Pakistan'da genel grev

Dünya çapında, Afganistan'a yönelik saldırganlığa yapılan sokak gösterileri sürüyor. Savaştan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Pakistan'da ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın yapacağı ziyaret öncesinde protestolar da arttı.

Pakistan'da genel grevDünya çapında, Afganistan'a yönelik saldırganlığa yapılan sokak gösterileri sürüyor. Savaştan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Pakistan'da ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın yapacağı ziyaret öncesinde protestolar da arttı. Keşmir eyaletinin yazlık başkenti Srinagar'daki gösterilerde "Kahrolsun Amerikan" sloganı atan yüzlerce gence polis saldırdı. Polis, taş atan göstericilere karşı havaya ateş açtı ve gözyaşartıcı gaz bombası kullandı. Şeriatçı grupların Powell'ın bölgeye ziyaretini ve ABD'nin Afganistan'a harekâtını protesto için genel grev çağrısı yaptıkları Srinagar'daki çatışmada 12 kişi yaralandı. Hindistan ve Pakistan arasındaki tartışmalı kentteki Hindistan polisi ise, yapılan gösterilerde çıkan olaylarda 10 militan, 2 polis ve 7 sivilin öldürüldüğünü açıkladı. Polis ve kent sakinleri, genel grev çağrısına tüm Keşmir'de büyük bir çoğunlukla uyulduğunu belirttiler. Pakistan polisi, Haydarabad kentinde yapılan protestolara da saldırdı. Polis, güneydeki Haydarabad'da bir çimento fabrikasında çalışanların genel grev sırasında, yoldan geçen araçlara taş attığını iddia ederek ateş açtı. Karaçi kentinde de polisin gözyaşartıcı bomba kullandığı, göstericilerin "Kahrolsun Amerika, Kahrolsun Bush" diye slogan attıkları belirtildi. Keta'da 15 bin kişinin katılımıyla büyük bir gösteri düzenlendi.

Endonezya'da saldırıEndonezya'da da yüzlerce kişinin katıldığı Amerikan karşıtı gösteride çıkan olaylarda, çok sayıda kişi yaralandı. Görgü tanıkları, ABD'nin Afganistan harekâtının parlamentoda kınanması isteğiyle parlamento önünde düzenlenen gösteriye yaklaşık 700 kişinin katıldığını açıkladı. Polisin, göstericileri dağıtmak amacıyla basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullandığı, havaya ateş açtığı, çıkan olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı aktarıldı.

İran'da kız öğrencilerİran'ın başkenti Tahran'da, sadece kız öğrencilerin bulunduğu El Zehra Üniversitesi'nde, ABD'nin Afganistan'a yönelik harekâtı protesto edildi. İRNA'nın haberine göre, üniversite kampüsünde düzenlenen gösteride okunan bildiride, "ABD'nin yayılmacı politikalarının başarısızlığa uğrayacağı" belirtildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Mühendis ve mimarlar
    işsizlik kıskacındaTMMOB'un kuruluşunun 47. yılı çerçevesinde düzenlenen Mühendislik ve Mimarlık Haftası (15-21 Ekim) etkinliklerinde, mühendis ve mimarların çalışma yaşamı ile ilgili sorunlarının derinleştiği belirtildi. Hafta dolayısıyla İzmir, İstanbul, Adana ve Ankara'da basın toplantıları düzenlenerek, mühendis ve mimarların içinde bulunduğu tablo kamuoyunun bilgisine sunuldu. Açıklamalarda, TMMOB'nin sayısı 250 bine ulaşan üyelerinin yüzde 20'sinin işsiz ya da gizli işsiz konumunda bulunduklarına dikkat çekildi. Mimar ve mühendisler, savaşa karşı olduklarını da bir kez daha yinelediler.

İşsizlik kâbusuElektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lokali'nde yapılan basın toplantısında konuşan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Güzel, ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu durumun, kutlamaların coşkusunu yok ettiğini kaydetti. Son krizle birlikte mühendis ve mimarların yüzde 20'sinin işini kaybettiğini ya da başka iş kollarında çalışmak zorunda kaldığını anlatan Güzel, "İşsiz ya da meslek dışında çalışan mühendis, mimar sayısı artmakta, özelleştirme programıyla kamu kuruluşları işlevsizleştirilmekte ve bunun sonucu olarak birçok kamu çalışanı mühendis ve mimar gizli işsiz durumuna düşürülmektedir" dedi. Demokrasi güçlerinin bu tabloyu olumlu bir şekle dönüştürme yönündeki örgütlenme çalışmalarının siyasi iktidarca engellediğini söyleyen Güzel, "Meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve sendikalar, yasal düzenlemelerle etkinlik alanları sınırlandırılarak kıskaç altına alınmaktadır" eleştirisinde bulundu.

Savaşa hayırABD'nin, 11 Eylül saldırılarını bahene ederek, egemenlik alanını daha da genişletme çabası içine girdiğine dikkat çeken Güzel, savaşın, insan hakları ihlallerine, açlığa, yoksulluğa, eşitsizliklerin artmasına, göçe, teröre ve şiddete zemin hazırlayacağına vurgu yaptı. Türkiye'nin böyle bir savaşın içine girmesinden yana olmadıklarını sözlerine ekleyen Güzel, yaşanan olumsuz gidişatın durdurulması ve ülkemizde demokratik açılımların yaratılması, insan haklarının savunulması, barışın gerçekleşmesi, rant ekonomisinden üretim ekonomisine geçişin sağlanması için demokratik güçleri TMMOB ile birlikte mücadeleye çağırdı.

'Sorunları çözebiliriz'TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu da, dün saat 10.00'da, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış'ın katılımıyla YTÜ Oditoryumu'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan YTÜ Rektörü Ayhan Alkış, mühendis ve mimarların yaptıkları rasyonel, mesleki faaliyetleriyle topluma ışık tuttuklarını söyledi. Mühendislik ve mimarlık eğitimi ve öğretiminin üzerinde duran Alkış, bu konudaki çalışmalara TMMOB'nin de katılmasını talep ettiklerini ifade etti. Basın toplantısında konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Münür Aydın ise, Türkiye'nin en büyük metropolünde yaşayan mühendis ve mimarlar olarak, ülkenin ekonomik-siyasal sorunlarının farkında olduklarını ve bunları çözmeye aday olduklarını söyledi. Aydın, ABD'nin Afganistan'a saldırarak başlattığı savaşın karşısında olduklarını ifade etti.

Krizin aşılmasıEkonomik krizin ancak yeniden üretime yönelerek aşılabileceğini kaydeden Aydın, krizin yükünün emekçilere dayatılamayacağı uyarısında bulundu. Yapı Denetimi Yasası, Hazine arazilerinin satışı hakkındaki kanun, teknolojik alanlar, endüstri bölgeleri gibi Meclis gündemlerini değerlendiren Aydın, "Meslek alanımızı ilgilendiren yasalar meslek odalarının görüşü alınmadan çıkarılmaktadır" dedi.

Eğitime önem verilmeliAdana'da düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Bahadır Acuner, mühendis ve mimarlık eğitimine gereken önemin verilmemesi durumunda, karşılaşılacak sorunları şöyle sıraladı:
  • Teknoloji ithal eden bir ülke konumuna düşülür,
  • Sanayileşme çarpık ve dışa bağımlı hale gelir.
  • Çevre sorunlarının çözümünde ülke gerçekleri ve yararları gözardı edilir.
  • Enerji politikaları dışa bağımlı hale gelir.
  • Yaşanamaz ve sürdürülemez çarpık kentler oluşur.
    www.evrensel.net