28 Ağustos 2011 12:05

Üniversitede cinsel saldırıya karşı politika belgesi

ANKARA Üniversitesi, cinsel tacizden ve cinsel saldırıdan arınmış bir akademik ortam yaratmak için “Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Politika Belgesi”ni yayınladı. Bu belgeye göre, Ankara Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) bünyesindeki uzmanlardan oluşan yedi kişilik bir birim oluşturuldu. Birim,

Üniversitede cinsel saldırıya karşı politika belgesi

Paylaş
Hilal Yağız

ANKARA Üniversitesi, cinsel tacizden ve cinsel saldırıdan arınmış bir akademik ortam yaratmak için “Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Politika Belgesi”ni yayınladı. Bu belgeye göre, Ankara Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) bünyesindeki uzmanlardan oluşan yedi kişilik bir birim oluşturuldu. Birim, cinsel saldırıları engellemek ve cinsel saldırıya uğrayan kişilerin bu yaklaşımları önlemek konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Ankara Üniversitesi “Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Politika Belgesi”ni yayınlayarak,  akademideki cinsel saldırıları önlemek amaçlı bir birim oluşturdu. Belgede yer alan hükümler tüm üniversite bileşenlerini kapsıyor. Politika belgesinin amacı, “cinsel taciz ve saldırıdan arınmış bir akademik ve mesleki ortamın yaratılmasına yönelik ilkeleri belirlemek ve düzenlemeleri tanıtmak” olarak belirtiliyor. Belge ile Ankara Üniversitesi ve üniversite bileşenleri, cinsel taciz ve cinsel saldırı konusunda farkındalığın artması için çaba göstermeye, bu tür olayların engellenmesine, bu tür olaylarda etkin bir soruşturma ve yaptırım mekanizmasını işletmeye hazır olduğunu bildiriyor.  

AĞIR TACİZ DURUMLARINDA HIZLI MÜDAHALE

Belgede birimin özellikle “ağır taciz” durumlarında hızlı ve aktif davranacağı bildiriliyor. Bu durumların başında ise cinsel taciz ve yaklaşımlarının “aralarında bir kurumsal hiyerarşi olan ve güç asimetrisi bulunan” kişiler arasında gerçekleşmesi geliyor. Özellikle tacize uğrayan kişinin öğrenim durumunu, akademik ya da idari kariyerini olumsuz bir şekilde etkiliyorsa bu durum “ağır taciz” kapsamına giriyor.

Belgenin önemli bir özelliği de cinsel tacize uğrayanların kendilerini daha net ifade etmelerini ve istenmeyen yaklaşımları durdurmak yönünde güçlenmesini sağlaması. Belgede bu durumlarda, “bu davranıştaki kişiyi açık bir şekilde uyarmak”, “cinsel saldırıya açık olabileceğini düşündüğü durumlardan, mekanlardan ve kişilerden uzak durmak” gibi uyarılar yer alıyor. Kişilerin destek almak amacıyla veya haklarını öğrenmek için “cinsel tacize ve cinsel saldırıya karşı destek birimine” başvurması gerekiyor. (Ankara/EVRENSEL)


TACİZİ NASIL TANIMLIYORLAR?

Bu politika belgesinde cinsel taciz, basit taciz, ağır taciz, sürekli taciz olarak tanımlanan taciz türlerinin niteliği belirtiliyor. Bu durumda yapılacaklar ve ne çeşit bir saldırıya maruz kanıldığı konusunda kişinin bilgilendirilmesi amaçlanıyor.
Cinsel taciz: Kişiyle vücut teması bulunmadan yapılan ve rızaya dayalı olmayan, cinsel içerikli söz, tavır veya diğer davranış biçimleri,
Basit taciz: Tehdit, şantaj ya da hakaret unsuru taşımayan, ancak rahatsız edici, istenilmeyen ortamları yaratan hareketler. Örneğin, laf atmak, cinsel içerikli şaka yapmak ve iltifatlarda bulunmak ya da argo sözcükler kullanmak, flört etmek için olağanın ötesinde ısrarcı davranışlarda bulunmak.
Sürekli Taciz: Basit tacizin, uyarılara rağmen sürekli yapılması,
Ağır Taciz: Tehdit, şantaj ya da hakaret ve benzeri fiillerle ortaya çıkan ve kişinin davranışlarını kontrol etmeye yönelik hareketlerdir. Cinsel içerikli teklife uymadığı durumlarda kişinin öğrencilik, akademik ya da iş hayatıyla ilgili bedeller ödeyeceğinin, uyduğu takdirde ise hak etmediği kazançlar sağlanacağının açık olarak söylendiği veya ima yoluyla belirtildiği durumlar.
Cinsel Saldırı: Cinsel saldırı, rızaya dayalı olmayan cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesidir.
Cinsel İstismar: 18 yaşından küçüklere karşı gerçekleştirilen cinsel saldırı ve cinsel taciz eylemleri “çocuğun cinsel istismarı” olarak değerlendirilir.
Misilleme: Cinsel veya duygusal amaçlı gayret ve teklifleri reddetmesi ya da tacize uğradığını düşünerek şikâyet etme yoluna gitmek istemesi/gitmesi nedeniyle, örtülü olarak veya açıkça kişinin iş veya eğitim yaşamının intikam amacıyla zorlaştırılması da bir taciz türü.

ÖNCEKİ HABER

Ayak Takımı Aliağa’da efeleniyor

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa