22 Ekim 2001 21:00

Afganistan işgaline doğru

ABD'nin daha kapsamlı bir kara harekâtına başlayacağı yolundaki tartışmalar alevlenirken, ABD'li yetkililer savaşın "tahmin edilenden de uzun süreceğini" söylüyor.

Paylaş
Afganistan işgaline doğruABD'nin daha kapsamlı bir kara harekâtına başlayacağı yolundaki tartışmalar alevlenirken, ABD'li yetkililer savaşın "tahmin edilenden de uzun süreceğini" söylüyor. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, "terörizme karşı verilen savaşın sonunu görmeye ömrümüzün yetmeyebileceğini" söyledi. Washington Post'a konuşan Cheney "Zafere giden düz bir yol yoktur. İyi günler de olacak, kötü günler de" dedi. Başkan Yardımcısı, "Bu, Körfez Savaşı'ndan farklı, hiç bitmeyebilir. En azından bizim yaşam süremizde" diye konuştu. Bugünkü koşulları Soğuk Savaş dönemi ile kıyaslayan Cheney, yeni durum için "Üzerinde uzlaşılacak bir antlaşma yok, güvenliğimizi garanti altına alacak silah denetimi anlaşması yok. Onlarla başa çıkmanın tek yolu onları yok etmek" dedi.Amerikan yönetiminin 'şahin' kanadını temsil eden politikacılardan biri olan Dick Cheney, Amerikalılar'dan yaşamlarını yeni saldırı tehditlerine uyumlu hale getirmelerini de istedi. Cheney'in bu açıklaması, 11 Eylül saldırılarının hemen ardından açıklanan "özgürlük yerine güvenlik" konseptinin bir parçası. ABD hükümeti, "güvenlik" kozunu, demokratik hak ve özgürlükleri kısıtlamanın bir aracı gibi kullanmayı hedefliyor.

2. Dünya Savaşı gibiABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, ise "Afganistan, ufak parça... 2. Dünya Savaşı'ndan beri en büyük plan söz konusu" dedi. Hava Kuvvetleri Generali Myers, ABC televizyonunun "Bu Hafta" programında yaptığı konuşmada, "uluslararası terörizme karşı açılan savaşın" muhtemelen 2. Dünya Savaşı'ndan beri en geniş kapsamlı harekât olacağını belirterek Afganistan'ın "sadece küçük bir parça" olduğuna dikkati çekti. Myers, harekâtın, "bir insan ömrünü aşabileceğini" söyledi. Terörizme karşı yalnızca ABD ordusuyla askeri bakımdan değil, uluslararası planda başta NATO olmak üzere ittifaklarla harekete geçildiğini hatırlatan Myers, "2. Dünya Savaşı'ndan beri bu çapta bir harekât planı tasavvur etmedik" dedi. Myers, "Irak'ın da hedef olup olmayacağı" yönündeki soruya ise "Girişim, çok geniş kapsamlı" yanıtını verdi.

Kabil yolu vuruluyorÖte yandan, Amerikan uçakları ilk kez, Kabil'e giden yolu bombaladılar. Bu taktik, ABD'nin kış başlamadan Kabil'e girmeyi tasarladığı şeklide yorumlandı. Nitekim, George Bush ile birlikte gittiği APEC zirvesinde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da, "Bu sorunun harekâtımızı daha güç hale getirecek kışın başlamasından önce çözülmesi çıkarımıza olur" diye konuştu. İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon da İngiliz birliklerinin "çok kısa zamanda" Afganistan'a konuşlandırılmaya hazır olduğunu, ancak henüz bu konuda karar alınmadığını belirtti. BBC'ye demeç veren Hoon, kışın yaklaşmasının askeri kararlarda göz önünde bulundurulması gereken bir etken olduğunu söyledi.
ÖNCEKİ HABER

İşte Amerikan tarzı

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa