26 Ekim 2001 21:00

ABD'li diplomatın şüpheli ziyareti

ABD'li Robert Silverman'ın, OSTİM'de işyerlerini ziyaret etmesi şüpheyle karşılandı.

Paylaş
ABD'li diplomatın şüpheli ziyaretiABD ekonomiden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Robert Silverman'ın, ekonomik kriz nedeniyle yüzlerce işyerinin kapanıp, binlerce işçinin işsiz kaldığı OSTİM'i ve Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD)n'i ziyaret etti. Robert Silverman'ın yaptığı gezi ve ziyaretin nedeni anlaşılamadı. Silverman dün sabah saatlerinde, Ortadoğu ve dünyanın en büyük sanayi sitelerinden biri olan, OSTİM'e gitti. Sürekli gülümseyen ve karşılaştıklarıyla Türkçe selamlaşan Silverman'ın sorular karşısında suratının asılması dikkat çekti. İşyerleri gezisi öncesinde yapılan basın toplantısında konuşan OSİAD Başkanı Mehmet Akyürek, OSTİM'in Ortadoğu'nun ve dünyanın en büyük sanayi sitelerinden biri olduğunu, 3 bin orta ve küçükboy işletmenin bulunduğunu anlatarak, KOBİ'lerin en büyük özelliğinin çok hareketli ve çabuk şekil değiştirmesi olduğunu, buna rağmen ekonomik krizden en çok da bu kesimin etkilendiğini söyledi. Üretimi kısıtlı da olsa devam ettirdiklerini kaydeden Akyürek, ancak böyle devam etmesi durumunda çok daha büyük sıkıntılar çekeceklerini ifade etti.ABD'li Silverman ise orta ve küçük sanayinin sorunlarını öğrenmek, bilgi almak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini öne sürdü. Türkiye'nin ve dünyanın ekonomik krizden geçtiğinin farkında olduklarını belirterek, KOBİ'lerin sorunlarını duymanın kendileri için önemine işaret eden Silverman, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de "KOBİ'lerin sanayiinin çatısı olduğu" değerlendirmesini yaptı. Silverman bir mesaj vererek, dileklerinin bu sanayi bölgesinin ihracatını çok daha fazla artırmasını dilediklerini öne sürdü.

Şirin gözükme çabalarıKrizden sonra ilk eylem yapanların esnafların, KOBİ'ler olduğu hatırlatılarak, "Dertlerinizi duyan olmadı da ABD'li yetkililere mi anlatma gereği duydunuz? Ziyaret talebi kimden geldi?" şeklindeki soruları yanıtlayan Akyürek, krizden en çok etkilenen kesimin daha fazla etkilenmemesi için bir başlangıç mesajı verdiklerini, fakat mesajlarının yerine ulaşmadığından yakındı. Akyürek, ABD'li konuklarının OSTİM'i, kendilerini tanımak için ziyarete geldiklerini savundu."Neden direkt geldiniz, alacağınız bilgileri nasıl değerlendirilecek" şeklindeki soruyu yanıtlayan Silverman ise soruyu geçiştirerek, sanayi bakımından sınırlı olan Ankara'da en büyük sanayi bölgesi OSTİM olduğu için, ekonominin bir parçası olarak daha yakından tanımak, görmek, bilgi edinmek için geldiklerini, başka bir amaçları olmadığını öne sürdü. Silverman, "Türkiye'deki ekonomik krizin nedeni olarak ABD ve IMF görüldüğü için tepkiler var. Bu ziyaretinizde tepkilerden çekinmediniz mi?" sorusu karşısında ise Amerika'nın Türkiye'nin en iyi dostu olduğunu öne sürerek, "Amerika şimdiye kadar IMF kanalıyla verilen en büyük mali yardımı Türkiye için desteklemiştir. Bundan emin olun, dolayısıyla hiçbir şekilde endişemiz yok. Herkes de bunun farkında herhalde" yanıtını verdi. IMF kanalıyla şu anda da Türkiye'yi desteklemeye devam edeceklerini iddia eden Silverman, IMF'nin Türk hükümetinin ekonomik reform paketini desteklediğini belirterek, "Biz ABD olarak diyoruz ki, Türkiye ekonomik programı tam olarak uygularsa ekonomik krizden çok kısa sürede çıkacak ve eskisinden çok daha iyi olacak" dedi.

Eylem uyarısıEsnaf olarak ilk kez sokağa çıktıkları hatırlatılarak, çözüm bulup bulmadıklarının, bundan sonra ne yapacaklarının hatırlatılması üzerine Akyürek, Türkiye'de yöneten kesimin üretimden yana tavır koymaları için bir mesaj olduğunu, ancak mesajlarının yerine ulaşmadığını söyledi. Bugüne kadar söylemin dışında hiçbir katkı almadıklarını, tek desteğin Halk Bankası'ndan aldıklarını kaydeden Akyürek, merkezi yönetimin üreten kesime desteğini somut olarak görmek istediklerini, aksi halde demokratik hakları olan tepkilerinin devam edeceğini söyledi. Bütçede üreten kesime, üretime pay ayrılmadığını kaydeden Akyürek, bütçe açığının kendilerinden kapatılmak istendiğini dile getirdi. Ziyaret edilen işyerlerinde kriz nedeniyle işçi çıkarımı olduğu aktarılırken, Silverman'ın sürekli not alması dikkat çekti. Bu arada bazı işyeri sahipleri ise "herhalde 'borçlarını ödeyebilirler mi, durumları nasıl' diye durumu görüp, güvenle borç verip veremeyeceklerini ölçmek istiyorlar" diye tepkilerini dile getirdi. OSİAD yöneticisi Hüseyin Tuncay'ın ise "Size borcumuz çok. Merak etmeyin, biz borcumuzu öderiz" sözleri dikkat çekti. Ayhan Dönmez adlı bir esnaf ise "Aslında bunlara verilecek yanıt, 'yankee go home' olmalı" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Sendikal baskıya protesto

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa