13 Ekim 2001 21:00

Asker gönderme yetkisi

   Anayasa'ya aykırı

Paylaş
Asker gönderme yetkisi
    Anayasa'ya aykırı Hükümetin, TBMM'nin yetkisinde bulunan yurtdışına asker gönderme ve yabancı askerlerin Türkiye'de konuşlanmasına izin verme yetkisini almasını bianet'e değerlendiren Anayasa Hukukçusu Prof. Zafer Üskül, bu durumun Anayasa'ya ve İçtüzük'e aykırı olduğunu belirtti.

Kapsamı belli değilKapsamı, sınırı ve süresi Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmek üzere alınan yetkinin, izin olmaktan çıkıp bir tür yetki devrine dönüştüğünü vurgulayan Üskül, şunları söyledi: "Anayasa'nın 7. maddesi, Meclis'in yasama yetkisini devredemeyeceğini hükme bağlar. Yani, Meclis yetkilerini devredemez, ancak herhangi bir konuda hükümete izin verebilir. Meclis'in bir konuda izin verme yetkisini kullanması için hangi konuda, ne kadar süreliğine, nereye gitmek üzere izin verdiğini belirtmesi gerekir. Kapsamı, sınırları, süresi belli olmayan bir izin izin sayılamaz. Meclis izin vermek yerine, karar verme yetkisinin, yani yasama yetkisinin devri niteliğinde bir karar almıştır. Bu da, 7. maddeye aykırıdır.Ayrıca, Anayasa'nın 6. maddesi de, 'Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa'dan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz' diyor. Bakanlar Kurulu'nun Anayasa'dan kaynaklanan bir yetkisi yok."

Hükümetin planlarıHükümetin Meclis'ten aldığı yetkide 117. maddeye gönderme yapıldığını hatırlatan Üskül, bu maddenin konuyla hiçbir ilgisi bulunmadığını belirtti. Prof. Üskül, 117. maddenin "başkomutanlığı" düzenlediğini, barış zamanında başkomutanın cumhurbaşkanı olduğunu, savaş zamanında bu yetkiyi cumhurbaşkanı adına Genelkurmay başkanının kullanacağını hükme bağladığını kaydederek, "Bu madde neden yetki sınırlarına dahil edildi, hükümetin planlarında ne var anlamak çok zor" dedi.

Yetki BM'ninTürk silahlı kuvvetlerinin herhangi bir ülkeye asker göndermesi, Türkiye'nin o ülkeye savaş açması anlamına geldiğini belirten Üskül, asker göndermenin NATO ile hiçbir bağlantısı olmadığını ifade etti. NATO'nun 5. maddesinin kullanılma şartlarının ortadan kalktığını kaydeden Üskül, şunları söyledi: "5. madde, 'Savaş bölgesindeki tedbirler Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi devreye girene kadar geçerlidir. BM Güvenlik Konseyi devreye girdiğinde daha önceki önlemler kaldırılır' diyor. Güvenlik Konseyi iki karar alarak olaya müdahale etti, duruma el koydu. Askeri olarak da müdahale etmek gerekirse, Irak'a olduğu gibi BM'nin el koyması gerekir.Bütün bunların ötesinde Anayasa'nın 92. maddesini dikkatli okumak lazım. Türkiye ancak uluslararası hukukun meşru saydığı hallerde savaş ilanına karar verebilir. Afganistan Türkiye'ye ne yaptı ki, uluslararası hukukun meşru saydığı bir durum ortaya çıkmış olsun? Böyle bir durum yok. Uluslararası hukukun meşru saydığı durum şu anda BM'nin müdahalesini gerektiren bir durumdur, Türkiye'nin savaş ilan etmesini değil."
ÖNCEKİ HABER

Sanki hiç yokmuş gibi...

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa