19 Ekim 2001 21:00

Meral çıkış yolu arıyor

Hükümetin 2002 bütçesiyle hedefe aldığı kıdem tazminatları ve ikramiyeler için harekete geçen Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, bir yandan hükümetle görüşerek çıkış yolu ararken, bir yandan da bağlı sendikalara gönderdiği mektupla, tabanı eyleme hazırlamalarını istedi.

Paylaş
Meral çıkış yolu arıyorHükümetin kıdem tazminatları ve ikramiyeleri kaldıracağı, kamuda çalışanlarının resen emekli edileceği söylentileri ve bu yönde çalışmaların yapıldığı haberleri üzerine harekete geçen Türk-İş çıkış yolu arıyor. Türk-İş Başkanı Bayram Meral dün Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'la görüşerek, buna izin vermeyeceklerini söylerken, Türk-İş tarafından teşkilatlara gönderilen bir yazıyla da tabanın eylemlere hazırlanması istendi.Bayram Meral, 45 dakika süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Özkan ile işten atılan işçilerin işe iadesi, bazı bakanlıklarda işçilerin memur kadrosuna getirilmesi ile kıdem tazminatı ve ikramiyelerin kaldırılması düşüncelerine yönelik konuları ele aldıklarını söyledi.Hükümetin kıdem tazminatları ve ikramiyelerin kaldırılmayacağını söylediğini aktaran Meral, "Ancak hükümetin IMF'nin isteği doğrultusunda kıdem tazminatı ve ikramiyeleri kaldırmayı düşündüğünü seziyoruz. Buna kesinlikle izin vermeyiz. Çalışanların kazanılmış haklarının bir teline bile dokundurtmayız" dedi. Üye sendikalara mektup gönderdiklerini hatırlatan Meral, "Böyle uygulamalara karşı 'hazırlıklı olun' dedik" sözleriyle, haklarının alınmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

'Eyleme hazır olun' mektubuÖte yandan Bayram Meral ve Türk-İş Genel Sekreteri Hüseyin Karakoç imzasıyla, Türk-İş üyesi sendika merkezlerine bir mektup gönderildi. Başkanlar Kurulu'nun 16 Ekim toplantısında alınan, "Ankara'da büyük bir miting yapma" kararının hatırlatıldığı mektupta, tabanın bu doğrultuda hazırlanması ve sürekli bilgilendirilmesi istendi.Türk-İş Başkanlar Kurulu'nda alınan, "uluslararası durumu bahane ederek çalışanların haklarını kısıtlamaya yönelik girişimleri hayal edenleri peşinen uyarma" kararının hatırlatıldığı mektupta, Türk-İş'in, "Kıdem tazminatı, ilave tediyeler (ikramiyeler), istek dışı emeklilik, işsizlik sigortası ve benzeri konularda kazanılmış haklarımızı tartışma konusu yapmak, çalışanları genel greve davet etmektir. Türk-İş, bu tür girişimler gündeme gelirse, bu çağrıya uyarak genel greve gidecektir. Bundan doğacak sorumluluk, sorun yaratanlara ait olacaktır" denildi.
ÖNCEKİ HABER

Savaş karşıtlarının etkinlikleri

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa