Kamu emekçileri hedefte

150 bin kamu emekçisi zorunlu emeklilik ve işten atma yoluyla tasfiye edilecek. Yarım maaş karşılığında zorunlu izin uygulamasına geçilecek.

Kamu emekçileri hedefteKamu çalışanlarını büyük bir saldırı dalgası bekliyor. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in "İyi şeyler olacak" dediği gelişmelerin başında kamuda çalışanların sayısının azaltılması yer alıyor. Nitekim IMF heyeti de ek kaynağın şartı olarak en az 150 bin kişinin emeklilik ve işten çıkarma yoluyla tasfiye edilmesini istiyor.Hükümet adeta kamu çalışanlarına savaş açtı. Birçok ekonomik ve sosyal hakkın kısıtlandığı 2002 bütçesinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulmasının ardından "ek tedbirler" de adım adım gündeme gelmeye başladı.

Haklar kısıtlanacakMaaşlarına sadece yüzde 10 zam yapılan kamu emekçileri büyük bir saldırı planı ile karşı karşıya.Tasarruf önlemleri bahanesi ile borç faizlerine kaynak ayırma telaşına düşen hükümet, tasarrufu emekçi kesimlerin ekonomik ve sosyal haklarından kısarak yapma peşinde. Maliye Bakanı Sümer Oral'ın 29 Ekim'den sonra açıklanacağını duyurduğu bu tedbirlerin başında kamuda çalışan personel sayısının azaltılması geliyor. 2 milyon 120 bin 116 kişinin çalıştığı kamudan en az 150 bin kişinin emeklilik ve işten çıkartma yoluyla bu yıl tasfiye edilmesi düşünülüyor.

Kredinin şartıBugünlerde gelmesi beklenen IMF heyeti, 3 milyar dolarlık ek kaynağın serbest bırakılması için bunun şart olduğunu belirtiyor. IMF, 70 bin memur ve KİT işçisinin emekli edilmesini, 40 bin KİT çalışanının işten atılmasını, 40 bin memur ve KİT işçisinin de yeni yapılacak yasal düzenlemelerle birlikte iki yıldan beş yıla kadar uzayan sürelerde yarım maaşla ücretli izne çıkartılmasını istiyor. IMF'nin istediği ve Kemal Derviş'in de kabul ettiği bu düzenlemeler önümüzdeki günlerde yapılacak olan "liderler zirvesi"nde görüşülecek. Memura ve KİT çalışanlarına böylesine büyük bir saldırı planlayan hükümet, öngördüğü vergi gelirlerine ulaşmak amacıyla da yılbaşından itibaren ek vergilerin konulması ile mevcut vergilerin artırılmasını da düşünüyor. Buna karşın patronların vergi istisnası isteklerine sıcak bakan hükümet, 2002 yılında yürürlüğe girmesi beklenen "Nereden buldun?" yasasını da yine ertelemeyi planlıyor.
www.evrensel.net