12 Ekim 2001 21:00

Hak gaspına izin yok

Hükümet, 2002'de kamu kurumlarında resen emeklilik, kıdem tazminatlarının ve ikramiyelerin kaldırılması gibi uygulamaları gündeme getirecek.

Paylaş
Hak gaspına izin yokIMF'nin 2002 bütçesiyle ilgili dayatmalarını da kabul eden hükümet, yeni hak gasplarına hazırlanıyor. Kriz ve savaş bahaneleriyle, kamuda çalışan 250 bin işçi ve memur zorla emekli edilmeye, ikramiyeler ödenmemeye, refah payı ve kıdem tazminatları kaldırılmaya çalışılıyor. Hükümetin bu son saldırı hazırlığına tepki gösteren sendikalar, kazanılmış hakların gaspına izin vermeyeceklerini ve gereken şekilde karşı koyacaklarını bildirdiler. TEKSİF Genel Başkanı Zeki Polat, kıdem tazminatı ve ikramiye gibi konuların müzakere edilemeyeceğini belirterek, "Eğer işçinin kıdem tazminatına ikramiyesine el atarsanız iş barışı olmaz. Eğer hükümet bunu yaparsa, bizim hükümetimiz olmaz" dedi. Tazminat ve ikramiye haklarının alınmasına, bedeli ne olursa olsun, izin vermeyeceklerini vurgulayan Demiryol-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, gelişmeleri takip ettiklerini söyledi. "Bu sene imzalanan kamu sözleşmeleri protokolünün beş maddesinden biri resen emeklilikle ilgili. Bunun altına ben de imza attım. Üç gün önce böyle, üç gün sonra başka türlü olmaz. Artık bizden fedakârlık istemesinler. Fedakârlığı parası çok olan yapsın" diyen Ergün, konunun Türk-İş Başkanlar Kurulu'nda tartışılacağını belirtti"Kazanılmış haklarla hiç kimse oynayamaz, oynamamalı. Kazanılmış haklarla oynayan bir anlayış Türkiye'yi sağlıklı bir noktaya götüremez" diyen Öz İplik-İş Genel Başkan Yusuf Engin ise 2002 yılı bütçesinin "huzur" getirmeyeceğinin ortada olduğunu söyledi. Fedakârlığı "kemeri bol, göbeği şiş, ensesi kalın" olanların yapması gerektiğini söyleyen Engin, "2001 yılında beklenen vergi yüzde 12 eksi vermişse 2002 yılı bütçesinin artmasını ve sorunlara çare olmasını beklemek saflık olur" dedi. İşçi ve memur konfederasyonlarının birlikte hareket etmesini isteyen Engin, "topluma meydanlarda dayak attırmak yerine, sonuç almaya yönelik" eylemler yapılması gerektiğini, böyle bir işbirliğine "dünden razı" olduklarını belirtti.

Gereken yapılır Okuyan'ın açıklamasına göre kıdem tazminatının kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Teke, ikramiyelerin kaldırılmasının ise kabul edilemeyeceğini, "gerekli eylemliliğin ortaya konacağını" söyledi. Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Bağçeci ise, hükümetin sözkonusu uygulamaları şimdilik reddettiğini, ancak bu tür söylentilerin şimdiye kadar hep gerçek çıktığını söyledi. Uygulamaların karşısında olacaklarını söyleyen Bağçeci, "Bunun gerçekleşmemesi için üretimden gelen güç dahil her türlü etkinlik içinde yer alacağız. Ben inanıyorum ki sınıftan yana diğer sendikalar da bunu gündeme getirecektir" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Halkla ilgilensinler

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa