29 Ağustos 2011 03:20

Bayram gelmiş neyime

YARIN bayram başlıyor. Herkeste tatlı bir telaş var. “Tatlı bir telaş var da bu başlık neyin nesi o zaman” derseniz, tersane işçileri için tatlı bir telaşın olmadığını söylerim size. Bu sözlerin sahibi tersane işçisi İsa Gül, “Tabiî ki ben de karamsar olmak istemezdim ama önce ülkeme bakıyorum, sonra kazanc

Bayram gelmiş neyime

Paylaş
Ali Doğan

Gül, “Bu bayram inanın bende farklı bir heyecan yaratmıyor. Ben Konyalı bir işçiyim, ülkede yaşanan bu savaşta biz nasıl bayram yapalım? Kardeşlerimiz canlarından oluyor, kardeş kanı dökülüyor, ailelerin gözleri yaşlı bir de bunun yanına ekonomik kriz eklenince nasıl bayram yapalım? Başbakan her fırsatta üç çocuk yapın diyor ben tek çocuğumun ihtiyaçlarını bile karşılıyamıyorum ne yapayım bayramı. Tabiî ki ben de karamsar olmak istemezdim ama önce ülkeme bakıyorum, sonra kazancıma bakıyorum, hayat pahalılığına bakıyorum, sonra da bayram gelmiş neyime diyorum.”

KARDEŞ KANININ DÖKÜLMEDİĞİ BAYRAM

Murat Yücel’i en çok memlekete anne ve babasının yanına gidemeyecek olması ve çocuklarına bayramlık alamayacak olması üzüyor. Beş aydır işsiz olan Yücel, iki aydır iş bulmuş çalışıyor ve 5 aydır yaptığı borçların bir kısmını ödeyebilmiş henüz.

“Memlekete gidiş için vereceğim yol parası ile belki çocuklara bir şey alırım diye düşündüm” diyen Yücel,  iki yıl önce farklı bir bayram heyecanı yaşadığını ancak bu kez heyecanlanmadığını söyledi. Bu bayramın kendileri için iyi geçmeyeceğini ifade eden Kahraman Ağır, kriz bahanesi ile tersane işçilerinin üç yıldır doğru düzgün rahat yüzü göremediğini, yarı aç yarı tok yaşadıklarını ifade etti. Ağır, “Bir de son dönemde ülkemizde yaşanan evlatlarımızın acısı da eklenince ne diyelim bayram yapamıyorum. İnşallah bu bayram vesilesi ile ülkede dökülen kardeş kanı son bulur da hepimiz evlatlarımızla rahat bir bayram yaşarız” dedi.

ÇOCUKLAR BAYRAMLIK ALACAKLILAR PARA BEKLİYOR

Aylardır boşta oldukları için gırtlaklarına kadar borca girdiklerini söyleyen Memiş Kara da “Herkes gibi çocuklar bayramlık bekliyor, alacaklılar da para bekliyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Bayram mı geliyor yoksa benim ecelim mi belli değil. Başbakan ve diğer yetkililer Somali’ye yardım yapıyor, askeri operasyona bir yığın para harcıyorlar ama kendi vatandaşına gelince yardım etmek yerine açlıkla terbiye ediyorlar. Bakın bayram geliyor diye beş bankaya kredi için başvurdum maaş bordosu istediler veremediğim içim kredi vermediler işte bu durumda bayram gelmiş ya da gelmemiş ne değişecek ki?” diyor.

Bayramların da artık zenginler için olduğunu belirten Kara, patronunun çocuklarının Paris’e tatile gittiğini, kendisinin Antep’e gidecek yol parası bulamadığını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Onlar için insan hayatı çok ucuz

SONRAKİ HABER

Alpu'da ‘acele kamulaştırma’ya karşı yürütmeyi durdurma kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa