Referandumdan kaçma hesapları

Sezer'in, Anayasa'nın, milletvekillerinin ödenek ve yollukları ile özlük haklarını düzenleyen maddesini referanduma götürme kararı Meclis'te ve hükümette şoka neden oldu.

Referandumdan kaçma hesaplarıCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa'nın, milletvekillerinin ödenek ve yollukları ile özlük haklarını düzenleyen maddesini referanduma götürme kararı politikanın ana gündemine oturdu. Meclis'te yer alan partiler Meclis'in halkın gözünde iyice itibarsızlaştığını gösterecek olan referandumda gitmemek için yapacakları hamleleri düşünüyor. Partiler, yeni bir Anayasa değişikliği ile referanduma gitmenin yolunu kapatmayı amaçlıyor. Muhalefet partileri ayrıca bu "fırsatı", erken seçim olarak değerlendirmek istiyor. Sezer'in kararını değerlendiren TBMM Başkanı Ömer İzgi, hayal kırıklığı içerisinde olduğunu belirtirken, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, paketin bir maddesinin değil, tümünün halkoyuna sunulması gerektiğini söyledi.

Hayal kırıklığı! Partilerarası Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle görüşürken açıklama yapan TBMM Başkanı Ömer İzgi, milletvekili ödenek ve yolluklarıyla ilgili Anayasa'nın 86. maddesini değiştireceklerini kendisinin ve Başbakan Bülent Ecevit'in açıkladığını, bundan sonra TBMM'nin de bir yasa çıkarttığını anımsatarak, referandum kararından dolayı "hayal kırıklığı" içinde olduğunu bildirdi. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in kendisine sunduğu teklif üzerinde çalışacaklarını kaydeden İzgi, yeni bir değişiklik yaparak, referandumu konusuz bırakacaklarını ve referanduma gitmeye gerek kalmadan bu sorunun çözüleceğine inandığını ifade etti. İzgi, hukuk anlayışının böyle bir referandum kararını uygun görmediğini bildirerek, "Cumhurbaşkanı Sezer'in 86. madde değişikliğini bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e iadesi daha uygun olurdu" dedi.

'Tümünü sunmalıydı'Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Sezer'in TBMM'de kabul edilen Anayasa değişikliklerinin 34 maddesinden sadece birini halkoylamasına sunduğuna dikkat çekti. Türk, şöyle devam etti: "Bu, milletvekili maaşlarını düzenleyen maddedir. Şüphesiz bu madde, çok tartışmaya elverişlidir. Ancak, TBMM'nin kabul ettiği Anayasa değişikliği kanunun 35. maddesinde, (Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve halkoylamasına sunulması halinde tümüyle oylanır) hükmü yer almaktadır. TBMM, Anayasa'nın 175. maddesindeki yetkisini kullanırken, halkoylamasına gidilmesi durumunda bunun bir bütün olarak yapılacağını hükme bağlamıştır. Bu maddenin yarısını geçerli, yarısını geçersiz saymak mümkün değildir. Bu bakımdan, Sayın Cumhurbaşkanı, halkoylamasına sunma seçeneğini benimsediğine göre tümünü sunması gerekirdi. Burada, Cumhurbaşkanı'nın iradesi, Meclis'in iradesinin önüne geçmiş durumdadır." Halkoylamasının, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve dünyanın karşı karşıya olduğu savaş ortamında Türkiye için bir lüks olduğunu iddia eden Türk, önümüzdeki günlerde Anayasa'nın 86. maddesiyle ilgili değişiklik teklifinin ilk halini benimseyerek, yeterli imza ile TBMM Başkanlığı'na sunulur, en kısa zamanda yasalaşırsa, halkoylaması konusunun ortadan kalkacağını söyledi.

Uzlaşma Komisyonu Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, perşembe günü toplanarak 86. madde ve Anayasa'nın yürütme ve yargıyla ilgili 14 maddesi üzerinde çalışmaya başlayacak. Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanvekili Yüksel Yalova başkanlığında yapacağı toplantıda, Haziran ayında üzerinde anlaşma sağlanan 51 maddelik paketten geri kalan 14 madde üzerinde yeni bir çalışma başlatacak. Bu arada referanduma sunulması kararlaştırılan milletvekili ödenek ve yolluklarıyla ilgili 86. madde de ele alınacak. Bu arada Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan da makamında bir grup gazeteciyi kabul ederek referandum sürecine ilişkin bilgi verdi. Algan, Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasının değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasını takip eden 120. günden sonraki ilk pazar günü yapılabileceğini bildirdi.
www.evrensel.net