14 Ekim 2001 21:00

'İncirlik kapatılsın'

Adana'da yüzlerce kişi Uğur Mumcu Meydanı'nda buluşarak, "Savaşa hayır, İncirlik Üssü kapatılsın" dedi.

Paylaş
'İncirlik kapatılsın'Adana'da yüzlerce kişi Uğur Mumcu Meydanı'nda buluşarak, "Savaşa hayır, İncirlik Üssü kapatılsın" dedi. "İşsizlik, Yoksulluk, Savaş Değil; İş, Ekmek, Özgürlük Mitingi"nin yasaklanması üzerine, basın açıklaması yapmak isteyen kitle, Uğur Mumcu Meydanı'nı miting alanına dönüştürdü. Siyasi parti, sendika ve kitle örgütleri, Afganistan'a yönelik emperyalist saldırının durdurulmasını ve Türkiye'nin emperyalist savaşa yönelik her türlü desteğini geri çekmesini istediler.EMEP, SİP, ÖDP, HADEP, KESK, Genel-İş 2 No'lu Şube, Genel-İş 6. Bölge, PSAKD, Halkevleri ve İHD'nin oluşturduğu "Adana Savaş Karşıtı Platform"un açıklamasına yaklaşık 800 kişi katıldı. EMEP'in Şakirpaşa, Meydan, Yenibey, 19 Mayıs ve Şehit Erkut gibi mahellelerden otobüsler kaldırarak kitlesel katıldığı basın açıklamasına yaklaşık 150 TÜMTİS üyesinin yanı sıra, SİP, ÖDP ve KESK üyeleri de katıldı. HADEP'in ise, daha önce kitlesel katılacağını bildirmesine rağmen sadece yönetici düzeyinde eylemde yer alması dikkat çekti. Açıklamada, Yüreğir tarım işçileri de "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" yazılı pankartıyla yerlerini aldı.

'Savaşa hayır'Savaş Karşıtı Platform adına açıklamayı okuyan EMEP Adana İl Başkanı Belma Çıngıloğlu, dünyanın birçok ülkesinde savaş karşıtları ayağa kalkmakta ve mitingler yapmakta olduğunu belirtti. Çıngıloğlu, şöyle devam etti: "Amerika'da bile mitingler yapılırken; İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılacak savaş karşıtı mitingler yasaklanmıştır. Bugün Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünden başlayarak gerçekleşmesi gereken yürüyüşlü miting yine bu zihniyetçe yasaklanmıştır. Ancak bu yasaklama ve engellemeler emek, demokrasi ve barış güçlerinin "Savaşa Hayır!" demesini engellemeyecektir."

'Barbarlığı temsil ediyor'Dünya imparatorluğuna soyunan ABD'nin, başlattığı savaşın "sonsuz özgürlük" söylemi ile meşrulaştırmaya çalıştığına dikkat çeken Çıngıloğlu, Hiroşima ve Vietnam kasaplığıyla anılan, İsrail'le birlikte Filistin'e kan ve esaret getiren Amerika'nın "özgürlük" sözleri yalan olduğunu vurguladı. Yugoslavya, Somali, Pakistan, Türkiye ve daha birçok ülkede katliamlara adı karışan, darbe tezgahlayan ABD'nin "medeniyet"i değil "barbarlığı" temsil ettiğini söyleyen Çıngıloğlu, yılllardır Irak'ı bombalayan, uyguladığı ambargo sonucu 500 bin çocuğun ölümüne yol açan ABD'nin, terörizme karşı olduğunu söylemeye hakkı olmadığını, operasyon ve savaşların halklara özgürlük değil, esaret, acı, yıkım ve gözyaşı getirdiğini söyledi. Kürt sorununda 15 yıldır yaşanan süreçte, savaşın emekçilere zarar ve yıkımdan başka bir şey getirmediği görüldüğünü ifade eden Çıngıloğlu, Kore maceracılığından elde kalanın sadece evlat acısının toplumun hafızasından hala silinmediğini hatırlattı. Körfez Savaşı'nda "1 koyup 3 alacağız" diyenlerin savaşın faturasını halka çıkartmasını unutmadıklarını kaydeden Çıngıloğlu, "Hükümet savaşa asker göndermek için Meclis'ten yetki aldı. Bu savaş bizim savaşımız değildir. Türkiye'nin gireceği herhangi bir savaşta Adana vurulacak ilk şehirlerden biri durumundadır. Bunun sebebi İncirlik Üssü'dür. Körfez Savaşı sırasında da biz Adana halkı olarak bu tedirginliği yaşadık" dedi.

'Anlaşmalar iptal edilsin'Adana Savaş Karşıtı Platform olarak emperyalist savaşlara karşı çıktıklarını belirten Çıngıloğlu, savaşa karşı olan herkesi eşitlik, özgürlük, barış ve adalet için birleşmeye çağırdı. Başta İncirlik olmak üzere üslerin derhal kapatılmasını, NATO'dan çıkılmasını, yakın ve komşu ülkelerle barışı esas alan bir dış politika izlenmesini, hükümete verilen, "yurtdışına asker gönderme ve yabancı askerleri ülkede barındırma yetkisi"nin iptal edilmesini isteyen Çıngıloğlu hükümeti uyararak "Emperyalistlerle yapılan tüm açık ve gizli antlaşmalar iptal edilsin" dedi. Çıngıloğlu'nun konuşması sık sık "Kahrolsun ABD emperyalizmi", "Üslere el konulsun, ABD defolsun", "ABD askeri olmayacağız", "İncirlik kaldırılsın", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganlarıyla kesildi. Savaş Karşıtı Platform'un "Savaşa hayır" yazılı pankart açtığı alanda çok sayıda savaş ve yoksulluk karşıtı döviz taşındı. Ayrıca, çevrede panzerler ve çevik kuvvet ekipleriyle yoğun önlem aldığı gözlendi.
ÖNCEKİ HABER

Savaşa öfke yasak dinlemiyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa