12 Ekim 2001 21:00

Halkla ilgilensinler

Diyarbakırlılar savaş istemediklerini ve Türkiye'nin Afganistan'a asker göndermemesi gerektiğini söylediler.

Paylaş
Halkla ilgilensinlerDiyarbakır'da Türkiye'nin ABD'nin çıkarları doğrultusunda asker gönderilmesine ve savaşa destek verilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Diyarbakırlılar, Meclis'ten savaşa katılma kararı değil, işsizliğe, yoksulluğa ve açlığa çözüm arayan projelerin üretilmesini beklediklerini söylediler.

Halk açBağlar'da işportacılık yaparak geçimini sağlayan Musa Şarman, ABD'nin savaşa bahane ettiği saldırıların kendi işi olduğuna inanıyor. Şarman, "Ülkedeki kriz gittikçe ağırlaşıyor. Millet aç. Türkiye önce kendi sorunlarını çözsün" diyor.Ofis'te nakliyecilik yapan Mehmet Çavuş ise "Savaşa karşıyız. Türkiye'nin savaşa katılmasını istemiyoruz. Türkiye ABD istedi diye asker gönderiyor. Giden askerler müslüman halkı vuracak. Halk bu savaşa kendi isteğiyle katılmaz. Afganların bize zararı yok ki" diyerek savaşın ABD'nin kendi icadı olduğunu söylüyor.

Derviş yalan söylüyorAfganistan'dan sonra Irak ve sırayla ABD'nin listesinedeki ülkelerin vurulacağına inanan Çavuş, "Olan Ortadoğu'ya oluyor. Türkiye, ABD'ye yaptığı yardımın karşılığını Kuzey Irak'ta görmek istiyor. Kürtlere karşı kendisine destek verilmesini istiyor. ABD Ortadoğu'yu birbirine kırdırıyor. Halepçe katliamındaki silahları ABD verdi Saddam'a. Bunları unutmadık. ABD bir yandan insan hakları diyor diğer yandan sivil halkı öldürüyor" diyerek savaşa karşı çıkılması gerektiğini vurguluyor. Mehmet Çavuş, ABD'nin Türkiye'nin başına bela ettiğini söylediği Kemal Derviş'i de eleştiriyor. Çavuş "Derviş dolar, mark düşecek dedi. Yalan çıktı. Dediği hiçbir şey olmadı" şeklinde konuştu. Çiftçilik yaptığını, bu yıl 100 dönüm arpa ektiğini ama, 20 ton verim aldığını belirten Çavuş, "Tonu 100 milyondan gitti. Gübreye, mazota her gün zam geliyor. Çiftçiliği bırakmak zorunda kaldım. Bu yıl nakliyeciliğe başladım traktörümle" diyor.

Üsler açılmasınBağlar Dörtyol'da iş bekleyen hamallardan Şeyhmus Alan ise "Param olsa ben her sabah 7'de gelip akşama kadar iş bekler miyim? Buraya ekmek davası için geliyoruz. Bizim derdimiz bu. Ayda 5 gün ancak çalışıyorum. 9 kişi elime bakıyor" diye başlıyor konuşmaya. Savaşı kimsenin istemediğini belirten Alan, ABD'nin çıkarı için savaşmayacağını söylüyor. Dörtyolda iş bekleyen bir diğer hamal ise Remzi Taşçı. Taşçı da, Afgan halkının mazlum bir halk olduğunu belirterek "ABD dünyayı ele geçirmek için savaş çıkarıyor. Halk karar verme hakkına sahip olsa Malatya ve Diyarbakır üslerini vermezdi. Üslerin ABD'ye verilmemesi lazım. Zararını biz çekeceğiz. Bu savaş menfaat ve çıkar savaşıdır" diyor.
ÖNCEKİ HABER

Mitingler yasaklandı

SONRAKİ HABER

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk AKP'den istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa