Fotoğraf: Evrensel

Hitit yaşamı araştırılıyor

Konya'nın Beyşehir İlçesi'ne bağlı Sadıkhacı Beldesi yakınlarındaki Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıt-Havuzu'nda süren kazı çalışmaları daha önce sadece yazıtlarda ismi geçen yeraltı suyu ve pınar tanrıçalarını ortaya çıkardı.

Hitit yaşamı araştırılıyorKonya'nın Beyşehir İlçesi'ne bağlı Sadıkhacı Beldesi yakınlarındaki Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıt-Havuzu'nda süren kazı çalışmaları daha önce sadece yazıtlarda ismi geçen yeraltı suyu ve pınar tanrıçalarını ortaya çıkardı. Anıt'ın yakınındaki höyükte başlayacak kazılarda da, Hititliler'in sosyal yaşamlarına ilişkin yeni bulgulara ulaşılması bekleniyor. Hitit Kutsal Anıt-Havuzu'nda 5 yıldır aralıklarla süren kazılar son aşamasına geldi. Tarihi eserdeki temizlik çalışmalarının bitmesinden sonra, hazırlanacak proje çerçevesinde Anıt-Havuz'un etrafındaki bina ve araziler istimlak edilerek çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmalarına geçilecek.

İlk bulgularKazı Başkanı Konya Müzeler Müdür Yardımcısı Arkeolog Sırrı Özenir, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Eflatunpınar Anıt-Havuzu'nda uzun ve titiz kazı çalışmalarının Hititliler'in sadece yazılı kaynaklarından bilinen yeraltı suyu ile pınar tanrıçalarının ilk kez ortaya çıkardığını söyledi. Hititliler'in son dönemlerinde yapıldığı tahmin edilen Kutsal Anıt-Havuz'un, yaşamın kaynağı olan her şeyi tanrılaştıran uygarlığın din anlayışı ile ilgili bilinenleri daha da netleştirdiğini anlatan Özenir, şunları söyledi: "Anıt-Havuz'da dağ, fırtına, güneş tanrılarının ilginç kabartmaları var. Almanya'da düzenlenen 5. Hititoloji Kongresi'nde, Hititliler'in dünyada ilk defa ortaya çıkarılan, yeraltı suyu ve pınar tanrıçaları hakkında bildiklerimizi anlattık. Bunlar Hititliler hakkında yazılmış tarih kitaplarının tekrardan yazılması anlamına geliyor. Havuz'daki tanrı ve tanrıça kabartmalarının yan yana olması Hititliler'in kadın-erkek eşitliğine bakış açıları konusunda da önemli ip uçları veriyor. Hitit uygarlığında kral ve kraliçe kanunlara ortak mühür basıyorlardı. Kadınlar hukuki anlamda önemli haklara sahipti. Kutsal Havuz'daki tanrı ve tanrıça kabartmalarının aynı kaide üzerinde olması da bu eşitliği din dünyasında da devam ettiğini gösteriyor." Anıt'ın kurtarma çalışmalarının bitmesinden sonra, tarihi eserin 500 metre güneyindeki Höyük'te yeni bir kazının başlayacağını bildiren Özenir, daha önce yapılan kazılarda, buradan M.Ö 2. bin yılına ait seramik parçalarının çıktığını hatırlattı.
www.evrensel.net