetimindeki Hanaka köyüne de füze düştüğünü ve burada 2 çocuğun öldüğünü açıkladı. Muhammed Zamon adlı bir kişi de bombanın düştüğü yerde 2 evde 6'sı çocuk 10 kişinin öldüğünü anlattı. Merkezi Pakistan'da bulunan Afgan İslami Ajansı (AIP), Amerikan savaş uçaklarının kuzeydeki Mezar-ı Şerif, güneydeki Kandahar, batıdaki Herat ve doğudaki Celalabad kentlerini de vurduğunu duyurdu.
ÖNCEKİ HABER

İlk insanın izleri inşaatlarda!

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa