24 Ekim 2001 21:00

Çocuklar için tiyatro

İstanbul Şehir Tiyatroları dört, Bakırköy Belediye Tiyatrosu bir çocuk oyunu sahneliyor. Okulları kapatılan öğrencilerin Mars'a seyahatinden, komşu köy çocuklarının barış için verdiği mücadeleye pek çok oyun, çocuklar için perde diyor.

Paylaş
Çocuklar için tiyatroİstanbul Şehir Tiyatroları sahnelerinde, "Haydi Mars'a Gidelim", "Sihirli Flüt", "Oyuncaktaki Sır" ve "Tembel Memiş" adlı oyunlar perdelerini çocuklar için açıyor. Bakırköy Belediye Tiyatroları ise, iki köyün kavgasını barışla sonlandırmaya çalışan çocukların öyküsünün anlatıldığı "Dağ Denize Kavuştu"yu çocuklar için oynuyor.

'Haydi Mars'a Gidelim'Bir yandan "Medya" ve "Eğitim" sistemindeki pürüzlere, yanlışlıklara inceden inceye taşlamalarda bulunurken, diğer yandan bizi uzayın derinliklerine götüren, akıl ve hayal gücünü birleştiren, daha çok 9 yaş ve üstü çocuklara hitap edebilecek bir çocuk müzikali "Haydi Mars'a Gidelim". Eğitim giderlerine getirilen kısıtlama sonucu, kapatılmak üzere olan liselerinde, okul müdürünün önderliğinde öğrenciler okullarını kurtarmak amacıyla bir plan yaparlar. Bir uzay gemisi oluşturarak uzayın derinliklerini keşfedeceklerdir.Bu kendi aralarında oynadıkları bir oyun da olsa, çok kısa bir süre içinde medyanın da ilgisiyle herkes Snadbury Lisesi'nin uzaya yaptığı yolculuktan haberdar olur. Tom Steiner'in yazdığı, Burteçin Zoga'nın yönettiği oyun, her cumartesi saat 11.00, pazar saat 14.00 ve çarşamba saat 14.00'te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde.

'Sihirli Flüt'Mozart'ın ünlü operası "Sihirli Flüt", sevginin gücünü vurgulayan keyifli bir çocuk oyunu olarak sahnede. Gece Kraliçesi'nin kızı Pamina ormanda dolaşırken kaçırılır. Başka bir ülkenin prensi Tomino kızı kurtarmak için seferber olur.Kızı kaçırtan kişi Gece Kraliçesi'ne haddini bildirmek isteyen Savastro'dur. Seden Edgü tarafıdan tiyatroya uyarlanan oyun, Can Doğan'ın yönetiminde, her cumartesi saat 11.00; pazar saat 14.00 ve çarşamba saat 14.00'te Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde.

'Oyuncaktaki Sır'"Oyuncaktaki Sır", sunulan şartlar ne kadar iyi olursa olsun çocukluğunu yaşayamayan çocuğun mutsuz olacağı fikrini işliyor. Keyifli bir masal üslubunda sahnelenen oyunu, Zerrin Akdenizli Çelenk ile Funda Özşener yazmış; Şevket Avşar yönetmiş. Oyunda, İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi öğrencileri de rol alıyorlar. Oyun, her cumartesi saat 11.00, pazar saat 14.00 ve çarşamba saat 14.00'te Ümraniye Sahnesi'nde.

'Tembel Memiş'"Tembel Memiş", geleneksel Türk Tiyatrosu'ndan yola çıkarak tipik keloğlan masallarından derlenen bir çocuk oyunu. Tembelliğin, çalışmadan, emek sarf etmeden hiçbir değerin yaratılamayacağını ve güzelliklerin ancak emek harcanarak yaratılacağını anlatmaya çalışan, eğlendirici, eğitici ve düşündürücü bir oyun. Prof. Dr. Nurhan Karadağ'ın yazdığı, Mustafa Arslan'ın yönettiği oyun, her cumartesi saat 11.00, pazar saat 14.00 ve çarşamba saat 14.00'te Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde izlenebilir.

'Dağ Denize Kavuştu'Bakırköy Belediye Tiyatroları, önümüzdeki haftasonu, "Dağ Denize Kavuştu" adlı oyunu sahneleyecek. Saat 10.30'da Yunus Emre Kültür Merkezi'nde sahnelenecek oyunda, sürekli kavga eden "Dağ Köy" ile "Deniz Köy"ün çocuklarının barış isteklerini ve maceralarını konu ediniyor.Müzikli, danslı çocuk oyunu olan "Dağ Denize Kavuştu"yu Üstün Asutay yönetiyor.
ÖNCEKİ HABER

AB ile AB'ciler arasında

SONRAKİ HABER

Liselere giriş sınavına yönelik dördüncü örnek soru kitapçığı yayımlan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa