26 Ekim 2001 21:00

Pazarlıkçı ve inkârcı

Bir yandan dini duyguları kullanıp bir yandan da "uzlaşmacı" görüntüsüne toz kondurmayan AKP, referandumu önlemek için yapılması düşünülen 86. madde değişikliğinde yaptığı pazarlığı inkar ediyor.

Paylaş
Pazarlıkçı ve inkârcıAKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Anayasa değişikliği konusunda bir pazarlık içinde olmadıklarını öne sürerek, "AKP bu konuda kendini ispat etmiş, Uzlaşma Komisyonu metnine tam destek vereceğini açıklamıştır. Meclis bir hata yapmıştır, bu hatasını düzeltmelidir" dedi. Ancak önceki gün Uzlaşma Komisyonu'nda AKP Genel Sekreteri Ertuğrul Yalçınbayır siyasi yasakları gündeme getirmiş ve AKP ile SP'nin tavrı nedeniyle 86. maddede uzlaşma sağlanamamıştı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 2002 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nın birşey ifade etmediğini kaydederek, "Bu bütçe sanal bir bütçedir, inandırıcılığı yoktur" dedi. Gül, gazetecilerin anayasa değişikliği konusundaki sorularını yanıtlarken, AKP'nin, TBMM Uzlaşma Komisyonu'na getirdiği metne koşulsuz destek vereceğini öne sürerek tavrını çok önceden açıkladığını söyledi. Anayasa değişikliği teklifinin tek madde olarak gelmesi durumunda tavırlarının ne olacağının sorulması üzerine Gül, "milletvekillerinin vicdanlarına göre karar vereceğini, kendisinin şahsen bu teklife de (evet) oyu kullanacağını" söyledi.

SP'nin siyasi yasaklar şartıSP Grup Başkan Vekili Veysel Candan da düzenlediği basın toplantısında, daha önce üzerinde uzlaşılmasına rağmen Genel Kurul'da reddedilen siyasi yasaklara ilişkin maddelerin de Anayasa'nın 86'ıncı maddesiyle birlikte getirilmesi gerektiğini söyledi. Candan, "Eğer bu yapılmayacaksa hükümete bir teklifimiz var. Önümüzde 120 gün var. Buyurun, hem referandum hem seçim. Referandumla seçimin birlikte yapılmasının daha faydalı olacağı kanaatindeyim" diye konuştu. Bu arada AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili bir referandumu uygun bulmadıklarını belirterek, "Referandum bu tür konularda değil, çok daha önemli, örneğin 'Türkiye'de siyasi yasaklar kalksın'... Bu konuda referandum yapılsın" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Küreselleşmeye karşı, ne için?

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa