Saldırıya tepkiler yükseliyor

Dünyanın birçok ülkesinde, Amerikan ve İngiliz saldırganlığına yönelik protestolar devam ediyor. Savaş karşıtı gösteriler, özellikle Asya kıtasında giderek güçleniyor.

Saldırıya tepkiler yükseliyorDünyanın birçok ülkesinde, Amerikan ve İngiliz saldırganlığına yönelik protestolar devam ediyor. Savaş karşıtı gösteriler, özellikle Asya kıtasında giderek güçleniyor. Dün ve önceki gün Endonezya, Bangladeş, Hindistan ve İran'da yapılan sokak gösterileriyle, Afganistan'a yönelik bombardıman protesto edildi.

Kum'da medrese öğrencileriİran'ın Kum kentinde medrese öğrencileri, ABD'nin Afganistan'a düzenlediği harekâtı protesto eden bir gösteri yaptılar. Feyziye Medresesi'nde yapılan ve çoğunluğu oluşturan İranlı gençlerin yanı sıra, 2 bin Afgan medrese öğrencisinin katıldığı gösteride, ABD aleyhinde ve İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e destek belirten sloganlar atıldı.Endonezya da, ABD'nin, İngiltere desteğiyle Afganistan'a yönelik harekâtını protesto eden gösterilere sahne olmaya devam ediyor. Başkent Cakarta'da, Birleşmiş Milletler temsilciliği yakınlarında düzenlenen gösteride, ABD ve İngiltere aleyhinde sloganlar atıldı ve ABD bayrağı yakıldı. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 1000'e yakın gösterici, Endonezya hükümetine, ABD ile diplomatik ilişkilerini dondurması çağrısında bulundu.

Kritik cumaYarın, Afganistan'a komşu Pakistan'da kritik bir gün. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yaklaşık 40 partiden oluşan Afgan Savunma Konseyi, yarın Pakistan'ın önemli kentlerinde büyük çaplı protesto gösterileri düzenleyecek. "İkiz kentler" olarak bilinen ve aralarında yaklaşık 25 kilometre mesafe bulunan başkent İslamabad ve Ravalpindi'de ayrı ayrı başlayacak gösterilerin İslamabad'da birleşmesi planlanıyor. Cuma namazından sonra Ravalpindi kent merkezinde bir araya gelecek olan göstericiler, aynı saatlerde İslamabad'da Lal Camii önünde toplanacak olan göstericilere katılacak. Pakistan polisi, gösterileri şiddet yoluyla dağıtmaya hazırlanıyor

Rusya'da gösteri hazırlığıNüfusu 20 milyonu geçen Rusya Müslümanlarını temsil eden kuruluşlar da, ABD'ye tepki gösteriyorlar. En sert tepki dün "Rusya'nın Asya Kısmı Müslümanları Dini Konseyi"nden geldi. Konsey, yaptığı açıklamada, "ABD ve müttefiklerinin operasyonunun, dünyanın her yanında gerginliği artırmaktan başka bir işe yaramayacağı, başka ülkeleri de içine çekebilecek bir askeri çatışmaya dönüşebileceği" vurgulandı. Açıklamada, ABD ve müttefiklerinin Afganistan topraklarını vurmalarının, 11 Eylül'de ABD'de düzenlenen eylemlerden hiçbir farkının bulunmadığı dile getirilerek, "Çünkü her ikisi de masum insanların ölümüne yol açıyor" denildi. Konsey, başkent Moskova'da savaş karşıtı bir yürüyüş düzenlenmesi için çalışmalar yaptıklarını da bildirdi. Diğer yandan, Ukrayna'daki küreselleşme karşıtları, başkent Kiev'de bir araya gelerek Afganistan saldırısını kınadı. Amerikan Büyükelçiliği önünde toplanarak ABD bayrağını yakan göstericiler, ardından, binaya "sembolik bir karton füze" fırlattılar. Amerikan saldırısıyla ilgili bir açıklama yapan Ukrayna Komünist Partisi, ABD ve müttefiklerini kınadı. Parti, hükümetin hava sahasını ABD'ye açması kararının da derhal geri alınmasını istedi.
www.evrensel.net