ABD birlikleri 'içerde'

Adını vermeyen bir ABD yetkilisi, özel birliklerin Afganistan topraklarına girdiğini söyledi. Kaynaklar, bu birliklerin, CIA tarafından güneydeki Peştun liderleri 'ikna etmek' için görevlendirildiğini belirtiyor.

ABD birlikleri 'içerde'Afganistan'a yönelik kara harekâtının ilk aşamasının başladığı, gayrıresmi açıklamalarla ilan edildi. Washington'da CNN'e konuşan üst düzey bir yetkili, ABD birliklerinin son günlerde "operasyonun değişken doğasına uygun görevler" yürütmek üzere Afganistan içinde bulunduğunu söyledi. Adı verilmeyen yetkili, ülkeye giren asker sayısı veya operasyonun ayrıntıları hakkında bilgi vermezken, "Özel Kuvvetler operasyonlarının, ABD kampanyasının bir parçası" olduğunu söylemekle yetindi. Yetkili, ülkeye giren asker sayısının "çok az" olduğunu ve bunların ülkenin güneyinde bulunduklarını ifade etti.

CIA emrindelerWashington Post gazetesi ise, Güney Afganistan'a inerek eyleme geçen az sayıdaki Amerikan özel güçlerinin, CIA'nın Peştun liderlerinin Taliban rejimiyle ilişkilerini kesmeleri için ikna edilmesi yönündeki çalışmalarında destek sağlayacağını yazdı. Gazetenin Pentagon yetkililerine dayanarak verdiği haberde; keşif görevi, uçaklar için hedef belirleme ve muhtemelen Taliban güçlerine karşı doğrudan operasyon görevlerinin yerine getirilmesi amacıyla Afganistan'a yakında başka birliklerin de konuşlandırılacağı belirtildi.

İttifak: YanımızdalarKuzey İttifakı, 8 Amerikalı askerden oluşan bir ekibin, Afganistan'da Özbek General Raşid Dostum'un yanında olduğunu bildirdi. Kuzey İttifakı komutanlarından Ustad Atta Muhammed, uydu telefonu aracılığıyla yaptığı açıklamada, kara birliklerinden ziyade keşif ya da istihbarat bölümünden olduklarını tahmin ettiği ekibin, helikopterle ülkenin kuzeyine geldiğini kaydetti.Komutan Ustad Atta Muhammed, Amerikalı ekibin, Mezar-ı Şerif'in güneydoğusundaki Dara-i Suf'da Özbek General ile birlikte olduğunu belirtti. Taliban yönetimi ise, ABD kara birliklerinin Afgan topraklarında olduğuna dair belirti olmadığını bildirdi. Bir Taliban sözcüsü, kara birliklerine karşı koymaya hazır olduklarını ve bu sayede hava operasyonlarının da öcünü alacaklarını belirtti.

'Kara birlikleri katılacak'Kara birliklerine ilişkin resmi açıklama, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'den geldi. Rumsfeld, Afganistan'da "zafer kazanmak" için havadan bombardımanın yanı sıra, kara birliklerinin de katılımının gerekli olduğunu söyledi.Pentagon'da ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Rumsfeld, uçakların binaları, tankları ve askerleri vurmakta etkili olmasına karşın "saklanan insanları bulmakta yeterli olamayacağını" vurguladı.Myers de ABD ordusundaki herkesin Afganistan'da karşı karşıya kalınan zorluğun farkında olması gerektiğini belirterek, "Bu harekatın, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD ordusunun üstlendiği en önemli görev olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Portekiz üssünde dayakDiğer yandan, Portekiz'de bulunan Amerikan askerleri, aynı üste görev yaptıkları bir Portekizli askeri yetkiliyi feci biçimde dövdüler. Portekizli askerin, Azor Adaları'nda bulunan NATO'ya ait Lajes Üssü'nde televizyon izlediği ve Usame Bin Ladin'le ilgili bir haber sırasında "Amerikalıların hoşuna gitmeyen" espriler yaptığı öğrenildi. RDP radyosunun verdiği habere göre Amerikalılar, askere saldırdılar ve feci biçimde dövdüler. Portekizli, diğer askerlerin yardıma girmesiyle kurtarıldı. Büyüyen kavganın, 30 polis tarafından ve ancak silah kullanılarak yatıştırıldığı öğrenildi.Portekiz Savunma Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmazken, dayak yiyen Portekizlinin, yaptığı şakalar nedeniyle gözaltına alındığı bildirildi. Portekiz radyosu, Azor Adaları'nda daha önce de Amerikalı askerler ile Portekiz askerleri arasında kavgalar yaşandığını hatırlattı.
www.evrensel.net