Türkiye'yi Kabil'e sokma planı

Avrupa'daki diplomatik çevrelerde, Taliban devrildikten sonra Kabil'e, BM bünyesinde kurulacak, Türkiye'nin komuta edeceği ve müslüman askerlerden oluşacak bir gücün yerleştirilmesinin gündemde olduğu söyleniyor.

Hükümetten geri adımCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, milletvekillerinin kıyak maaşlarıyla ilgili referandum kararına tepki gösteren ve kriz yaratan hükümet, artan tepkiler üzerine geri adım attı. Milletvekili maaşlarıyla ilgili düzenlemenin referanduma gönderilmesi kararı üzerine teyakkuz halinde olan hükümet, kamuoyunun da Cumhurbaşkanı'nın kararı yanında olması üzerine yeni bir düzenleme ile sorunu giderme kararına vardı.Ecevit, dün haftalık olağan görüşmesi için Çankaya Köşkü'ne çıktı. Ecevit'in Cumhurbaşkanı Sezer ile yapacağı görüşmede sorunun gündeme gelmesi beklenirken, Ecevit konuyu gündeme getirmedi. Görüşmenin ardından Meclis'te saat 17.00'de grubunu toplayarak milletvekillerine açıklama yapan Ecevit, bu konuya hiç değinmediğini söyledi. Görüşmede, konunun Meclis ile Cumhurbaşkanı arasında olduğunu, onun için değinmeyeceğini söylediğini aktararak, Sezer'e, "Hem ekonomik bakımdan hem de uluslararası ilişkiler bakımından çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Türkiye'nin yeni bir gerilime tahammülü yoktur. Ben Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında bir tartışma açılmasını da doğru bulmuyorum" dediğini söyledi.

'Kara saldırısı zorunlu'Çok kısa süren grup toplantısında Afganistan'da, kara harekatının zorunlu olduğunu da belirten Ecevit, bu harekatın zor olduğunu, bunu Afganistan içinde ancak muhalif hareketlerin başarabileceğini, onların da kendi aralarında çatışma içinde olduğunu anlattı. Ecevit, ABD'nin, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada ve Avusturalya ile birlikte Türkiye'yi de toplantıya çağırmasını, "Türkiye'nin öneminin artması" olarak değerlendirdi.Ecevit, dünyada büyük bir ekonomik durgunluğun yaşandığını, Türkiye'nin de ekonomik bunalım yaşadığını söyledi. Türkiye'nin turizm ve dış satıma bel bağlarken, bu alandaki durgunluklara ve istedikleri sonuçları elde edememelerine değinen Ecevit, "yakın dostları" olarak nitelendirdiği IMF, DB gibi kuruluşlardan yardım dilenerek, "Yeni bir mali desteğe gereksinim vardır. Gerçek dostlarımız herhalde bu konuda greekli katkıyı yapacaklardır. Buna inanıyorum" dedi. Ecevit'in konuşmasının ardından grup toplantısı bitti.
www.evrensel.net