24 Ekim 2001 21:00

Füzelerin hedefi Afganistan halkı

Amerikan uçaklarının Afganistan'da katlettiği sivillerin sayısı giderek artıyor. Son olarak bir dağ köyünü vuran uçaklar, 12 kişiyi katletti.

Paylaş
Füzelerin hedefi Afganistan halkıAfganistan'a yönelik bombardımanda en gelişmiş ölüm makinalarını ve en etkili imha yöntemlerini kullanan Amerikan kuvvetleri son üç günde 100'ü aşkın sivili katletti. Taliban, son olarak Amerikan uçaklarının dün sabah erken saatlerde Afganistan'ın güneyinde Deh Raud kenti yakınındaki bir dağ köyünü vurduklarını ve 12 köylünün öldüğünü bildirdi. Taliban'ın resmi basın ajansı Bahtar'ın Genel Müdürü Abdülhanan Hemat, Amerikalıların köyü, Taliban eğitim kampıyla karıştırdığını belirtti. Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu, önceki günkü saldırılar sırasında Kandahar kenti yakınlarındaki bir köyde, 18'i aynı aileden 93 sivilin öldüğünü bildirdi. El Cezire, Amerikan saldırısında, Kandahar'ın yaklaşık 60 kilometre kuzeydoğusundaki Çukar köyünde en az 40 sivilin de yaralandığını belirtti. Haberde, saldırıda ölen aynı aileden 18 kişinin, Kandahar'a düzenlenen bombardımandan kaçarak köye sığındığı kaydedildi. Haber görüntülerinde de kefene sarılı cesetler gösterildi. Cesetlerden en az birinin 1 çocuğa, bir diğerinin de yaşlı bir kişiye ait olduğu görüldü.Merkezi Pakistan'da bulunan Afgan İslami Ajansı (AIP) da köye yönelik saldırıda çoğu göçebe 52 kişinin öldüğünü duyurdu. Göçmenlerin toplu halde bulunduğu bölgeye attığı bombanın 52 sivilin ölümüne yol açtığını söyledi.

Tera Kot'ta 29 ölüTera Kot'a yönelik bombalı saldırıda da 29 sivilin öldü. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, önceki gün Uruzgan bölgesinin başkenti Tera Kot'a yönelik bombardımanında 9 ev isabet aldı. Bu evlerdeki 29 sivil hayatını kaybetti. Yaralı 2 kızını Pakistan'ın Keta kentine tedavi için getiren Abdül Bari adlı Afgan, "Patlamaları duyduğumuzda evdeydik, uçakların sesini duyduk, ancak sayılarını bilmiyoruz" dedi. Hastane yetkilileri, Pakistan'ın sınır kenti Çaman'a 20 yaralı getirildiğini, bunlardan aralarında 2 kız çocuğunun da bulunduğu 5 kişinin Keta'ya tedavi edilmek üzere gönderildiğini kaydettiler.

BM: Mahalleler vuruluyor Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, Afganistan'ın başkenti Kabil'in bazı yerleşim birimlerine çok sayıda bomba düştüğünü bildirdi. İslamabad'daki BM Sözcüsü Stephanie Bunker, Taliban'ın birliklerini gönderdiği başkent Kabil'in sivil mahallerinin Amerikan bombardımanda hedef olduğunu belirterek, "Elimize ulaşan bilgiler, başkentin gıda ve sağlık merkezleri yakınlarındaki Hayr Hana bölgesindeki yerleşim birimlerine çok sayıda bomba düştüğünü gösteriyor" dedi. Bunker düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'ın batısındaki Herat'a bu hafta düzenlenen Amerikan bombardımanında bir askeri tesis içindeki bir cami ile yakındaki bir köyün vurulduğunu da doğruladı. kentteki bağımsız kaynakların, önceki gün tahrip olduğu açıklanan askeri hastaneyle birlikte caminin de askeri tesis içinde bulunduğunu bildirdiklerini söyledi. Bunker, aynı gece askeri tesise 500 ila 1000 metre uzaklıktaki köye anti-personel patlayıcı içeren ve zırhları yırtabilen parça tesirli misket bombası düştüğünü kaydetti.

Huzurevi de vurulduABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bir Amerikan savaş uçağının Afganistan'daki bir huzurevinin yanındaki alana "kazara" bomba attığını kabul etti. Pentagon sözcüsü Victoria Clarke, Amerikan donanmasına ait FA-18 Hornet tipi uçağın geçen pazar hedefini şaşırarak, Herat kentinin dışında bulunan, yaşlıların barındığı evin yakınındaki alana yanlışlıkla 453 kilogramlık bir bomba attığını söyledi. Clarke, vurulmak istenen hedefin, Herat ordu kışlasındaki araç depolama tesisi olduğunu belirtti. İlk yapılan incelemelerin, yanlışlığın silah kılavuz sistemlerindeki bir arızadan kaynaklandığını gösterdiğini kaydeden Clarke, sivillerin ölümünden üzüntü duyduklarını öne sürdü.Kabil'e önceki sabah düzenlenen hava operasyonunda 35 Pakistanlı'nın öldüğü bildirildi. Pakistan'ın şeriatçı Cemaat Ulema-i İslam partisinin liderlerinden Müftü Cemal, AFP'ye yaptığı açıklamada, ölen 35 Pakistanlı'nın Harekât-ül-Mücahidin partisi üyesi olduklarını ve cihat için Afganistan'da bulunduklarını söyledi. Pakistan'ın Lahor kentinden olan grubun ölen üyeleri arasında, Üstad Faruk olarak tanınan liderlerinin bulunduğunu belirttiler. Harekât-ül Mücahidiyen grubunun, eğitim amacıyla üyelerini Afganistan'a gönderdiği söyleniyor. Bombardımanda ölen Pakistanlıların cesetlerinin ülkeye getirilmesini reddeden hükümete kızan örgüt üyeleri ise öfkeli bir gösteri düzenledi. Yakistanlı yetkililerin cenazeleri sınırdan almayı reddetmesine tepki olarak binlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenlediler.

Kuzey İttifakı uyardı Afganistan'da Kuzey İttifakı, ABD ve müttefiklerini Taliban yönetimine karşı düzenlediği operasyonda sivil kayıpların önüne geçmek için dikkati olmaları konusunda uyardı. İttifakın Dışişleri Bakanı Abdullah, güneydeki Kandahar ve doğudaki Celalabad kentindeki saldırılarda birçok Afganın öldüğünü ya da yaralandığını söyleyerek, Amerikan bombardımanında Kuzey İttifakı mevzilerinin vurulmasının talihsizlik olduğunu ve bundan gelecekte kaçınılması gerektiğini kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Ya Amerika'nın Sesi bombalansaydı?

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa