10 Ekim 2001 01:00

2. hedef Irak mı?

Amerika ve İngiltere, Irak'a da saldırmak için bahane arıyor. Türkiye'de hükümet ve öteki güç odakları ise; "İnşallah böyle bir şey olmaz" diye dua ediyorlar.

Paylaş
2. hedef Irak mı?Afganistan'a bomba yağdırmaya devam eden emperyalist ittifak, Irak'ı bir kez daha bombalamak için bahane arıyor. İngiltere'de gazeteler, Afganistan'a düzenlenen askeri harekâtın hedeflerinin genişlemesi ve başta Irak olmak üzere diğer bazı ülkeleri de içine alması ihtimaline dikkat çektiler. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Negroponte basına bilgi verirken, "başka ülkelerin hedef alınıp alınmayacağı" yolundaki ısrarlı sorular karşısında "ayrıntıya girmeyeceğini" söyledi.The Guardian gazetesi, "böyle genişletilmiş bir operasyonun en başta gelecek hedefi Irak olacaktır. Irak Afganistan'a yönelik harekatla ilgili kurulan koalisyonun geniş olabilmesi için hedefler arasından çıkartılmıştı. Ancak Bağdat'ın 11 Eylül terörist saldırılarıyla ilişkisi kanıtlanırsa bu ülke ilk hedef olmaktan kurtulamaz" yorumunda bulundu. The Independent gazetesi, ABD'nin verdiği "hedefi genişletme" sinyalinin İngiltere Başbakanı Tony Blair'in dün akşam Parlamento"a yaptığı konuşmada da yer alan bir unsur olduğuna dikkat çekti. The Times gazetesi, "ABD gözünü Irak'a çevirdi" başlığıyla verdiği haberinde "ancak saldırıların genişletilmesi, uluslararası terör karşıtı koalisyonda bölünmelere yol açabilecektir" uyarısında bulundu. The Daily Telegraph da, Irak'ın bir sonraki hedef olabileceğini yazarak sırada Irak, İran, Suriye ve Libya'nın bulunması olasılığına işaret etti. Bu arada, İngiltere Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarını "gidilmesi sakıncalı ülkeler" konusunda uyardı. Listede, Irak, Pakistan, Tacikistan da en riskli ülkeler olarak yer aldı. Toplam 42 ülke ve bölgeye yer verilen listeyle ilgili olarak görüşlerini açıklayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, özellikle Endonezya'da yaşayan İngilizlerin mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmamaları yolunda uyarıldıklarını bildirdi.

Irak: Bahane arıyorlarIrak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, ABD ve İngiltere'nin ülkesine saldırmak için terörizmi bahane ettiklerini söyledi. Katar'daki El Cezire televizyonuna dün demeç veren Sabri, ABD ve İngiltere'nin "terörizm bahanesiyle" Irak'ı hedefleri arasına almak istediklerini, bunun anlamının "Irak ile hesaplarını kapatmak istemeleri" olduğunu bildirdi. Sabri, Washington ve Londra'nın, Irak'ın ABD'deki saldırılarda hiçbir rolü olmadığını bildiklerini kaydetti.

NATO donanması D. Akdeniz'de NATO, ABD'nin isteği üzerine deniz gücünü Akdeniz'in doğusunda konuşlandırmaya başladı. İttifak sözcüsü Brüksel'de yaptığı açıklamada, tatbikatta bulunan 9 gemiden oluşan daimi deniz gücünün, verilen emir üzerine Akdeniz'in doğusuna gittiğini belirtti. Normal zamanlarda NATO'nun daimi gücü Türkiye, Almanya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İngiltere ve ABD'den birer firkateyn ile Yunanistan'dan bir destroyer ve Almanya'dan da bir petrol tankerinden oluşuyor.

