28 Ağustos 2011 10:38

Süt beyaz Munzur gözelerine yurttaşlar akın ediyor

Dersim’de Munzur Nehri’nin ana kaynağı olan gözelere binlerce yurttaş akın ediyor. Mitolojik hikayelerle günümüze kadar kutsallığı süregelen gözeleri ziyaret eden yurttaşlar mum yakarak dualar ediyor.Ovacık İlçesi’nin Munzur dağları eteklerinde kayalıklar arasından fışkıran süt beyazlığındaki su, adeta kü&

Süt beyaz Munzur gözelerine yurttaşlar akın ediyor
Paylaş
Ferhat Arslan

Ovacık İlçesi’nin Munzur dağları eteklerinde kayalıklar arasından fışkıran süt beyazlığındaki su, adeta küçük şelaleleri andırıyor. Tanrıçalar dönemine uzanan mitolojik hikâyeye göre ise, Munzur Suyu tanrıça Anahit’in göğüslerinden akan süt olarak kabul ediliyor ve ilkbaharda ilk yoğurdun mayasının da Munzur suyundan alındığı belirtiliyor. Munzur gözelerinden yardım isteyen Aleviler, suyun fışkırdığı kayalıkları öperek mumlar yakıyor, niyaz dağıtıyor ve kendi dillerinde dualar okuyor. Mesire olarak kullanılan gözelerin büyüleyici manzarasının yanı sıra Cem ayinine katılan yurttaşlar ise, Munzur gözelerinde sabahlayarak günahlarından arındığına inanıyor.

Bir yandan kutsal mekan olması itibariyle yöre halkı tarafından korunurken, diğer yandan da yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmesiyle Ovacık’ın önemli geçim kaynağı haline gelen gözelerde niyaz dağıtan ve Kürtçe dua eden 70 yaşındaki Haskar Duman, Munzur Gözeleri’nin kutsallığına inandığını ifade ederek, “Munzur Gözeleri bizim için kutsaldır, her yıl burada cemler tutulur, kurbanlar kesilir ve niyazlar dağıtılır. Biz gözelerin arasında taşları öperek üzerinde çıra yakarız” dedi. Munzur Nehri’nin ana kaynağından süt aktığına inandıklarını dile getiren Güler Çiçek ise, “Munzur gözeleri 6 ay boyunca metrelerce düşen karın altından akıyor, ancak gözeler açıldığı bahar aylarında yoğurt mayasını buradan alıyoruz. Gözelerin bu beyazlığı süt olduğuna inanıyoruz. Onun için gözeleri kirletmek büyük bir suç olarak kabul edilir. Sadece şifa dışında ayaklarımızı bile suya dokundurmuyoruz” diye konuştu. (Dersim/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran’da bayram affı çıktı

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...