25 Ekim 2001 21:00

Kadro operasyonu

Esenyurt eski belediye başkanı Gürbüz Çapan'ın, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak' suçlamasıyla tutuklanmasının ardından belediye başkanlığına atanan İstanbul Vali Yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu sudan gerekçelerle çalışanları işten atıyor.

Paylaş
Kadro operasyonuÖzlem DinlerEsenyurt eski belediye başkanı Gürbüz Çapan'ın, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, bu örgüte üye ve yardımcı olmak, rüşvet almak-vermek, ihaleye fesat karıştırmak ve evrakta sahtecilik' suçlamasıyla tutuklanmasının ardından başkanlığa atanan İstanbul Vali Yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu'nun göreve başlamasıyla belediye içerisinde işten atmalar ve sürgünler gündeme geldi. Büyükçekmece ilçesine bağlı Esenyurt Belde Belediyesi'nden atılan Halka İlişkiler Müdürü İlyas Ünal ve Mimar Doğan Demirtaş, Gürbüz Çapan'ın ardından Belediye Başkanlığı'na getirilen Vali Yardımcısı Koçoğlu'nun keyfi uygulamaları sonucu işlerine son verildiğini anlatıyorlar.

Ayağa kalkmadı... Esenyurt Belediyesi'nde 2 yıl çalışan Mimar Doğan Demirtaş, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın yolsuzluk suçundan tutuklanmasının ardından, İçişleri Bakanlığı tarafından Belediye Başkanlığı'na atanan İstanbul Vali Yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu'nun keyfi uygulamaları nedeniyle işine son verildiğini söylüyor. Koçoğlu'nun göreve başlamasının ardından belediye içerisinde 'terör' estirdiğini dile getiren Mimar Demirtaş, "Koçoğlu, göreve başladığı ilk hafta içerisinde bir gün, belediye içerisinde personellerin çalıştığı bölümleri gezdi. Gezi sırasında diğer personellerden daha geç ayağa kalktığım için Koçoğlu, işime son verdi" diyor. Demirtaş, Belediye Başkanı Koçoğlu'nun, geç ayağa kalktığı için yanına gelerek ne iş yaptığını sorduğunu belirterek, "Mimar olduğumu ve bölge kontrollüğü yaptığımı söyledim. O da bana 'bu kadar mimara gerek var mı' dedi ve gitti. Bu konuşmanın ardından 10 gün sonra, aralarında koruma ve güvenlik elemanlarının bulunduğu 7 işçi ile birlikte benim de işten çıkışım verildi" diyor. Demirtaş şimdi Koçoğlu'na, "Belediyede mimara gerek yoktu da, bir hafta sonra neden 8 kişiyle birlikte yeni bir mimarı da işe aldınız?" diye soruyor. Koçoğlu'nun belediye içerisinde kadro değişikliği yaptığını kaydeden Demirtaş, eski belediye başkanı Gürbüz Çapan'la ilgili mahkeme kararına göre, Koçoğlu'nun kadro değişikliğine hız vereceğini ifade ederek, yeni işten atmaların gündemde olduğunu işaret ediyor.

Kadın personele küfür Elinde yüzde 50 sakatlık raporu olmasına rağmen kazma, kürek işlerine sürgün edilen, 1 ay sonra da işten atılan eski Halkla İlişkiler Müdürü İlyas Ünal da, Esenyurt Belediye Başkanı Koçoğlu'nu personele karşı başlattığı sürgün ve çeşit bahanelerle işten atma gibi keyfi uygulamalarına maruz kalmamak için Genel-İş Sendikası'na üye olduklarını söylüyor. Sözleşmeli işçilerin sendikaya üye olmasından rahatsız olan Personel Müdürü Mustafa Karatay ve Trafik Şefi Dursun Ergen'in personel üzerinde baskı yapmaya başladığını ifade eden Ünal, "Trafik Şefi Dursun Ergen, insanların rahatsızlıklarını fırsat bilerek, bireysel tepki duyan insanları Kamu-Sen'e üye ederek muhalefet yaratma çabası peşinde koşmaya başladı. Personel Müdürü Mustafa Taratay da, ikna edebileceği insanlara sendikadan hatta belediyeden istifa etmelerini ve onlara daha iyi iş bulacağını iddia etmeye başladı" diyor. Trafik Şefi Ergen'in bayan personele sürekli olarak ağza alınmayacak sözler sarfettiğini belirten Ünal, "Bir gün bu duruma dayanamayıp müdahale ettim ve işten çıkarıldım. Başkan Yardımcısı Kenan Akpınar ise, işten atılmamı engelledi" diyor. Ünal, Mimar Doğan Demirtaş'ın kendisinden önce işten çıkarıldığını ve mimar fazlalığı gerekçesinin doğru olmadığını dile getiriyor. Ünal, Koçoğlu'nun halen belediyede bulunan bir arkadaşlarına, "Mimar Doğan Demirtaş benim karşımda 2 kez ayağa kalkmadı o yüzden işten çıkardım" sözleri ile işten atma nedenini itiraf ettiğini aktarıyor.

Sakatlara kazma kürekİlyas Ünal, işe göre döndüğünde Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden alındığını belirterek, gece bekçiliğine sürgün edildiğini belirtiyor. Kendisine yaklaşık iki hafta gece bekçiliği yaptırdıklarını söyleyen Ünal, "Belediyede 2 senedir yaptığım Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden gece bekçiliğine sürgün ettiklerinde baktılar ki, işten çıkmıyorum. Koçoğlu bu sefer, yüzde 50 sakat raporum olmasına rağmen beni Park ve Bahçeler Müdürlüğünde kazma, kürek işlerine sürgün etti. Koçoğlu'na raporumu hatırlattığımda bana 'Ya çapa yapacaksın, yada atılacaksın' cevabını verdi. 1 ay önce ise beni işten attı" diyor. Ünal, Esenyurt genelinde yaklaşık 1 trilyon liralık asfalt yapma ihalesi açıldığını da belirterek, "Fakat işçilerin yaklaşık 150 milyon lira olan yakıt parası kaç aydır ödenmiyor. 'Paramız yok' diyen Koçoğlu, 1 trilyon liralık ihale bedelini nasıl ödeyecek?" diye soruyor.
ÖNCEKİ HABER

2001'den de beter

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa