Fotoğraf: Evrensel

Bir Türk kaç ABD doları eder

Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve Dokuz Eylül ve Celal Bayar üniversitelerinde öğrenciler ABD saldırılarını protesto etti.

Bir Türk kaç ABD doları ederMimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri, Amerika'nın Afganistan'a karşı yürüttüğü savaşı ve Türkiye'nin sözde 'terörizme karşı' yürütülen bu savaşa katılmasını protesto ederek, "Bizleri daha da yoksullaştırarak ekonomik terörizm uygulayan, üniversitelerde bilimsel olmayan, paralı eğitimle YÖK terörizmini yaşatan, 8 metrekarelik lüks odalarda insanlarını tecrite, şiddete ve ölüme mahkûm ederek terörizmin tüm çeşitlerini kendi halkına uygulayan devlet hangi terörizme ne adına savaş açıyor?" diye sordular. MSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri, dün saat 12.30'da Beşiktaş'taki kampüs önünde toplandılar. Ellerinde "Emperyalizm sömürüdür", "Emperyalizm açlıktır", Emperyalizm katliamdır" yazılı fotoğraflı dövizler taşıyan öğrenciler, yakalarına da "Savaş açlık, yoksulluk, ölüm demektir" yazılı kokartlar taktılar. İlk önce okulun içinde bir eylem yapan öğrenciler, daha sonra "Savaşa değil, eğitime bütçe", "Kahrolsun Amerikan emperyalizmi", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları ve alkışlarla kampus çıkışında toplandılar. Öğrenciler yaptıkları açıklamada, ABD'nin, yıllardır tüm dünya halkları üzerinde terör estirdiğini ve bu terörün 11 Eylül'de kendisini vurduğunu belirtti. Junior Bush'un, faillerin belki yıllar sonra çıkarılacağı ve belki de sorumlusunun ABD'deki derin devlet olacağı bu olayı, bir aydan da kısa bir sürede çözerek Afganistan'a bombalar yağdırdığını söyleyen öğrenciler, "Açlık, yoksulluk, eğitimsizlik, hastalık ve kadına kimliğine yönelik baskılardan başka bir şeyi olmayan Afganistan halkı bu kez de ABD ile Ladin arasındaki horoz dövüşünden payına düşen bombaları, füzeleri, kısacası ölümü topluyor" dediler. Türkiye'nin Körfez Savaşı'nda olduğu gibi ABD lehine üstlerini kullandırdığını ve IMF'den "üç kuruş daha fazla almak için" gençlerini Ortadoğu'ya yolladığını aktaran öğrenciler, yetkililere "Soruyoruz öyleyse, 1 Türk bugünlerde kaç ABD dolarına eşit borsada?" sorusunu yönelttiler.

'En donanımlı barbar ülke'Bütün bunlar olurken devlet baskısının arttığını, Yunus Güzel'in ölümünü örnek vererek anlatan öğrenciler "Üniversite öğrencileri olarak dünyanın en örgütlü, en donanımlı, modern barbar ülkesi ABD ve destekçilerini kınıyoruz" diyerek bitirdikleri açıklamalarının ardından alkış ve sloganlarla okullarına girdiler.

DEÜ'de de protestoDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) öğrencilerinin oluşturduğu Savaş Karşıtı Platform da, dün İktisat Kampüsü'nde basın açıklaması yaparak, savaşa karşı mücadele çağrısında bulundu. Eylemde Platform adına basın açıklamasını okuyan Kâmil Ağaoğlu, ABD'nin yüzlerce sivil insanı katlettiğini ve hala katletmeye devam ettiğini belirterek, savaşın hedef tahtasında emperyalizme karşı olan tüm güçlerin ve mazlum halkların durmakta olduğunu açıkladı.

Manisa'da öğrenci eylemiManisa'daki Celal Bayar Üniversitesi İktsadi İdari Bilimler Fakültesi önünde, bir araya gelen yaklaşık 100 öğrenci de, terörün ve savaşın getirmiş olduğu bütün çirkinliklere karşı eşitlik, özgürlük ve barış için eylem yaptıklarını ve savaş karşıtı mücadelelerini sürdüreceklerini duyurdular.

Uşak'ta kampanyaEMEP Uşak İl Örgütü, il binasının önünde, "Savaş Değil; İş, Ekmek, Özgürlük" sloganıyla düzenlediği imza kampanyasının startını düzenlediği basın açıklamasıyla verdi.
www.evrensel.net