ABD ek güç çağırdıPentagon'un da ayrıca, hafta sonunda Ortadoğu ve Orta Asya'ya, önemli sayıda ek birlik göndermeyi planladığı bildirildi. Washington Post, adını açıklamadığı savunma yetkililerine dayanarak dün yayımladığı haberde, birliklerin, Afganistan'a karşı düzenlenen askeri harekatın hızını kaybetmesinden sonra bölgeye konuşlandırılacağını yazdı. Washington Post, asker yığınağının, 10. Dağ Komando Tugayı'ndan 1000 askerle başlayacağı ve bu askerlerin halen Orta Asya'daki 1000 askere katılacağını bildirdi. Post haberinde, ek birliklerin, ABD ile Bosna ve Kosova'daki barışgücü misyonlarında görev yapan askerlerden oluşacaklarını kaydetti. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Göstermelik davaHacer YücelBayrampaşa Cezaevi'ne 19 Aralık 2000 tarihinde düzenlenen ve 12 tutuklunun ölümüyle sonuçlanan operasyona katılan 1615 görevli hakkında dava açıldı. Jandarma ve infaz koruma memurları, "Tutuklu ve hükümlülere kötü muamele" ile "Görevi kötüye kullanmak" suçlarından yargılanacaklar.Dava dosyası kapsamında yer alan "Görevi kötüye kullanmak" suçu, jandarma ve infaz koruma memurlarının, operasyon öncesi tutuklu ve hükümlülerin cezaevine "silah sokmaları"na göz yummaları gibi komik bir gerekçeye dayandırılıyor. İddianamede, katliama ilişkin tek bir satır bile yer almıyor. Bütün kanıtlara rağmen, "Tutuklu ve hükümlüleri öldürmek" suçundan başlatılan soruşturma ise hâlâ devam ediyor.Dava, Eyüp 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Operasyon sonrası saldırıF tipi cezaevlerini açmak amacıyla 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerine düzenlenen operasyonun ardından gerçekleştirilen sevkler sırasında pek çok hak ihlali yaşandı. Tutuklu ve hükümlüler cezaevinden çıkarılırken, ring araçlarına bindirilirken saldırılara uğradılar ve hakaretlere maruz kaldılar. Bu uygulamaların yaşandığı cezaevlerinden biri de Bayrampaşa Cezaevi'ydi. Operasyon sonrasında Bayrampaşa Cezaevi'nden nakledilen 243 tutuklu ve hükümlü, sevk sırasında maruz kaldıkları uygulamalarla ilgili olarak Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.Bu süre içinde Avrupa Konseyi tarafından yayınlanan raporda da, genel olarak operasyonlar eleştirilmemekle birlikte Bayrampaşa Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekilerek, üç ay içinde soruşturma açılması isteniyordu. Gelişmeler üzerine soruşturma başlatan Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz günlerde dava açtı. Eyüp Cumhuriyet Savcısı Cafer Koman tarafından hazırlanan iddianamede, sevk işlemleri sırasında jandarmanın C Blok'da bulunan tutuklu ve hükümlüleri döverek dışarı çıkardığı, kötü muamelenin ring aracında da devam ettiği belirtiliyor. İddianamede adı geçen 1615 kişinin, tutuklu ve hükümlülere "kötü davranmak" suçundan cezalandırılmaları talep ediliyor.

'Görevi ihmal' komedisiİddianamede, operasyon öncesi jandarma ekiplerinin de katıldığı cezaevi aramalarına değinen Koman, arama tutanaklarında cezaevinde herhangi bir silah bulanmadığının belirtildiğini kaydediyor. Cezaevinde en son aramanın 7 Aralık 2000 tarihinde yapıldığını, cezaevine silahların bu tarihten sonra sokulduğunu iddia eden Koman, X-ışını cihazı başında bulunan jandarmanın ve infaz koruma memurlarının bu duruma göz yumduğunu ileri sürüyor. İddianame bu haliyle, sorumluları yargılamaktan öte, Avrupa'yı tatmin etmek özelliği taşıyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Uygun kılıf bulundu!

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa