12 Ekim 2001 21:00

Halkı uyutma çabası

Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı İldem, hükümetin TBMM'den yurt dışına asker göndermek için yetki almasının, hazırlık amaçlı olduğunu ileri sürdü.

Paylaş
Halkı uyutma çabasıAfganistan'a başlatılan emperyalist savaşta ABD ve İngiltere'nin yanında yeralan Türkiye asker göndermeye hazırlanırken, Çankaya Köşkü başta olmak üzere devlet yetkilileri halkı uyutmaya çalışıyor. Türkiye halkının "savaşın durdurulması" ve "Türkiye'nin savaşta aktif rol almaması" taleplerinin önünü kesmek amacıyla, hâlâ ABD'nin Türkiye'den bir talebi olmadığı ileri sürülüyor. Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Haftalık Basın Bilgilendirme toplantısında konuşan Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, 7 Ekim'de "Sonsuz Özgürlük" adı altında başlayan harekat kapsamında Afganistan'a yönelik başlatılan hava harekatına ilişkin, Türkiye'nin tutumu ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bu konudaki görüşleri hakkında bilgi verdi. İldem, "Afganistan'a Türkiye'nin, uluslararası işbirliği çabalarına, terörizme karşı savaşımda edindiği bilgi ve deneyim birikimiyle katkıda bulunmak amacında olduğunu" savundu. İldem, "Ancak Türkiye bunu yaparken, ülkemizi ve ulusumuzu gereksiz maceralara sürüklemeyecek ve gelişmelerin ülkemize olabilecek olumsuz etkilerini önleyecek bir yaklaşımı esas almaktadır" diye konuştu. Türkiye'nin, bu gelişmeler karşısında ilkeli, inançlı, akılcı, serinkanlı, ahde vefa ilkesine bağlı, yapıcı ve tutarlı bir politika izlediğini savunan İldem, şöyle devam etti: "Türkiye sürdürdüğü savaşımda ABD'den her zaman anlayış görmüştür. Türkiye'nin de bu zor günlerinde ABD'nin yanında yer alması, terörizm belasından çok çekmiş bir ülke olması nedeniyle, çok doğaldır. ABD Türkiye ile stratejik ortaklık ilişkisinin yanı sıra, NATO ittifakı içinde aynı idealleri paylaştığı bir müttefikidir."

'Ek talep yok' yalanıNATO'nun İttifak Antlaşması'nın 5. maddesini işletmeyi kararlaştırdığını ifade eden İldem, "Buna göre hava sahamızın ve üslerimizin ABD uçaklarının kullanımına açılması, limanlarımızdan yararlanma olanağı ve lojistik destek sağlanması kararlaştırılmıştır. Ayrıca olası gelişmelere göre müttefiklerin sağlayabilecekleri katkılara ilişkin planlamaya yardımcı olacak hazırlıklar da sürdürülmektedir. Türkiye tarafından sağlanması kararlaştırılan yukarıda belirttiğim katkılar dışında ABD yönetiminden ek bir talep gelmiş değildir" dedi.Hükümetin TBMM'den, Türkiye'de yabancı asker bulundurulması ve yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin yetki alınmasının, "Tamamen bir hazırlık ve esneklik sağlama" amacına yönelik olduğuna ileri süren İldem, "Bu yetkilendirmeyi Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı birliklerin yurt dışına mutlaka gönderileceği biçiminde yorumlamak doğru olmayacaktır. Nitekim yakın tarihimizde Körfez Savaşı sırasında benzer biçimde alınan bir yetkinin kullanılmadığı anımsanacaktır" yalanını tekrarladı. İldem, ayrıca Ürdün Kralı'nın bugün bir günlük çalışma ziyareti için Türkiye'ye geleceğini, görüşmelerin ardından ortak açıklama yapılacağını bildirdi. Sezer'in Pakistan'a ziyaret yapacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine İldem, şu anda böyle bir ziyaretin öngörülmediğini bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

'Böyle bir projeye itildim'

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa