10 Ekim 2001 21:00

Havada zarar 12 milyar dolar

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (İATA), ABD'deki saldırı nedeniyle, Birliğe üye 275 havayolunun bu yıl toplam 12 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Paylaş
Havada zarar 12 milyar dolarUluslararası Hava Taşımacıları Birliği (İATA), ABD'deki saldırı nedeniyle, Birliğe üye 275 havayolunun bu yıl toplam 12 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. İATA Genel Direktörü Pierre Jeanniot, Havayolları Şirketlerinin, krizi atlatabilmeleri için asgari bir yıla ihtiyaç duyduklarını söyledi. Krizin Afganistan'a yönelik saldırılarla daha da büyüdüğünü belirten İATA Genel Direktörü Jeanniot, hava yolu şirketlerinin bu krizi atlatabilmeleri için hükümetleri mali destekte bulunmaya çağırdı. İATA'nın verilerine göre birçok havayolu şirketi zararı asgariye indirebilmek için personel sayısını azaltmaya başladı. Sadece Kuzey Amerika'da 100 bin havayolu personelinin işten çıkarıldığı bildirildi.

İşten atmalar artacakİATA'nın yayınladığı rapora göre; British Airways (BA), 7 bin personeline çıkış verirken haftada 190 seferini iptal etti, 20 uçağı ise tümüyle seferden kaldırdı.Krizin hafif atlatan hava yolları arasında Alman Lufthansa ile Fransız Air France ilk sırada yer alıyorlar. İki havayolu da personele çıkış vermek yerine sefer sayısını azaltarak krizi atlatmaya çalışıyorlar. Lufthansa ''şimdilik'' personel tasarrufuna gerek duymadığını açıklarken, kardeş kuruluşu LSG Sky ABD'deki personelinden 4 bin 800 kişiyi ücretsiz izine ayırdı. Krizden ençok zarar gören havayolu olarak bilinen Swissair İsviçre hükümetinin ve bankaların mali desteğiyle seferlerini yeniden başlatTI. Ancak Swissair'in de karşı karşıya olduğu mali krizi henüz tümüyle atlatamadığı belirtiliyor. İATA yetkilileri, birçok havayolu şirketinin bilet fiyatlarına zam yaparak krizi atlatmaya çalıştıklarını bildirdiler. Buarada uçak üreticisi şirketlerin de terör eylemlerinden nasibini aldığını belirten İATA yetkilileri, dünyanın en büyük uçak üreticisi olarak bilinen Boeing'in 30 bin kişiyi işten çıkardığını, Kanada'daki Bombardier şirketinin ise 3 bin 800 personeline çıkış verdiğini kaydettiler.
ÖNCEKİ HABER

Akhisar tütünü ölüyor

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa