12 Ekim 2001 21:00

Pakistan'da cunta eylemlerle sarsılıyor

Savaş karşıtı eylemler tüm dünyada yayılarak devam ediyor. Birçok ülkede halk, ABD saldırganlığını protesto ederken, en kitlesel eylemler Pakistan'daydı.

Paylaş
Pakistan'da cunta eylemlerle sarsılıyorAmerikan saldırısına yönelik protestolar, birçok ülkede devam etti. Ancak dün bütün gözler, cuma namazı dolayısıyla büyük gösterilerin yapıldığı Pakistan'a çevriliydi. General Pervez Müşerref liderliğindeki cuntanın bütün yasaklamalarına rağmen, birçok şehirde onbinlerce Pakistanlı sokaklara döküldü.Ülke genelinde düzenlenen gösteriler çerçevesinde, başkent İslamabad'da iki ayrı bölgede toplanan binlerce kişi, ABD ve Pervez Müşerref aleyhine sloganlar attılar. Göstericiler, ABD Başkanı George Bush'u temsil eden bir kuklayı da yaktı. Peşaver kentinde de, benzer sahneler yaşandı.

Diğer şehirlerGüneydeki Karaçi kentinde Cuma namazından sonra düzenlenen protesto eyleminde, kimliği meçhul kişilerin güvenlik güçlerine ateş açması sonucu 2 kişi yaralandı. Polisin açıklamasında, kentin batısındaki mahallelerde düzenlenen gösteride, yaklaşık 5000 kişinin polise taşlarla saldırması üzerine, polisin gözyaşartıcı bomba ve gerçek mermiler kullandığı belirtildi. Gösteride, protestocuların polise ateş açmaları sonucu 2 kişinin yaralandığı kaydedildi.Keta şehrindeki Ekber Butgi Spor Kompleksi'nde toplanan 5000 kişi de, "ABD'ye ölüm" sloganları attı. Lahor ve Revalpindi'de de eylemler düzenlendi.

Bangladeş'te facia: 10 ölüPakistan'a komşu Bangladeş'in başkenti Dakka'da da Amerikan karşıtı gösteri yapan gruplar, "Amerika'ya ölüm" yazılı pankartlar taşıdı. Birçok şehirde düzenlenen eylemlere onbinlerce kişi katıldı. Ancak Chakaria kasabasındaki protesto gösterisinde bir otobüsün göstericilerin arasına dalması sonucu, 10 kişi öldü, 30 kişi yaralandı. Kazanın ardından, kızgın göstericilerin araçları tahrip ederek yollara barikat kurdukları öğrenildi.Mısır'ın başkenti Kahire'deki El Ezher Camisi'nde toplanan 5 binden fazla kişi, ABD ve İngiltere'yi protesto etti. İşgal altındaki Batı Şeria'da da binlerce Filistinli, Afgan halkına destek vermek için sokaklara çıktı. Nablus ve Ramallah'daki protesto yürüyüşlerinde, El Fetih'in üst düzey yöneticileri de yer aldı. Kenya, Endonezya, Malezya, Güney Afrika ve İran'da da ABD saldırganlığı kınandı. İran'ın başkenti Tahran'daki eylemlere onbinlerce kişi katıldı. Eylemde taşınan, "Bin Ladin CIA ajanıdır" pankartları dikkat çekti.

Selanik'te gösteriYunanistan'da da, savaş karşıtı eylemlerin arkası kesilmiyor. Önceki akşam Selanik'te yapılan gösteriye çok sayıda kişi katıldı. Gösteride ABD, NATO, Avrupa Birliği ve hükümet karşıtı sloganlar atıldı.
ÖNCEKİ HABER

Pirelli'de direniş bitirildi

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa