10 Ekim 2001 21:00

Irak tehdit altında

Ortadoğu ve Orta Asya'daki askeri yığınak giderek artırılırken, Körfez Savaşı sırasında ABD ve İngiltere'ye destek olan NATO donanması, Akdeniz'in doğusuna doğru harekete geçti.

Paylaş
Irak tehdit altındaABD ordusunun Irak'a yönelik tehdidi giderek daha da tehlikeli bir boyuta ulaştıyor. Irak'ı da vurabilecek askeri yığınak artırılırken, ABD'li yetkililer bu tehdidi doğruluyor. Washington Post'un haberine göre, ABD'nin BM'deki Daimi Temsilcisi John Negroponte, Iraklı muhatabı Muhammed Duri ile pazar günü beklenmedik bir görüşme yaptı. ABD ile Irak arasında yıllardır ilk yüz yüze görüşme niteliğini taşıyan bu toplantıda Negroponte'nin, Irak'ın BM'deki daimi temsilcilik bürosuna bizzat gelerek, Duri'ye bir ültimatom verdiği belirtildi. Negroponte, Duri'ye, "Afganistan'daki terörist düşmanlarımıza yardım ederseniz, komşularınıza veya Kuzey Irak'a saldırırsanız veya bir şekilde kitle imha silahı kullandığınız ortaya çıkarsa, sizi çok ağır şekilde cezalandırırız" dedi.Gazete, bir gün sonra Duri'nin ABD daimi temsilcisini arayarak, bu tür bir faaliyette bulunulmayacağına ilişkin Bağdat'ın sözünü ilettiğini yazdı. Washington Post'a konuşan bir Amerikalı diplomat, "Mesajımız yerini buldu" dedi. Haber, üst düzey bir yetkili tarafından da doğrulandı.ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld da, Florida'da ortaya çıkan şarbon krizi nedeniyle Irak'ı tehdit etti.

Keşif uçağı vurulduIrak, ülkenin güneyinde uçan pilotsuz bir Amerikan keşif uçağını düşürdüğünü açıkladı. Devlet televizyonunun haberinde, bu uçağın düşürülen 3. Amerikan keşif uçağı olduğu belirtildi. Haberde, uçağın enkazının daha sonraki yayınlarda gösterileceği kaydedildi. ABD Savunma Bakanlığı da, uçağın "kayıp" olduğunu bildirdi. Irak, 27 Ağustos ve 11 Eylül'de de Amerikan keşif uçaklarını düşürmüştü.

Türk personele izinDiğer yandan, İncirlik Üssü'nde çalışan Türk Harb-İş Sendikası Adana Şubesi üyesi 600 işçi, ABD askeri yetkililerince üsse sokulmuyor. Üsse alınmayan işçilerin ABD'li yetkililer tarafından izinli sayıldıkları açıklandı. Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Orhan Şener, üste toplam 1476 işçinin çalıştığını, ABD yetkililerinin bu işçilerden 600'ünün önceki gün ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle üsse almadığını belirtti. Harb-İş Adana Şube Sekreteri Orhan Şener de, gazetemize yaptığı açıklamada, işçilerin giriş çıkışlarının kendi bilgilerinin dışında ABD yetkililerince belirlendiğini söyledi. İşçilerin maaşlarından kesinti yapılmayacağını belirten Şener, dün ise çalışanların yüzde 30'nun üsse alınmadığını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Savaş masumları öldürür

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa