16 Ekim 2001 21:00

THY de işten atma kervanına katılıyor

Amerika'ya yapılan saldırı ile birlikte havacılık sektöründe başlayan işçi kıyımı Türkiye'ye de yansıdı. Türk Hava Yolları (THY), krizi gerekçe göstererek emekliliği gelmiş 1000 işçinin bir kısmını kapı önüne koymaya hazırlanıyor.

Paylaş
THY de işten atma kervanına katılıyorAmerika'ya yapılan saldırı ve kriz gerekçesiyle havacılık sektöründe başlayan işçi kıyımına Türk Hava Yolları (THY) da katılıyor. 11 Eylül'de ABD'de meydana gelen olaylarından sonra rezervasyon iptalleri ve yolcu talebinin azalması nedeniyle büyük gelir kaybına uğradığını öne süren THY, "içine düştüğü darboğazdan kurtulmak" amacıyla hedeflerini yeniden gözden geçirecek.THY yetkilileri, alınacak önlemler paketinin Türk Hava Yolları'nın bu hafta içinde yapılacak Yönetim Kurulu toplantısından sonra netlik kazanacağını belirtirken, THY'nin yüzde 20'lik bir küçülmeye gideceği ve bu amaçla emekliliği gelmiş yaklaşık 1000 personelin bir kısmının işten çıkarılacağı kaydedildi. Ayrıca, THY çalışanlarına her ay bir hafta ücretsiz izin verilmesi de düşünülüyor.

ADB düğmeye basmıştı11 Eylül saldırısının ardından özellikle ABD'de havayolu ve uçak imalatı sektörü işçilerine yönelik taarruz başlatan patronlar, bir yandan büyük bir işçi kıyımına giderken diğer yandan da işçilerin yaşam standartlarını düşürmeye yönelik planları hızla uygulamaya koymuşlardı.Geçtiğimiz günlerde American Airlines'ın 20 bin işçiyi işten çıkarmasıyla birlikte ABD'nin önde gelen havayolu şirketlerinin işten çıkaracağı işçi sayısı 60.000'i aşmıştı. American Airlines'tan birkaç gün önce de United Airlines 20 bin, Continental 12 bin ve US Airways 11 bin kişiyi işten çıkaracağını ilan etmişti. Bu konuda henüz bir açıklama yapmamış olan Northwest, Delta ve Southwest havayolu şirketlerinin yapacakları ilave ile sayının 100 bine ulaşması bekleniyor. Bu arada daha küçük boyutlu havayolu şirketleri de sürekli olarak işçi çıkardığı bildirildi. American Trans Air 1500, American West Airlines 2000 ve faaliyetini tamamen durduran Midway Airlines 1700 işçi çıkardı. Bilindiği gibi yeni uçak siparişlerinde yaşanan azalma nedeniyle ünlü uçak imalatçısı Boeing toplam işçi sayısını yüzde 30 oranında düşüreceğini ve bunun için 31 bin işçinin işine son verileceğini açıklamıştı.11 Eylül saldırısından sonra iflas eden İsviçre ulusal havayolu şirketi Swissair ise 27 bin çalışanını kapı önüne koymayı düşünüyor.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kıyım, savaşın içyüzünü gösteriyor

SONRAKİ HABER

İki kadının cenazesi karıştı; mezardan çıkarılan cenaze yeniden defnedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...