17 Ekim 2001 21:00

Çiftçi yol kapattı

Çiftçiler borçlarının ertelenmesi talebi ile dün sokağa çıktılar. Karaman'da miting düzenleyen çiftçiler "çiftçinin öldüğünü" anlatmak için tabut taşıdılar.

Paylaş
Çiftçi yol kapattıKırıkkale'de, banka borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçiler, Kırıkkale-Kayseri karayolunu bir süre trafiğe kapattılar. Köylerden traktörleri ile gelen çiftçi temsilcileri, Kırıkkale-Kayseri karayolu üzerinde toplanarak, banka borçlarının ertelenmesini istediklerini söylediler. Eylemlerini yineleyeceklerini ifade eden çiftçiler, banka borçlarının ilk taksidini bile ödeyemediklerini söylediler. Birçok çiftçinin icralık olduğunu, borçların ertelenmemesi durumunda durumlarının çok daha kötüye gideceğini ve tarlalarını ekemez duruma geleceklerini ifade eden çiftçiler, daha sonra dağıldılar.

Kamanda mitingKırşehir'in Kaman ilçesinde düzenlenen mitingde, çiftçi borçlarının ertelenmesi istendi. Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nde hiçbir zaman 250- 300 bin çiftçi cezaevine girip çıkmadı" dedi. Kaman Ziraat Odası önünde toplanan çiftçiler, üzerinde çiftçi öldü yazalı tabutu ilçenin cadde ve sokaklarında bir süre gezdirdikten sonra, belediye çay bahçesinde toplandılar.İbrahim Yetkin, yaptığı konuşmada, Türkiye'de bir sosyal patlamanın eşiğine gelindiğini kaydederek, mevcut krizin sadece çiftçileri değil, her kesimi etkilediğini belirtti. Hükümetin köylü ve çiftçinin borcuna sadık kaldığı fikri ile hareket ederek çiftçileri yalnız bıraktığını belirten Yetkin, şunları söyledi: "Biz bunları haketmedik. Bu noktaya bir anda da gelinmedi. 1980 sonrası uygulanan politikalarla gelindi. Şimdi de yaşanan bu krizin faturasını biz çiftçilere kesmeye kalkıyolar."

Vatanseverlik bu mu?Hükümeti izlediği politikalarla Türkiye'yi dışa bağımlı hale getirdiğini belirten Yetkin, "Türk çiftçisinden esirgeyerek yurt dışından 2 misli fiyatla buğday alırsan (Bu vatanseverlik mi?) diye sorarlar adama. Bu ülkenin çiftçisi, mühendisi var. Bırakın biz kendi işimizi kendimiz yapalım ve ülkemizde mutlu yaşayalım" diye konuştu. Kaman Ziraat Odası Başkanı Selami Kayhan da ilçe genelinde tarımla uğraşan 10 bin çiftçinin 400 milyon ile 17 milyar lira arasında devlete borcu olduğunu hatırlatarak, "Çiftçilerin borçları acilen ertelenmeli, ödemeler 8'nci ayda yapılacak şekilde yeniden düzenlenmeli" diye konuştu. Mitingde daha sonra çiftçinin öldüğünü sembolizeeden tabutun başında davul-zurna ekibi cenaze marşı çaldı.
ÖNCEKİ HABER

Bütçeye karşı eylem

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa