25 Ekim 2001 01:00

Yine demeç krizi!

Derviş'in "ihale yasasının geciktiğini" söylemesine Bayındırlık Bakanı Akcan'ın tepki göstermesi gerginlik yarattı. Borsa'da düşüşe, Dolar'da da yükselişe yol açan olayın yeni bir bakan istifasıyla kapatılıp kapatılmayacağı ise merak konusu oldu.

Paylaş
Yine demeç krizi!Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu'nda gelir artırıcı önlemler ve devletin küçültülmesi, reel ve finans sektörünün sorunları, demir çelik sanayi, turizm ve çevre sorunları tartışılırken, alınan kararlar ve "gelir getirici önlemlerin" neler olduğu konusunda net bir açıklama yapılmadı. Ancak IMF'nin çıkarılması doğrultusunda baskı yaptığı Devlet İhale Yasa Tasarısı konusunda Devlet Bakanı Derviş'in, "15 Ekim'de maalesef çıkaramadıkları, 2002'de mutlaka yürürlüğe girmesi gerektiği" açıklamasına, Bayındırlık Bakanı Abdülkadir Akcan tepki gösterdi. Bakanlar Kurulu'nun yaklaşık iki saat süren toplantısında Turizm Bakanı Mustafa Taşar, özellikle Afganistan saldırısının ardından bazı uçak şirketlerinin Dubai'deki aktarma merkezini Türkiye'ye kaydırmaları, turizm sektörünün sorunları ve çözüm konularıyla ilgili brifing verdi. Konuyla ilgili olarak da Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında 10 bakandan oluşan bir komisyon kuruldu. Demir-çelik sektörü de Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldi. Aralarında özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Karakoyunlu'nun da bulunduğu üç bakan, İsdemir, Kardemir ve Erdemir konusunda çalışma yürütecekler. Devlet Bakanı Kemal Derviş ise Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, Türkiye'de bulunan IMF heyeti ile Hazine Müsteşarlığı'nda görüşme yaptı. Toplantı öncesi soruları yanıtlayan Derviş, içte ve dışta yoğun günler yaşadıklarını, reel ve finans sektörüyle ilgili çalışmaların hızla sürdüğünü, bu konuda TOBB'un da açıklama yaptığını söyledi."Yeniden yapılandırma" sürecinde reel sektöre yardımcı olacak yasal hazırlıkların sürdüğünü ve bugün Bakanlar Kurulu'na sunulacağını aktaran Derviş, pembe tablolar çizerek, hem 2001 sonu, hem de 2002 yılı için senaryoların belirgin yapıya kavuşacağını ve sorunları çözeceklerini iddia etti.IMF'nin çıkarılması doğrultusunda baskı yaptığı Devlet İhale Yasası'na değinerek, 15 Ekim'de çıkması gerekirken henüz çıkaramadıklarını belirten Derviş, "Çok önemli bir yasa. Devlet ihaleleriyle ilgili olumsuzlukları tamamen ortadan kaldıracak" dedi. Yasanın 2002'de yürürlüğe girmesi gerektiğini hatırlatan Derviş, "Görüş ayrılığı mı var? 2002'de yürürlüğe girmesi konusunda anlaştınız mı?" yönündeki soru karşısında, "Hemen, 2002'de yürürlüğe girmesi lazım. Türkiye için gecikmesi iyi olmaz" açıklamasını yaptı.

Derviş-Akcan kapışmasıDerviş'in İhale Yasası'na ilişkin sözlerine tepki gösteren Bayındırlık ve İskân Bakanı Abdülkadir Akcan, Derviş'in "Kamu İhalesi Yasa Tasarısı'nın 'sürüncemede' olduğu anlamını veren" açıklaması olduğunu hatırlatarak, "Derviş'in, neye istinaden bunları söylediğini bilmiyorum. Sayın Derviş'in açıkladığı gibi, Kamu İhalesi Yasa Tasarısı'nın 15 Ekim'de teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak, bu konuda 'herhangi bir çalışma yapılmıyormuş' imajını veren açıklamaları, neye dayanarak yaptığını bilemiyorum" dedi.Akcan, 15 Ekim itibariyle TBMM'ye sunulmak üzere Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmamış olmasının, Bütçe Kanunu çalışmaları ile ilgili, Maliye Bakanı Sümer Oral ile zaman darlığı nedeniyle bir araya gelememeleri ve son rötuşları yapamamalarından kaynaklandığı savunmasını yaptı. Tasarının bu ay içerisinde Meclis'e sevk edilebilmesi için son defa Oral ile bir araya geleceklerini belirten Akcan, "Hal böyle iken, neye dayanarak Kemal Derviş, biraz önceki açıklamayı yaptı, daha ötesi, ben de gerçekten merak ediyorum. Kim 2004 yılında uygulamaya sokmak için çalışıyor, bunu Sayın Derviş'ten öğrenmek istiyorum. Ama bugüne kadar bu konuda yüz yüze veya telefonla veya aracı kullanarak Sayın Derviş ile görüşmüş değiliz. Bu nedenle, aldığı haberler nereden kaynaklanıyor, onu da merak ediyorum" açıklamasını yaptı.
ÖNCEKİ HABER

'Yunus intihar etmiş olamaz'

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa