Halka rağmen savaş kararı

Hükümet Anayasa'nın 92. maddesine dayanarak yurtdışına asker gönderme yetkisi isteyecek. Dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında bir kararname hazırlanarak imzaya açıldı.

Halka rağmen savaş kararıHükümet Meclis'ten Anayasa'nın 92. maddesine dayanarak yurtdışına asker gönderme yetkisi istiyor. Bakanlar Kurulu'nda alınan kararın bugün Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Hükümet savaşa karşı gösterilerin yasaklanması konusunda da hazırlıklara başladı. ABD'nin Afganistan'ı vurmasının ardından Ankara'da başlayan, Başbakanlık, Çankaya Köşkü ve Genelkurmay merkezli hareketlilik ve toplantılar dün de güne damgasını vurdu. Bir yandan oluşturulan Kriz Merkezi'nden son gelişmeler öğrenilirken, bir yandan da hükümet muhalefeti ikna çabası içine girdi. "Anayasa'nın tam emrini yerine getirme kararı aldık" diyen Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Meclis'ten savaş ilanı kararı, savaşa karşı muhalefeti engelleme ve oluşan gerilim ortamını vesile ederek her türlü grev ve direnişi yasaklama yönünde kararlar alınabileceğinin de sinyalini verdi.

Kararname imzaya açıldıGece geç saatlere kadar süren ve özel gündemle toplanan Bakanlar Kurulu'ndan ise beklenen karar çıktı. Bakanlar Kurulu'nda, yurtdışına asker gönderilmesine ilişkin 92. maddenin yürürlüğe konulmasına ilişkin bir kararname imzaya açıldı. Hükümetin bu isteği ABD'nin kara harekatı için zemin hazırladığı şeklinde yorumlanıyor. Hükümetin savaş kararı almasıyla birlikte savaş karşıtı gösterilerin ve yayınların da yasaklanması konusunda çalışmalara başlandığı ifade ediliyor. Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, "Savaş karşıtı gösteriler olabilir. Emniyet güçleri gereken önlemleri alacak" dedi.

Başbakanlık'ta toplantıÖte yandan Başbakan Bülent Ecevit, kararnameye destek almak amacıyla muhalefet partilerinin genel başkanları ile Başbakanlık'ta gizli bir toplantı yaptı. AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, toplantıda, gelişmeler hakkında Meclis'in kapalı bir toplantı yaparak, hükümetin Meclis'e bilgi sunmasını istediği belirtildi. Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığında benzer bir toplantının yapılmasını da talep eden Erdoğan'ın, Milli Güvenlik Kurulu (MGK)'nda muhalefet liderlerinin katılımıyla bir toplantı yapmasını istediği öğrenildi. SP Genel Başkanı Recai Kutan'ın da ABD'nin Afganistan'a yönelik operasyonunu eleştirdiği, "Kamuoyunu tatmin edecek somut deliller ortaya koymadığını" ifade ettiği bildirildi. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada. "Yararlı bir toplantı olmuştur. Muhalefetiyle, iktidarıyla Türkiye'nin dış meseleleri ve çıkarları gündeme geldiği zaman, hep birlikte onun üzerinde omuz omuza çalışılacağı ve birarada mütalaa edileceğine de hiçbir biçimde şüphe yoktur" diyerek hükümete desteğini sundu.Hareketliliğin merkezi olan Başbakanlık'ta Başbakan Bülent Ecevit sabah saatlerinde ilk olarak, 2002 bütçesi ile ilgili olarak ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Hazine Müsteşarı Faik Öztrak'ı kabul etti. Bu görüşmede 2002 bütçesinde askeri harcamaların artırılmasının ve bütçeden memur maaşları başta olmak üzere yatırım, sosyal güvenlik ve eğitim harcamalarının "savaş koşulları" gerekçesiyle kısılmasının gündeme geldiği belirtiliyor.

İncirlik ileri karakol mu?Bu arada ABD ve müttefiki İngiltere'nin Afganistan'a karşı askeri operasyon başlatmasının ardından, Adana'daki İncirlik Üssü'ndeki hareketlilik dün de artarak devam etti. İncirlik Üssü'nden, Afganistan'a yönelik operasyonların başlamasından sonra, biri Awacs 2 erken uyarı, F-15, F-16 ve Prowler olmak üzere 16 savaş, 5 tanker ve 9 Galaksi nakliye uçağı kalkış yaptı. Aynı sürede 9 Galaksi nakliye uçağı da alana indi. Hangar kapaklarının büyük bölümünün açık tutulduğu Üs'te, uçak hareketliliğine bağlı olarak yer hizmetlerinde de yoğunluk gözlendi. Bu arada CNN Türk televizyonu dün İncirlik Üssü'nün ileri karakol olarak kullanılmasının kararlaştırıldığını alt yazıyla duyurdu.
www.evrensel.net