Hükümette bütçe telaşı

Hazineyi tamtakır eden, borçları yüksek faizli yeni borçlarla ödeme programı uygulayan ve G-7 ve IMF'den umduğu "desteği" bulamayan hükümeti bütçe telaşı sardı.

Hükümette bütçe telaşıYatırım ve üretime pay ayırmayan, borç ve faiz ödeme üzerine bütçe hazırlayan hükümeti, eski borçları kapatmak için yeni borç bulamama sıkıntısı aldı. Başbakan Bülent Ecevit'in "G-7 toplu IMF'ye atıyor, IMF diğerlerine" itirafıyla da ortaya çıkan sıkıntı dün toplanan Liderler Zirvesi ve Bakanlar Kurulu'nun gündemini oluşturdu. Bütçe'ye bir de Cumhurbaşkanı Sezer'in milletvekili maaş ve yolluklarıyla ilgili Anayasa değişikliğini veto etmesi eklenince hükümet içinden çıkamaz durumlara düştü.2002 bütçesi, milletvekili maaş ve yolluklarını düzenleyen ve kamuoyunda "kıyak emeklilik" olarak geçen Anayasa değişikliği konusundaki halkoylaması kararı hükümetin dünkü gündemini oluşturdu. Ecevit başkanlığında Liderler Zirvesi bu gündemlerle dün saat 11.00'de toplandı. Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan'ın dışında, Maliye Bakanı Sümer Oral ve ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in de katıldığı zirve 2.5 saat sürdü.Zirvenin son yarım saate yakın kısmında Sümer Oral ve Kemal Derviş toplantıdan ayrıldılar.

Derviş'in istifa söylentisiAncak, aynı saatlerde Haber Türk'ün haber bültenlerinde "Derviş'in bütçe görüşmeleri sonrasında istifa edeceği" haberi yer aldı. Bakanlar Kurulu toplantısı için yeniden Başbakanlığa gelen Derviş, "İstifa ettiğiniz söyleniyor doğru mu?" şeklindeki soruya gülerek, "İstifa etsem buraya gelir miydim?" yanıtını verdi. Bakanlar Kurulu saat 14.15'de toplandı. Toplantı devam ederken, Meclis Başkanı Ömer İzgi Başbakanlık'a gelerek Ecevit ile görüştü. Görüşmenin gündemini, Cumhurbaşkanı tarafından referanduma sunulan Anayasa'nın 86. maddesindeki değişiklik oluşturdu. İzgi, Ecevit'in yanından ayrılarak Çankaya'ya geçti ve Sezer'le yaklaşık 45 dakika görüştü. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı DSP'li Metin Şahin de Başbakanlık'a gelerek bütçe görüşmeleri konusunda görüş alışverişinde bulundu. Şahin, bütçenin sunuşunun 25 Ekim'de, geneli üzerinde görüşülmesinin de 30 Ekim'de başlayacağını söyledi. Bütçe tasarısının Meclis'teki görüşmeleri ise 3-13 Aralık günlerinde yapılacak.

27 katrilyonluk açıkMaliye Bakanı Sümer Oral'ın Bakanlar Kurulu'na sunduğu bütçe büyüklükleri hakkında bilgi veren Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, 2002 bütçe büyüklüğünün 98.1 katrilyon olduğunu söyledi. 2002 bütçesinde öngörülen özelleştirme gelirinin 1.7 katrilyon, dolar bazında 1.2 millar dolar olduğunu açıklayan Karakoyunlu, özelleştirme gelirinden bütçeye herhangi bir kaynak aktarımının olmayacağını söyledi. Karakoyunlu, tasarruf tedbirleri ve 2002'nin ilk yarısında memurlara verilecek zam oranlarının toplantıda gündeme gelmediğini öne sürdü. Bu sabah Meclis'e sunulması ve ardından Maliye Bakanı Oral tarafından açıklanması beklenen bütçe 98.1 katrilyon lira olacak. Bütçeden personel giderlerine 21.9 katrilyon, diğer cari harcamalara ise 7.8 olmak üzere toplam giderlere 29.7 katrilyon, yatırıma 5.7; transfer bütçesine ise 62.6 katrilyon pay ayrılacak. Transfer bütçesinin 43 katrilyon liraya yakın kısmını ise faizler oluşturuyor.

Vergiye boğacaklarBütçe gelirlerinde yaklaşık 58 katrilyonluk bir vergi öngören hükümetin bir çok firmanın iflas ettiği, bir çoğunun zarar ettiği, dev sektörlerin üretim durdurma kararı aldığı bir durumda yeni vergi almadan bu hedefi tutturması imkansız. Bu durum yeni vergi kalemlerinin gündeme geleceği yorumlarına neden olurken, bakan tarafından bu vergilerin nasıl toplanacağına dair bilgi verilmedi. Bütçe gelirleri toplam 71.1 katrilyon lira olurken, vergi gelirleri 57.9 katrilyon olarak öngörülüyor. Vergi dışı gelirler 6.9 katrilyon, özel gelir ve fonlar 6 katrilyon, katma bütçeli kuruluşlar 0.3 katrilyon olmak üzere belirlendi. Toplam 71.1 olan bütçe gelirine karşılık, 98.1 katrilyon gider olduğu değerlendirildiğinde, 2002 bütçesi 27 katrilyon lira açık ile Meclis'e sevkedilecek. Bütçenin faiz dışı harcamaları 55 katrilyon liraya, faiz dışı bütçe fazlası da 16 katrilyona yaklaşıyor. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakanlık'ta Derviş başkanlığında bir araya gelen bazı bakanlar, kendi bakanlıklarına ne kadar pay ayrılacağını tartıştılar.
www.evrensel.net