22 Ekim 2001 01:00

'Küreselleşme tüm iddialarını yitirdi'

Mühendislik ve Mimarlık Haftası kapsamında, önceki gün Atatürk Kültür Merkezi'nde küreselleşmenin ele alındığı iki panel gerçekleştirildi: "Yeni Dünya Düzeni ve Küreselleşme", "Küreselleşme ve Sanayi."

Paylaş
'Küreselleşme tüm iddialarını yitirdi'Mühendislik ve Mimarlık Haftası kapsamında, TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından iki panel düzenlendi. Önceki gün gerçekleşen panellerde konuşmacılar "küreselleşmenin" ekonomik ve siyasi vaatlerinin inandırıcılığını yitirdiğine vurgu yaptılar. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğin birinci oturumunda sırasıyla Doç. Dr. Emin Gürses, İhsan Çaralan, Prof. Dr. Reşat Özkan ve Doç. Dr. Hayri Kozanoğlu, "Yeni Dünya Düzeni ve Küreselleşme" konusundaki görüşlerini anlattılar.Emin Gürses, "globalleşme" kavramını, ABD'nin dünya hegemonyası olarak tanımladı. Hegemonyanın sürdürülmesi için ticaret bölgelerindeki hakimiyetin korunması gerektiğini ifade eden Gürses, "Bunun için ABD resmi rakamlara göre 258 bin 600 askerini dünyanın farklı yerlerinde barındırıyor" dedi. Ekonomilere spekülatif paranın hakim olduğunu belirten Gürses, günde 2 trilyon civarındaki para hareketliliğinin sadece yüzde 2'sinin yatırıma ayrıldığına dikkat çekti. Gürses sözlerinin sonunda, globalleşmenin iddialarının çürümüşlüğünün, 11 Eylül'le birlikte su yüzüne çıktığını dile getirdi. Gürses'in ardından söz alan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan, "Artık karşımızda refah, barış gibi iddialarını yitirmiş bir sistem var. Emperyalist güçlerin bugünkü saldırganlıklarının nedeni budur" şeklinde konuştu. Bu karanlık tablonun diğer tarafında ise yeni, baskısız ve sömürüsüz bir dünya isteyenler için yeni fırsatların bulunduğunu vurgulayan Çaralan, "Dönem sadece şiddet dönemi değil, emeğin egemen olduğu bir dünya için olanakların da arttığı bir dönemdir" dedi. Reşat Özkan, konuşmasında, yılda 2 milyar doların silah ticaretine ayrıldığını hatırlatarak, "Bu kürenin içinde huzur, refah yok; kurt var, açlık var" dedi. Son konuşmacı Hayri Kozanoğlu ise, 11 Eylül'den bu yanaki gelişmelerin, insanlık değerlerinin yeniden ön plana geçmesine vesile olabileceğine işaret etti.

Küreselleşme ve Sanayi Toplantıya kısa bir ara verildikten sonra, Prof. Dr. Şafak Vural'ın, felsefe ve teknoloji ilişkisini irdeleyen seminerine geçildi. Vural'ın konuşmasının ardından başlayan ikinci oturumda Doç.Dr. Fuat Ercan, Yrd. Doç. Dr. Aziz Konukman, USİAD Başkanı Kemal Özden ve Prof. Dr. İşaya Üşür "Küreselleşme ve Sanayi" konusunu tartışmaya açtılar. Fuat Ercan, küreselleşmeyi kapitalizmin aldığı bir biçim ve süreç olarak tanımladı. Merkezi sermayenin çevresi olarak dünya tarifinin yeniden yapıldığı bir sürece gelindiğini vurgulayan Ercan, 1980 öncesi ve sonrası iktisadi gelişmeler üzerinde durdu. Aziz Konukman ve Kemal Özden ise "Güçlü ekonomiye geçiş programı" adıyla sunulan programı eleştirerek, bu programla planlamadan tamamıyla uzaklaşıldığına dikkat çektiler.
ÖNCEKİ HABER

Emekli işçinin şarbonlu mektup paniği!

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa