Şarbon ölümleri 3'e çıktı

ABD'de, şarbonla ölüm korkusu üzerinden başlatılan kampanya, yeni bir aşamaya giriyor.

Şarbon ölümleri 3'e çıktıABD'de, şarbonla ölüm korkusu üzerinden başlatılan kampanya, yeni bir aşamaya giriyor. Florida'da bir gazetecinin ölümüyle başlayan şarbon paniği, önceki gün 2 Washington bölgesi posta görevlisinin daha ölmesi ve 2 posta görevlisinin solunum yollarında şarbon bulunmasıyla korkutucu boyuta ulaştı.

Postacılar öldüMerkez postanesi olan Brentwood'da çalışan ve zarfların dağıtımını düzenleyen bir posta görevlisinin öldüğü önceki gün açıklandı.ABD İç Güvenlik Şefi Tom Ridge, iki postacının da şarbondan ölduğunun "sanıldığını" söyledi. Washington Sağlık Müdürü Dr. Ivan Walks da, ölen 2 kişinin şarbon olup olmadığına ilişkin test sonuçlarının henüz alınmadığını, ancak ölümlerin şarbondan olduğuna inandıklarını söyledi. Walks, Washington Belediye Başkanı Anthony Williams ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, bu arada başka 2 posta görevlisinin solunum yollarında şarbon tespit edildiğini kaydetti. Walks, aynı zamanda 9 postacının durumunun da şüpheli görülerek araştırıldığını kaydetti. Geçen hafta ABD Kongresi'nin bazı binaları, Senatör Tom Daschle'a gönderilen şarbonlu mektup yüzünden kapatılmıştı. Daschle'ın yanında çalışan 34 kişide şarbon bulunmuştu. Brentwood postanesinde çalışan postacıların, Daschle'a gelen mektuptan şarbon kapıp kapmadıkları ise araştırılıyor.

Kampanya hız aldıPosta ve tehlikeli madde yetkilileri, Washington'a gönderilen bütün postalardan örnekler alarak şarbon testi uygulamaya başladılar. Sağlık yetkilileri, postacıların hastalanmasının, şarbonun çok daha fazla kişiye yayılabileceğine işaret ettiğini belirttiler. Posta servisi, bütün ev ve işyerlerine -147 milyon adrese- şüpheli mektuplarla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini anlatan kartlar gönderiyor.ABD Posta Servisi'nden yapılan açıklamaya göre, mektupların radyasyonla kontrol edilmesine başlanacak. Yeni güvenlik sistemleri için 1 milyar dolar harcanacak. Dr. Walks, son 11 günde bölgedeki postanelerde çalışan herkesin hemen test yaptırmasını istedi. Posta Hizmetleri Sözcüsü Deborah Willhite ise, bölgede yaklaşık 2000 posta görevlisinin bulunduğunu söyledi. FBI Direktörü Robert Mueller ise, şarbon saldırılarının arkasında kim olduğuna dair bilgi getireceklere 1 milyon dolar ödül verileceğini açıkladı.Geçen hafta kapatılan Kongre binası yeniden açılırken, Kongre'nin bazı çalışma ofisleri çevresel test için kapalı kaldı. Üç hafta önce, Florida'da Bob Stevens adlı fotoğraf editörünün ölümüne de, şarbon yol açmıştı. Posta görevlileriyle birlikte, ölü sayısı 3'e yükselirken, şu anda 42 kişide şarbon bulunduğu belirtildi. Bu 42 kişiden 10'unun, solunum yollarında şarbon bulunduğu, 32'sinin ise hastalanmadığı halde şarbona maruz kaldığı belirtildi.
www.evrensel.net