25 Ekim 2001 21:00

Referandum pazarlığı

Ecevit ve hükümetin referanduma gitmemek için yeni Anayasa değişikliğini kararlaştırması, SP ve AKP'de yeniden Erbakan ve Erdoğan'ın yasağının kalkmasını sağlayacak değişiklikleri gündeme getirdi.

Paylaş
Referandum pazarlığıMilletvekillerinin kıyak emekliliğini düzenleyen madde için referandum süreci resmi olarak başlarken, referandumu önleyecek tek maddelik değişikliğe Saadet Partisi karşı çıktı. SP Genel Sekreteri Suat Pamukçu, tek maddelik Anayasa değişikliği istemediklerini, yasakların kalkması, hürriyetlerin genişletilmesi konusunda mutlaka adım atılması gerektiğini söyledi. Başbakan Ecevit de referanduma gidilmemesi için mutlaka uzlaşmaya gidilmesi gerektiğini belirtti.Pamukçu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, bütçede yüzde 35 enflasyon öngörülmesine karşın memurlara yüzde 10 artış verildiğini, son 10 yılda memur maaşlarının reel olarak azaldığını ifade etti. SP Genel Sekreteri Suat Pamukçu, "Çiller, Ecevit'ten kendisinin kuracağı azınlık hükümetini desteklemesini istiyor. Siz ne diyorsunuz?" sorusunu yanıtlarken, "Ecevit'i bu ülkenin başına bela eden Sayın Çiller'dir, Ecevit'in suç ortağıdır. Bu konu yetkili kurullarımızda görüşülür" görüşüne yer verdi. Pamukçu, Anayasa değişikliğiyle ilgili bir başka soruya da tek maddelik Anayasa değişikliği istemediklerini, yasakların kalkması, hürriyetlerin genişletilmesi konusunda mutlaka adım atılması gerektiğini söyledi.

Ecevit: Uzlaşma zorunluDSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, süratli bir çözüm bulunup referandumun gündemden çıkarılmaması durumunda, Türkiye'nin dört ayının "Havanda su döverek geçirileceğini" söyledi.Ecevit, partisinin grup toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Anayasa'nın 34 maddesinin tüm partiler arasında uyum sağlanarak değiştirilmesinin Batı basınında övgü ile karşılandığını ve Türk demokrasisinin önemli bir aşaması olarak algılandığını kaydetti.Buna karşın, bir Anayasa maddesinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından referanduma götürülmesinin Türkiye'de "neredeyse" yeni bir krize neden olduğunu kaydeden Başbakan Ecevit, şunları söyledi: "Oysa Türkiye'nin sonucu belli olan bir referandumla yitirilecek zamanı yoktur. Onun için, milletvekili ödenek ve yollukları konusunda bir an önce, Cumhurbaşkanı ile Büyük Millet Meclisi arasında uzlaşmaya varılmalı ve referandum konusu Meclis'in ve ülkenin gündeminden çıkarılmalıdır." Bazı muhalefet çevrelerinin, referandumun erken seçimi ve hükümet değişikliğini zorunlu kılacağını öne sürdüğünü ifade eden Ecevit, bunun gerçekle ilgisi olmadığını söyledi. Ecevit, referandumun nedeni olan Anayasa değişikliğinden iktidar partileri kadar muhalefet partilerinin de sorumlu olduğunu kaydetti.

"Çiller'e borcum yok"Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, "Ecevit bize borcunu ödesin" yolundaki sözlerini yanıtladı. Ecevit'in, "Meğer bizim Çiller'e borcumuz varmış" demesi milletvekillerinin gülüşmelerine yol açtı. Son seçimlere gidilirken "İlle iktidar bizde olsun" diye herhangi bir partiye ricacı olmadıklarını ifade eden Ecevit, "İddialı partiler birbirlerine güvenemediler, seçimlere kadar hükümeti bize emanet etiler" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Zamanın sessiz tanıkları

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı TTB’nin Leyla Güven talebini reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa