27 Ekim 2001 21:00

İşkence izleri var

Geçtiğimiz salı günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi nezaretinde ölü bulunan ve intihar ettiği iddia edilen Yunus Güzel'in ağabeyi Vahit Güzel, kardeşinin vücudunda darp izleri, morluklar ve kesikler bulunduğuna dikkat çekti.

Paylaş
İşkence izleri varErgin Ay / Şahap KaradağGözaltında tutulduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadale Şubesi nezaretinde ölü bulunan ve intihar ettiği iddia edilen Yunus Güzel'in yakınları, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün "intihar" iddiasının yalan olduğunu belirterek, Güzel'in maruz kaldığı işkenceler sonucunda yaşamını yitirdiğini söylediler. Geçtiğimiz perşembe günü Hatay'da toprağa verilen Yunus Güzel'in yakınları, Güzel'in vücudunda darp izleri, morluklar ve kesikler bulunduğuna dikkat çektiler. Çektikleri fotoğraflarda da işkence izlerinin belirgin olduğuna işaret eden Yunus Güzel'in ağabeyi Vahit Güzel, "Yunus Güzel'in alnında ve vücudunun her tarafında görülen darbe ve elektrik izleri anlaşılmayacak gibi değil" dedi. "Yunus kendini asmadan önce kendine işkence de yapmış" diyerek, devletten bu konuda bir açıklama beklediklerini dile getiren Güzel, sorumlular cezalandırılana kadar da bu olayın peşini bırakmayacaklarını ifade etti.

Göktepe örneği varVahit Güzel, "Metin Göktepe için de 'Bir metrelik duvardan düştü, öldü' demişlerdi. Şimdi de 1.87 boyundaki adamın kendini ranzaya astığını söylüyorlar. Üstelik Yunus'un vücudu işkence izleriyle dolu iken bizim bu 'intihar' yalanına inanmamızı bekliyorlar." şeklinde konuştu. İnşaat işçiliği yaparak ailesinin geçimini sağlayan Vahit Güzel, "Bu ülkede banka hortumlayanlara, ülkeyi soyup soğana çevirenlere bir şey olmuyor ama vatanını seven ve haksızlıklara karşı gelenler 'terörist' ilan ediliyor. Benim iki sene çalışsam toplayamayacağım parayı bir ayda alan ve hâlâ gözleri doymayan milletvekilleri şu eğitim sistemine çare bulsunlar, maaşımız karnımızı doyurmaya zor yetiyor. Çocuklarımızı okutamıyoruz. Yunus da Dicle Üniversitesi'nin Diş Teknisyenliği bölümünde okuyordu. 3. sınıfta da okulu bırakmak zorunda kaldı" diyerek, adalet istediklerini vurguladı. Yunus Güzel 16-22 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda "canlı bomba" olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış, geçtiğimiz salı günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün nezarethanesinde ölü bulunmuştu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada, Güzel'in "nezaretteki yere monte edilmiş ranzayı, kimse duymadan kol gücüyle söktüğünü, daha sonra ranzayı dik bir şekilde duvara yaslayarak, kendini çarşafla astığını" öne sürmüştü. Operasyonlar sonrasında Yunus Güzel, yargı önüne dahi çıkarılmadan, kimi gazeteler tarafından "canlı bomba" olarak kamuoyuna tanılmıştı. Vahit Güzel, gazete sayfalarında kardeşinin "canlı bomba" olarak tanıtılmasına tepki gösterdi. "Sabah ve Star gibi gazeteler ortada hiçbir delil yokken, Yunus'u 'canavar' gibi gösterdiler" diyen Güzel, Yunus Güzel'in bugüne kadar hiç kimseye en ufak bir zarar vermediğini vurgulayarak, medyanın bu infazı meşrulaştırmaya çalıştığına işaret etti.
ÖNCEKİ HABER

Kamu emekçileri hedefte

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa