İMKB de moraller bozuk

Afganistan'a yapılan saldırı Kemal Derviş'in temaslarının başarısızlıkla sonuçlanması ile birleşince İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda moralleri bozdu.

İMKB de moraller bozukAfganistan'a yapılan saldırı Kemal Derviş'in temaslarının başarısızlıkla sonuçlanması ile birleşince İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda moralleri bozdu. Afganistan'a saldırı ve bunun Türk ekonomisine etkilerini içeren haberleri dikkatle izleyen Borsa brokerları, yaşadıkları gerginliği seans salonu dışında sigara içerek azaltmaya çalışıyorlar. Brokerlar, savaşın yayılması durumunda etkisinin daha ağır olacağına işaret ediyorlar. Gedik Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Uğur Yılmaz da yaptığı açıklamada, Afganistan'a saldırının lokal kalıp kalmayacağı, bölge ülkelerine yayılıp yayılmayacağının İMKB üzerinde etkili olacağını söyledi. Borsa'nın güne satılı başladığına işaret eden Yılmaz, şu görüşleri dile getirdi: "Ancak Borsa'nın bugünkü düşüşünde büyük pay bu saldırı değil, özellikle Devlet Bakanı Derviş'in ABD temaslarından sonra kısa vadede ek kaynak gelmeyeceğinin anlaşılması oldu. Savaş olmasa da borsa düşecekti. Düşüşün nedeni, bizim kendi yapısal sorunlarımızdan kaynaklanıyor. Eğer Kemal Derviş, ABD' den çok iyi haberlerle gelseydi, bugün piyasa savaşa rağmen yukarı çıkardı."Ulusal 100 Endeksi'nin 7.200-7.250 seviyesinin üzerinde kalması gerektiğini belirten Yılmaz, piyasaların önümüzdeki günlerde gelecek iyi veya kötü haberlere göre çok sert düşüş ve çıkışlar gösterebileceğini kaydetti.

Savunma endeksi ayaktaAfganistan'daki savaşın ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda değer yitirmeyen tek endeks, savunma endeksi oldu. Savunma Endeksi'ni oluşturan Aselsan hisseleri, 8.500 lira ile Cuma günkü seviyesini korudu. Ulaştırma Endeksi yüzde 5.19 ile en fazla gerileyen endeks olurken, Sanai Endeks'in kaybı yüzde 3.19, Hizmetler Endeksi'nin yüzde 2.78, Mali Endeksi'nin yüzde 3.57, Teknoloji Endeksi'nin yüzde 3.25 düzeyinde gerçekleşti.
www.evrensel.net